Forum Forum podatkoweInne

Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

Wyświetlaj:
ona222 / 94.75.121.* / 2010-03-26 10:48
Witam! W 2009 pracowalam przez 2miesiace w Portugali, w Polsce nie pracowalam w ogóle, jestem zarejestrowana jako bezrobotna. Jak mam sie rozliczyc? Który PIT potrzebuje? Co mam wpisac ?z Portugali mam umowe i dwa kwitki dotyczace zarobków. Bardzo prosze o pomoc.
belladonna / 2010-03-26 20:46 / Tysiącznik profesjonalny
Portugalia to metoda wyłączenia z progresją. Czyli jak miałaś w roku 2009 jakikolwiek dochód podlegający opodatkowaniu w PL (zasiłek dla bezrobotnych jest tez takim dochodem), to portugalskie wykazujesz do stopy procentowej i rozliczasz się w PIT-36 plus PIT/ZG. Jeśli w 2009 Twoje jedyne dochody to te z Portugalii nic nie składasz :-)
matysek / 2010-03-25 21:15
Dzien dobry
W Polsce otrzymuje place przez caly rok, i dodatkowo przez kilka miesiecy badac na urlopie platnym szkoleniowym przez 6 miesiecy we Francji, tutaj takze otrzymywalem wyplate (kontrakt). Wiem, ze mam rozliczyc sie takze z tego w Polsce na zasadzie metody wylaczenia z progresja, moje pytanie natomiast jest nastepujace:
Czy przy przeliczeniu francuskich zarobkow, w kazdym miesiacu moge odejmowac koszty uzyskania przychodow (111,25zl), bo juz przeciez raz w tym czasie byly odjete od polskich zarobkow?
Nie wiem wlasnie czy te koszty sa przypisane do osoby, czy oddzielnie do kazdej pracy?
A moze jeszcze jakas inna zasada jest, bo gdzies o uszy mi sie obilo, cos o kosztach przy wiecej niz jednym stosunku pracy? Ale to sie liczy jak w jednym kraju sa te dwie prace?
Dziekuje slicznie za pomoc, bo jestem w kropce
belladonna / 2010-03-25 21:30 / Tysiącznik profesjonalny
Przy jednym stosunku pracy KUP są jedne w danym miesiącu, ale przy 2 stosunkach pracy w tym samym czasie już są razy dwa.... dlatego koszty są przypisane do pracy, a nie osoby.... jeśli masz np 3 umowy o pracę (równocześnie), to masz 3 x KUP, oczywiście do limitów, bo są limity na rok przy wielu stosunkach (a wystarczy 1 stosunek pracy poza miejscem zamieszkania, aby limit był ten wyższy) :-)
Czyli co do KUP istotne ile masz umów o pracę.... jak tylko jedną to stosujesz za 12 miesięcy :-)
matysek / 2010-03-25 22:03
Wiec podsumuwujac, z pracy w Polsce wykorzystalem 1335,00 za 2009 rok, to spokojnie moge sobie 6*111,25zl odjac od francuskich zarobkow, bo z tego co widze to limit 2002,05zl, zgada sie (pracowalem we Francji 6 miesiecy)?

Ale tu tez pojawia sie drugi problem, bo dokladnie nie wiem czy tak na prawde wykorzystalem w Polsce tylko 1335zl (pracuje w Polsce tylko w jednym miejscu), bo na picie ktory otrzymalem z pracy mam oczywiscie kwote 1335zl za KUP (pole 37), ale pozniej mam jeszcze kwote o wiele wieksza zwiazana z powiekszonymi KUP (pole 42, kwota to jest wieksza kilkakrotnie od limitu 2002,05) i zwiazane to jest z prawami autorskimi w wykonywanej pracy.
Dziekuje za podpowiedz
Wiec wlas
ZulkaM / 2010-03-25 23:05 / Bywalec forum
KUP od sprzedaży praw autorskich lub udzielonych licencji jest oczywiście większy i liczy się oddzielnie od "stosunków pracy". wpisujesz do rocznego zeznania tak jak masz na pit-11 i na koniec sumujesz / tak jak przychody i odprowadzony podatek/.
matysek / 2010-03-25 23:17
Dziekuje za odpowiedz, ale zdaje sie nie zrozumielismy sie. Tzn wiem jak rozliczyc sie z tym wiekszym KUP ale bez zarobkow we Francji.
Precyzujac, chodzilo mi o to, ile moge odliczyc KUP za 6 miesiecy pracy we Francji od zarobkow francuskich, gdy podczas calego roku otrzymywalem pensje w Polsce.
