Forum Forum podatkoweInne

Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

Wyświetlaj:
mcmms / 87.239.77.* / 2010-03-03 12:56
Witam. Przez 8 tygodni pracowalem w Holandii, a przez ten czas jako studen pobieralem rente rodzinna, czy musze zglaszac do US, ze pracowalem za granica ?
ZulkaM / 2010-03-03 14:56 / Bywalec forum
Owszem, rozliczeniu podlegają łącznie: renta rodzinna i dochody z Holandii na druku pit-36 i zał. Z/G - dochody zagraniczne według metody proporcjonalnego odliczenia.
bogdak / 95.40.116.* / 2010-03-02 13:10
Jestem studentką i w 2009 roku rozliczyłam się z podatku za pracę w Norwegii - pracowałam 6 tygodni (miałam też dochód z umowy zlecenia w Polsce). W 2009 otrzymałam zwrot podatku z urzędu skarbowego Norwegii w kwocie 3400,00 czekiem. Pieniądze wpłynęły na konto bankowe. Moje pytanie czy muszę opodatkować ten zwrot i na jakim druku? Nadmieniam, że w 2009 osiągnęłam też dochód z umowy o pracę. Proszę o pomoc.
ZulkaM / 2010-03-02 16:47 / Bywalec forum
Z Norwegii zwrot podatku nie jest ujmowany w żadnym rozliczeniu rocznym, rozliczasz tylko zarobki norweskie, które są zwolnione z opodatkowania w wchodzą do stopy procentowej oraz umowę zlecenie i umowę o pracę z Polski - wszystko na druku pit-36 i zał. Z/G
belladonna / 2010-03-02 17:23 / Tysiącznik profesjonalny
Tak.... zwrócone podatki zagraniczne należy doliczyć w PIT jeśli były wcześniej odliczane.... a norweskie odliczane być nie mogły przy metodzie wyłączenia z progresją :)
axb / 83.15.252.* / 2010-03-01 22:44
a mnie dziwi taka sprawa mianowicie ludzie pisza ze nie zapłacicli podatku za lata 2006, 2007 a nawet 2002 wiec wychodzi ze urzad skarbowy nie sprawdza tego ?? czytalam ze polski us w ramach umow miedzynarodowych wspolpracuje z urzedami zagranicznymi ale widze ze to chyba jakies naciagane jest. pytanie nie jest na temat ale bardzo mnie ciekawi co odpowiecie, pozdrawiam
miłka2 / 93.105.249.* / 2010-03-01 22:14
W jaki sposób i gdzie wykazac zwrot podatku holenderskiego innego dochodu nie miałam , w którym miejscu w i w jakim PIT-cie nalezy to wykazać , w roku ubiegłym była stawka O bo podatek holenderski był większy niż Polski. Prosze o rade
majka7777 / 93.105.17.* / 2010-03-01 12:01
Witam.Pracowałam sezonowo przez kilka lat w Holandii(2006,07,08,09).Za każdym razem rozliczałam się w Polsce pit 36 i zg- podatek zawsze wyniósł 0. Dopiero W ubiegłym roku rozliczyłam się za te parę lat w Holandii i otrzymałam zwroty podatku z tamtejszego urzędu.Dziś wyczytałam ,że trzeba się rozliczać również z tego odzyskanego podatku. - Czy ktoś słyszał o czymś takim? teraz planuję rozliczyć się w Polsce za 2009r. w Holandii jeszcze się nie ubiegałam o zwrot za ten rok, więc niby jak mam to uwzględnić w pit. w tym roku(2010) dostałam zwrot za 2008- to niby mam tę kwotę podać(tak zrozumiałam z artykułu Fiskus zabierze nam zwrot").czy ja naprawdę dobrze to zrozumiałam?czy to dzieje się naprawdę?chcą nam zabierać zwroty?Nie wiem wspominać coś o tych zwrotach czy po prostu rozliczyć się jak zawsze? Dziękuję
belladonna / 2010-03-01 22:01 / Tysiącznik profesjonalny
O podatek zapłacony w Holandii pomniejszałaś podatek polski, dlatego jak go odzyskałaś, to teraz powinnas go doliczyć do podatku w PIT.... tak mówią przepisy, a co Ty zrobisz Twoja sprawa :)
pioterrek / 2010-02-26 21:54
Witam,
mam pytanie odnosnie metody wylaczania z progresja. Pracowalem kilka lat we Francji w tym w 2009 roku przez 6 miesiecy. Wiem, ze powinienem zadeklarowac francuskie dochody, aby uzyc metody wylaczania z progresja. I teraz pojawia sie pytanie: ktore dokladnie dochody deklarowac: brutto, netto, netto fiskalne (dochod od ktorego we Francji oblicza sie podatek). Wiem, ze w Polsce do obliczenia podatku, nie uzywa sie kwoty brutto. Jesli ktos wie, to prosilbym o konkretna odpowiedz albo o namiary na jakies zrodlo informacji.
belladonna / 2010-02-27 12:48 / Tysiącznik profesjonalny
Przychody polskie ze stosunku pracy pomniejsza się o KUP i ubezpieczenia społeczne (tak otrzymujemy podstawę opodatkowania i pomijam już ulgi w PIT). Przychody zagraniczne to przychody bez pomniejszenia o składki ubezpieczeniowe zapłacone za granicą, bez pomniejszenia o podatki zapłacone za granicą itp... czyli to kwota, którą pracujący nie dysponuje. Taki przychód pomniejszamy o 30% diety za każdy dzień