Wiec standardowo (czyli bez tych praw autorskich) w Polsce mialbym KUP 1335zl, ale w picie ktory otrzymalem w pracy w Polsce mam oprocz 1335 jeszcze pozniej kwote o wiele wieksza, ktora przekracza wszystkie progi KUP (zwiane z prawami autorskimi). Wiec kwestia jest taka czy przekroczylem progi KUP, czy tez nie, implikujac czy moge odliczyc od francuskich zarobkow 6*111,25, podkreslam ze w Polsce pracowalem tylko w jednym stosku pracy.
Dzieki za podpowiedz
ZulkaM / 2010-03-25 23:42 / Bywalec forum
Przy wyliczaniu dochodów zagranicznych stosujesz odliczenie od przychodu;
- 30 diet za każdy dzień pobytu
- i polski kup za każdy miesiąc pobytu
i to jest dopiero dochód, który wchodzi do stopy procentowej.
Dochodów z Francji nie wpisujesz bezpośrednio do pit-36 ale przez zał. Z/G w którym wpiszesz obliczony dochód.
matysek / 2010-03-25 23:47
Czyli sadzisz ze mimo, iz mam mam KUP kilka razy wiekszy niz progi 2000 i 2500, to nadal moge od zarobkow z Francji 6*111,25zl odliczyc???
Zalozenia:
- pracowalem we Francji 6 miesiecy (1 umowa)
- pracowalem w Polsce 12 miesiecy (1 umowa)
- KUP standardowy 1335 + duzo wiekszy KUP ale zwiazany z prawami autorskimi
Dziekuje za pomoc
ZulkaM / 2010-03-26 00:02 / Bywalec forum
Tak, ponieważ w limicie kup 2002, 05 zawiera się tylko umowa polska i francuska. kup z praw autorskich nie wchodzi do limitu.
Gosia316 / 2010-03-15 18:57
W roku 2009 pracowałam 6m-c w Polsce i 6 m-c w Holandii.Moje pytanie brzmi: Jak najlepiej jest się rozliczyć z dochodów? czyli z polskich w Polsce a z holenderskiego w Holandii. Proszę uprzejmie o pomoc za którą będę bardzo wdzięczna.
belladonna / 2010-03-15 20:30 / Tysiącznik profesjonalny
W Holandii z holenderskich, a w PL ze wszystkich wg metody proporcjonalnego odliczenia (PIT-36 plus PIT/ZG i ewentualnie PIT/O) :-)
Tomaal / 80.4.34.* / 2010-03-13 17:03
mieszkam w Anglii od 2007r. ale w 2010 wracam do PL. pracuje w UK do konca marca, tu zaplace wszystkie nalezne podatki, nastepnie przez 4 miesiace podrozuje po swiecie. W sierpniu wracam do Anglii na kilka dni i pozniej przeprowadzam sie do Polski, gdzie mam nadzieje pracowac przez ostatnie 4-5 miesiecy roku. Jaki kraj jest moja rezydencja podatkowa? Wielka Brytania? Polska? W zadnym z nich nie mieszkam ponad pol roku.
Prosze uprzejmie o pomoc za ktora bede bardzo wdzieczny
belladonna / 2010-03-13 18:25 / Tysiącznik profesjonalny
Krajem rezydencji jest Polska, bo nie są spełnione przesłanki:
fragment decyzji w sprawie interpretacji prawa podatkowego, sygnatura: PB I-3/4117/IN-53/US/2006/ACh, autor: Izba Skarbowa w Łodzi, data: 2006-09-22.
" W świetle art. 25 ustawy Kodeks cywilny, miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu. Aby zatem można było uznać daną miejscowość (w kraju czy za granicą) za miejsce zamieszkania osoby fizycznej, muszą być spełnione dwie przesłanki:

- faktyczne przebywanie oraz

- zamiar stałego pobytu,

występujące i trwające łącznie".

Czyli Ty ciągle jesteś polskim rezydentem podatkowym, bo za granicę wyjechałeś tylko na chwilę, a nie z zamiarem stałego tam pobytu :-)
gocholec / 2010-03-11 12:08
Moj mąż pracował w 2009 w Norwegii- 5 m-cy, a Holandii resztę roku. Jak mamy się rozliczyć za 2009 rok, jeżeli pracowałam w Polsce i mamy 2 dzieci. Mam kłopoty z rozeznaniem się z tych zagranicznych "kwitków". Z góry dziękuję za pomoc.
belladonna / 2010-03-11 19:28 / Tysiącznik profesjonalny
Mąż czy z Tobą czy bez rozliczyć się musi. Rozlicza się w PIT-36 plus dwa PIT/ZG. Norweskie pójdą do stopy, a holenderskie do opodatkowania wg wyliczonej stopy. Możecie składać wspólny PIT, ale to czasami nie jest korzystne.
Czasami korzystniej złożyć osobne PITy (ulgę podzielić można na dwa PITy, jak dzieci są wspólne) :-)
Czyli pierwsze wiedzieć jak to zrobić, a drugie mieć czas na zabawę w PIT wspólny i osobne :-)
belladonna / 2010-03-11 19:30 / Tysiącznik profesjonalny
Ale w sumie u męża w osobnym PIT podatek wyjdzie zero (jest teraz ulga z art. 27g) :-)
Antus / 84.205.170.* / 2010-03-10 11:24
Mam pytanie pracowałem w 2007 w holandii w 2009 dostałem zwrot podatku 4000 zł czy musze to uwzględnić w rozliczeniu rocznym 2010 mieszkam i pracuję w polsce
ZulkaM / 2010-03-10 12:29 / Bywalec forum
Tak musisz, ale w wysokości odliczonego za 2007.
lania00 / 91.6.198.* / 2010-03-09 09:19
Dzień dobry,
Od kilku lat mieszkam w Niemczech, tu pracowałam, teraz otrzymuję stypendium (nieopodatkowane) - rezydencję podatkową mam niemiecką. W zeszłym roku wykonałam kilka prac na umowę o dzieło dla polskich instytucji (mieszkając i pracując w Niemczech), właśnie otrzymałam PITy z wykazanymi zaliczkami podatku. Rozumiem, że ten dochód powinnam wykazać rozliczając się z niemieckim urzędem skarbowym (robiłam tak w latach poprzednich z dochodami uzyskanymi z podobnych umów dla angielskich instytucji), ale co z zaliczką na poczet podatku pobraną przez polski US? Będę wdzięczna za pomoc, dziękuję.
ZulkaM / 2010-03-09 21:18 / Bywalec forum
Do lania00
Umowy o dzieło są z zasady opodatkowane podatkiem ryczałtowym i jako taki nie podlega zwrotowi.
krisss1 / 109.95.144.* / 2010-03-09 09:12
Witam. Pracowałem w 2009 roku 2 miesiące w Holandii i 10 w Polsce. Dostałem przykładowo 1000 euro na konto, a większą część w gotówce - pytanie brzmi po jakim kursie mam przeliczyć euro- po tym z wpływu na konto ?
Czhiałem się również upewnić czy możliwe jest żeby mój holenderski pracodawca od kwoty przykładowo 5543 euro(czyli mój przychód rozumiem) zapłacił 1554 podatku a mój dochód wyniósł 3486 , więc pozostałe 500 euro to chyba na ubezp. zdrowotne i tych do podatku nie wliczam?
Z góry dziękuje za odpowiedź
belladonna / 2010-03-09 18:07 / Tysiącznik profesjonalny
W polskim PIT możesz odliczać zagraniczne ubezpieczenia zdrowotne (społeczne), jeśli dochody zagraniczne podlegają opodatkowaniu w PL (metoda proporcjonalnego odliczenia), no a holenderskie takie są.
a przelicza się:
"art. 11 ustawy PDOF
3. Przychody w walutach obcych, z zastrzeżeniem art. 14 i art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10, przelicza się na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik, i mających zastosowanie przy kupnie walut. Jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku, przychody przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu, z zastrzeżeniem ust. 4.
4. Jeżeli bank, z którego usług korzysta podatnik, stosuje różne kursy walut obcych i nie jest możliwe zastosowanie kursu, o którym mowa w ust. 3 zdanie pierwsze, lub bank nie ogłasza kursu walut, do przeliczenia przychodu uzyskanego przez podatnika na złote, stosuje się kurs średni walut obcych ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu".
rikiMor0102 / 2010-03-08 14:38
Pracowałem w Belgii w od 04.11.2008 do 30.09.2009 Z firmą miałem podpisaną umowę że do ostatniego grudnia byłem na podatku polskim. Od 1 stycznia 2009 przeszedłem na podatek belgijski . Umowa skończyła mi się tak jak pisałem 30 września , jednak później miesiąc chorowałem a od 26 grudni pobieram zasiłek dla bezrobotnych. Jak mam się rozliczyć za 2009 r. dodam że do Belgi odprowadziłem podatku ponad 20000 tys. I jak jest z belgią na temat podwójnego opodatkowania. Proszę o wyjaśnienie gdyż jest to coraz większy problem i mam różne informacje niektóre sprzeczne ze sobą .
belladonna / 2010-03-08 16:58 / Tysiącznik profesjonalny
PIT-36 plus PIT/ZG metoda proporcjonalnego odliczenia (czyli też PIT/O z ulgą z art. 27 g jeśli to będzie konieczne) :-)
rikiMor0102 / 2010-03-08 17:04
Może coś więcej czyli zapłacę podwójnie . Można to jakoś wyjaśnić ?Co to znaczy proporcjonalnego odliczenia tak prostymi słowami ?
belladonna / 2010-03-08 18:47 / Tysiącznik profesjonalny
To, ze dochody te podlegają opodatkowaniu, a po wyliczeniu podatku odejmujesz podatek zagraniczny proporcjonalnie do dochodów zagranicznych :-)
rikiMor0102 / 2010-03-08 19:11
a co to znaczy proporcjonalnie Może jakiś przykład ? a czy nie jest tak że jak zarobiłem przykład 80 tys. z wszystkimi składkami ( zdrowotne itp) to od tej kwoty odejmuję te 20tys które poszły na podatek belgijski i wtedy od kwoty 60tys płacę podatek w polsce ?
Krisss1 / 109.95.144.* / 2010-03-09 09:01
Wpisz w Google metoda proporcjonalnego odliczenia masz tam krok po kroku jak obliczać
AlezPdtk / 91.183.61.* / 2010-03-17 21:14
W artykule jest napisane, ze z Belgia stosuje sie metodę wyłączenia z progresją. Dlaczego piszecie na forum, zeby rozliczac sie metoda proporcjonalnego odliczania?
ZulkaM / 2010-03-17 23:16 / Bywalec forum
To jest niestety błąd. Protokół zmieniający metodę opodatkowania dochodów z Belgią z proporcjonalnego odliczenia na wyłączenie z progresją został podpisany dopiero 7 grudnia 2009 r i będzie obowiązywał dopiero do dochodów z 2010 r. A artykuł jest z 2006 r.
rikiMor0102 / 2010-03-19 10:28
Czyli nadal obowiązuje metoda proporcjonalnego odliczenia ? Czy do rozliczenia zasiłek dla bezrobotnego ( 4 dni grudnia też będzie wliczany tak jak i chorobowe za które płacił ZUS ) ? Czy lepiej się rozliczyć z żoną wspólnie czy oddzielnie ?
Piter_71 / 94.75.121.* / 2010-03-07 22:14
Moja sytuacja jest związana z tematem, aczkolwiek inna. Moja żona była na urlopie wychowawczym, po powrocie do pracy w 2009 roku dostała wypowiedzenie i odprawę z firmy polskiej - I dochód, potem zarejestrowała się jako bezrobotna i przez 3 miesiące pobierała zasiłek dla bezrobotnych - II dochód, a następnie dostała pracę w instytucji Unijnej w Polsce, gdzie pracuje od listopada. Wg porozumień unijnych wynagrodzenie z tej instytucji nie podlega podatkom lokalnym (polskim) które są płacone bezpośrednio do Brukseli - coś jakby praca za granicą. Z tytułu pobierania wynagrodzeń żona moja nie dostała żadnego odpowiednika polskiego PIT-a. Chciałbym się z nią rozliczyć wspólnie, jak to zrobić? Czy jej zarobki powinienem mimo wszystko uwzględnić w naszym PIT-cie?
ZulkaM / 2010-03-07 23:23 / Bywalec forum
" Zgodnie z rozporządzeniem określającym kategorie urzędników i innych pracowników Wspólnot Europejskich, do których mają zastosowanie przepisy artykułu 12, artykułu 13 ust. 2 i artykułu 14 Protokołu w sprawie przywilejów i immunitetów Wspólnot art. 13 Protokołu ma zastosowanie do następujących kategorii osób:

a) osoby objęte regulaminem pracowniczym urzędników Wspólnot lub warunkami zatrudniania innych pracowników Wspólnot, w tym również te, które otrzymują świadczenie odszkodowawcze z tytułu likwidacji stanowiska w interesie służby, z wyjątkiem personelu lokalnego;
b) osoby otrzymujące renty inwalidzkie, emerytury i renty rodzinne wypłacane przez Wspólnoty;
c) osoby otrzymujące świadczenie odszkodowawcze przewidziane w art. 5 rozporządzenia (EWG, Euratom, EWWiS) nr 259/681 z tytułu zakończenia służby. "

Jeśli zatrudnienie żony mieści się w/w punktach, to jest zwolnione z opodatkowania w Polsce - art.21 ust.1 pkt 46a ustawy pdof i nigdzie go się nie wykazuje.
Wspólne rozliczenie będzie dotyczyło tylko twoich dochodów i POLSKICH dochodów żony, czyli poz. I i II.
Piter_71 / 94.75.121.* / 2010-03-08 21:53
Bardzo dziękuję za wyczerpującą informację, bardzo mi ona pomogła.
Pozdrawiam serdecznie.
OLA1985 / 77.91.3.* / 2010-03-06 20:48
pracowałam w polsce przez 5 miesięcy i w usa przez 6 tyg.... czy mogę rozliczyc sie w polsce z i w usa?? ( TZN. Z POLSKICH DOCHODÓW W POLSCE I Z ZAAGRANICZNYCH W USA)
ZulkaM / 2010-03-06 22:17 / Bywalec forum
Jeśli masz nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce /a tak chyba jest/, to w USA rozliczasz się z tamtych dochodów, a w Polsce rozliczasz się i z amerykańskich i polskich razem metoda proporcjonalnego odliczenia.
elamia / 2010-03-05 04:29
Przez caly 2009 r pobieralam w Polsce rente inwalidzka na siebie (przeszlam raka piersi,chemioterapie,mam tez wiele innych schorzen itp),oraz rente rodzinna po zmarlym mezu na maloletniego syna. Od sierpnia podjelam prace w Anglii,w zwiazku z czym bede musiala zwrocic do ZUS-u "nienaleznie" pobrane swiadczenia (przekroczylam limit zarobkow dla rencistow). W marcu na moja prosbe zawieszono mi swiadczenie.Od maja b.roku moj syn bedzie juz sam pobieral rente po ojcu,bo skonczy 18 lat.Tak wyszlo,ze w 2009 roku mam 2-ie rezydencje podatkowe (powyzej 185 dni w roku podatkowym w obu krajach),chcialabym z calego dochodu rozliczyc sie w Anglii (takze z polskich rent). Czy bede musiala rozliczac sie w Polsce? Zalezy mi na rezydencji podatkowej w Anglii,poniewaz od niej zalezy czy bede mogla korzystac z szeregu ulg i swiadczen wynikajacych z mojej niepelnosprawnosci.W Polsce rozliczalam sie w poprzednich latach wspolnie z maloletnim dzieckiem. Pozdrawiam i dziekuje za odpowiedz.
belladonna / 2010-03-05 17:49 / Tysiącznik profesjonalny
Jeśli syn mieszka w PL to jesteś polskim rezydentem podatkowym.... czyli informacje które podałaś są niekompletne :)
elamia / 2010-03-05 20:53
W maju b.r syn skonczy 18 lat.Czy wtedy sytuacja mojej rezydentury podatkowej moze sie zmienic? - Dziekuje Ci Belladonna za odpowiedz.
~monik~ / 217.144.197.* / 2010-03-22 17:22
Witam, w 2008 roku pracowalam 5 miesiecy w Polsce, i 7 miesiecy w Anglii.Rodzice (w Polsce) rozliczyli mnie w 2009 roku za te 5 miesiecy przepracowanych w Polsce.Nastepnie przepracowalam caly rok 2009 w Anglii, i pare dni w styczniu 2010 roku.Teraz jestem w Polsce i nie wiem czy moge wysylac dokumenty do Anglii zeby rozliczyc sie za te ponad poltora roku pracy w Anglii, i co z podatkiem w Polsce, tutaj tez musze sie rozliczac?bardzo prosze o opinie i wskazowki co robic?
belladonna / 2010-03-06 07:13 / Tysiącznik profesjonalny
Prawnikiem nie jestem, ale czytałam na temat obowiązków alimentacyjnych rodziców odnośnie dzieci pełnoletnich (ma to związek z ulgą prorodzinną w PIT). Wynika, ze jeśli dziecko pełnoletnie się uczy, ma ciągłość (potem zaczyna studia), to na rodzicu ciąży obowiązek utrzymywania takiego dziecka, bo dziecko to ma prawo do wyegzekwowania alimentów od rodzica. Z tego punktu myślę, ze jeśli dziecko skończy 18 lat, będzie na Twoim utrzymaniu, a przebywa w PL, to w świetle prawa podatkowego nadal masz centrum interesów osobistych w PL, czyli wg ustawy jesteś polskim rezydentem podatkowym... no ale... to jest tylko mój tok myślenia, a ja jestem umysł ścisły, więc czasami meandry prawa nie do końca są dla mnie logiczne :-)
elamia / 2010-03-06 13:01
W Anglii co tydzien place podatki - jak bede sie rozliczac za 2009 rok skoro i w Polsce i w Anglii uzyskalam dochody? - dziekuje za odpowiedzi.
belladonna / 2010-03-06 13:26 / Tysiącznik profesjonalny
W PIT-36 polskie dochody pójdą do opodatkowania wg stopy wyliczonej od sumy dochodów, czyli angielski dochód jest potrzebny do wyliczenia stopy procentowej (metoda wyłączenia z progresją) :)
I do polskiego PIT wpisujesz uzyskane dochody w Anglii w roku 2009 :)
elamia / 2010-03-06 17:27
Rozumiem.Dziekuje bardzo za informacje i pozdrawiam.
borsuk72wa / 2010-03-04 23:47
Przez dwa tygodnie grudnia 2009 pracowałem w Szwajcarii.Otrzymałem wynagrodzenie , z którego został pobrany podatek w Szwajcarii.Czy podlega to też opodatkowaniu w polsce?
belladonna / 2010-03-05 17:47 / Tysiącznik profesjonalny
Ze Szwajcarią jest metoda wyłączenia z progresją, czyli mając inne dochody w roku 2009 podlegające opodatkowaniu te szwajcarskie wykazuje się do stopy..... jeśli szwajcarskie były jedynymi dochodami w roku, PIT-a się nie składa w PL :)
borsuk72wa / 2010-03-05 18:41
Gdzie przetłumaczyć szwajcarskiego PIT-a aby przeliczyć Franki na złotówki,czy mogę zrobić to sam i w jaki sposób?
majka7777 / 83.168.75.* / 2010-03-04 11:09
Dziękuję belladonna.mam jeszcze pytanie chodzi o ten zwrot podatku z zagranicy.tak jak piszesz :O podatek zapłacony w Holandii pomniejszyłam podatek polski,otrzymałam zwrot- np.tam zapłaciłam 1600euro podatku a zwrot dostałam 1200e.nie rozumiem gdzie to zaznaczyć w pit jak doliczyć do podatku- to 1200?jak uzupełniałam pit zawsze wychodziło że w Holandii zaplaciłam większy podatek niż wyszło mi w Polsce,więc musiałam wpisać 0(wyszła mi niedopłata)czy teraz z tego zwrotu mam obliczać 18% i kwotę dodać do 0,czy cały zwrot oddawać bo tak naprawdę gdybym wpisała właściwą kwotę zapłaconą w Holandii(tu wyjdzie kwota minusowa)i dodam ten zwrot z zagranicy to raczej wyjdzie na 0.proszę o pomoc gdzie dokładnie wpisać kwotę zwrotu
ZulkaM / 2010-03-04 12:13 / Bywalec forum
Jeśli miałaś tylko dochody holenderskie, to niestety cały zwrot jest dla US, wpisujesz w poz. 172 pitu-36.
izamc1 / 2010-03-05 18:56
Pozwolę sobie nie zbodzić z Tobą.
Zgodnie z art. 45 ust. 3a pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnik, który otrzymał zwrot uprzednio zapłaconego za granicą i odliczonego w zeznaniu rocznym (PIT-36, PIT-36L, PIT-38) podatku, ma obowiązek doliczyć do podatku w zeznaniu za rok, w którym otrzymał ten zwrot, kwotę uprzednio odliczonego podatku.
Tak więc jeżeli w 2006 roku odliczyłaś sobie 1500 zł w PIT a w 2009 roku uzyskałaś zwrot podatku z Holadni za rok 2006 w wysokości 6000 zł, to dla fiskusa musisz oddać tylko 1500.

Pozdrawiam
ZulkaM / 2010-03-05 22:26 / Bywalec forum
Do izamc1
Ja pisałam do konkretnego przypadku, a mianowicie TYLKO dochodów holenderskich, a nie mieszanych, gdzie podatek odliczało się w proporcji do dochodów. Wtedy zgoda, kwota zwrócona będzie większa od odliczonej. Ale przy samych dochodach holenderskich odliczenie podatku było albo równe, albo niewiele mniejsze od zapłaconego w
Holandii. Co innego czytać, a co innego przeliczyć na piechotę - wtedy dopiero widać.
izamc1 / 2010-03-06 18:37
Tak żeby do końca wyjaśnić tą sprawę, bo jest ona dla wielu niejasna.
W 2006 roku zarobiłam w Holandii około 15000 zł, co nazywamy przychodem. Odliczając koszty uzyskania przychodu i dietę wychdzi mi około 10000zł. Z tą kwotą, mimo że nie pracowałam w Polsce muszę się rozliczyć z fiskusem. Wychodzi z tego około 1300 zł podatku. Jako, że podatek zapłacony w Holandii był większy od tej kwoty, nie płace nic (inaczej mówiąc, odliczam tę kwotę).
Jeżeli teraz, w 2009 roku otrzymałam zwrot zapłaconego w Holandii podatku w wysokości około 4000 zł, to znaczy,że do US oddaje 1300, które sobie odliczyłam w 2006 roku.
Tak wię, mimo, że w 2006 roku pracowałam tylko w Polsce, nie muszę oddawać fiskusowi całej kwoty zwrotu tj. 4000 zł, a tylko 1300, które wcześniej odliczyłam.
Zgadzasz się z tym?
ZulkaM / 2010-03-06 19:45 / Bywalec forum
Przy takich danych jak piszesz, to tak: oddajesz tylko 1300 do US. A te 4000 to zwrot za jeden 2006 rok czy za np 3 kolejne lata?
izamc1 / 2010-03-07 11:14
Te wystkie dane, które podałam ostatnio są prawdziwe i dotyczą tylko roku 2006.
W 2006 roku zarobiłam w Holandii 3800 euro i zapłaciłam 960 euro podatku. Wartości te biorę oczywiście z Jaaropgaaf.
Różnica w kwotach podatku zapłaconych w Polsce i Holandii wynika przede wszystkim ze stawek podatkowych(w Holandii zapewne są większe, z majego przypadku wynika, że około 25%), oraz z możliwości odliczenia diet przy rozliczeniu w Polsce tj, 30 dni x 42 Euro, co pomiejszyło mi wtedy przychód o ponad 5000 zł.
Pozdr.
ZulkaM / 2010-03-07 11:29 / Bywalec forum
Tak myślałam, że masz jakiś błąd w wyliczeniach - za mało odliczonego podatku.
DIETY - odlicza się 30% diety a nie całość, czyli 30 dni x 12,60 euro i tu jest pies pogrzebany.
tym samym masz pomniejszony przychód i podatek od niego.
izamc1 / 2010-03-07 15:42
Ja w taki sposób rozliczałam się w latach 2004 - 2006. Nic nie wiem, że w tamtym okresie odliczało się 30 % die a nie całość?? Warunkiem odliczenia 30 diet było jedynie przepracowanie 30 dni roboczych w Holandii.
Dodam tylko, że w tamtym okresie moje PITy zostały przyjęte i nie miałam żadnych kłopotów
izamc1 / 2010-03-07 16:12
sprawdziłam i wiem. Przepisy, o których Ty mówisz obowiązują od 1 stycznia 2007. Przed tym okresem obowiązywały przepisy zgodznie z którymi ja się rozliczałam.
Pozdr.
ZulkaM / 2010-03-07 17:12 / Bywalec forum
http://www.mf.gov.pl/_files_/podatki/broszury_informacyjne/2006pracnajzagr.pdf
To jest broszura z 2006 r. Może nie do końca się rozumiemy. Odlicza się 30% diety za każdy dzień przebywania za granicą, ALBO tylko równowartość 30 diet ale za cały okres pracy za granicą. Więc jeśli na przykład przebywałaś w Holandii 150 dni, to mogłaś zrobić odliczenie:
1/ 150 dni x 12,60 euro albo
2/ 30 dni x 42 euro ale nie 150 dni x 42 euro.
izamc1 / 2010-03-08 07:43
Ja skorzystałam z tego drugiego rozwiązania. Jest ono korzystniejsze jak pracujesz 50 dni.
Tak więc, wracając do mojego przykładu (myślę, ze analogicznego do majka7777, bo od niej się w sumie zaczęło) rozliczyłam się poprawnie i jak widać jest pewna różnica między 1300 zł podatku odliczonego a 4000 zł zwrotu podatku. 2700 zł jestem do przodu.
ZulkaM / 2010-03-08 09:49 / Bywalec forum
Otóż to, dopiero teraz jak uzupełniłaś informacje można napisać konkretnie. Oczywiście że zrobiłaś dobrze i w takim układzie masz kasę do przodu.
A rozpisywać się można do bólu, jak nie ma dokładnych informacji. Praktycznie każdy przypadek jest inny. Zależy od wielkości dochodów i sposobu odliczania diet, a majka 7777 tego nie napisała. Po wielkości zwrotu można tylko wnioskować, że PRAWIE cały zapłacony za granica podatek odliczała. więc przy takich danych lepiej nie robić nikomu nadziei na pozostanie kasy w kieszeni.
majka7777 / 83.168.75.* / 2010-03-09 19:09
Miałam dochody tylko holenderskie,rozliczałam się w podobny sposób jak piszecie wyżej tj.od przychodu odjęłam te diety potem koszty i uzyskałam dochód i z tego (wtedy było 19%)liczyłam podatek.zawsze podatek zapłacony w Holandii był wyższy niż ten jaki powinnam zapłacić w Polsce.więc w Polsce nie musiałam płacić nic.-w ten sposób rozliczałam się parę lat i pity też były przyjęte (pokazywałam już przeliczone jaaropgave w US i rozliczałam pod okiem urzędnika-nie dopytywał się o zwroty).więc było ok. teraz też prawdopodobnie było by podobnie ale w 2009 dostałam zwrot za 2008.nie jest to cała kwota zapłaconego tam podatku-ale większa część.czyli tę kwotę muszę wpisać w poz.172 pit 36?a resztę tak jak w latach ubiegłych?wychodzi mi wtedy że muszę tu zapłacić.
ZulkaM / 2010-03-09 21:10 / Bywalec forum
W pozycji 172 wpisujesz NIE CAŁY ZWROT podatku tylko kwotę jaką odliczyłaś - wysokość polskiego podatku . Dopłata wychodzi, bo polski podatek + zwrot holenderskiego jest pewnie większy niż zapłacony podatek w Holandii w 2009.
majka7777 / 83.168.75.* / 2010-03-04 13:13
a jeśli w 2009 dostałam zwroty(rozliczałam hurtem )za 3lata to wszystko muszę wpisać w pit??myślicie że to jest do sprawdzenia:)-te zwroty,brak słów tu nie pracuję a trzeba tu płacić
majka7777 / 83.168.75.* / 2010-03-04 12:35
Serdeczne dzięki,ale raczej nie mam powodów do radości:)
anada4 / 77.253.39.* / 2010-03-03 18:41
Jeżeli teraz za pracę w Austrii nie trzeba się rozliczać, to jak to jest z rozliczeniem z fiskusem za zwrot podatku?
ZulkaM / 2010-03-03 20:05 / Bywalec forum
Protokół o zmianie metody rozliczania dochodów z Austrii wszedł w życie 01-01-2009, czyli jeśli otrzymałaś zwrot podatku za 2008 / w 2009/, to jeszcze musisz go rozliczyć, ponieważ w zeznaniu podatkowym za rok 2008 odliczyłaś cały podatek w/g metody proporcjonalnego odliczenia.
anada4 / 77.253.47.* / 2010-03-04 09:09
Dziękuję Ci za odpowiedz. Mój mąż od 5 lat pracuje w Austrii, od 2005 roku. Jeszcze nie staraliśmy się o zwrot podatku, dopiero teraz zamierzamy to zrobić - hurtowo :-). Podobno można się ubiegać o zwrot do 5 lat. Więc nie jestem pewna, czy teraz także trzeba będzie się z fiskusem rozliczać.
ZulkaM / 2010-03-04 10:33 / Bywalec forum
W takim razie będziecie musieli rozliczyć w Polsce zwrot podatku za lata 2005 do 2008, za 2009 już nie.
Chodzi o to, że za tamte lata odliczaliście cały podatek zapłacony w Austrii w/g metody proporcjonalnego odliczenia, wiec zwroty podatku dotyczące tamtych lat będą podlegały rozliczeniu. W 2009 metoda się zmieniła na wyłączenie z progresją gdzie nie odlicza się podatku i za ten rok zwrot podatku będzie całkowicie wasz.
anada4 / 83.238.236.* / 2010-03-05 08:58
Czyli zwrot podatku za lata od 2005 do 2008 mamy w całości oddac urzędowi skarbowemu, czy w jakiejś części? Może nie ma sensu ubiegac sie o zwrot? A co z okresem wczesniejszym - 2005 r, gdy nie trzeba bylo sie rozliczac, bo z Austrią byla podpisana korzystna umowa? Za 2006 trzeba było płacić podatek, ale pozniej mozna bylo ubiegac sie o jego zwrot. Za 2007 byla abolicja podatkowa i mozna bylo z niej skorzystac. Wcale wtedy nie placilo sie podatku, bo zostal on umorzony. Za 2008 skladalo sie tylko zeznanie podatkowe i nie trzeba bylo placic podatku. Za 2009 nic nie trzeba skladac i nic nie trzeba placic. Skad w takim razie mam wiedziec jak w poszczegolnych latach jest ze zwrotem podatku? Proszę o szcegółowe wyjaśnienie :-)

Najnowsze wpisy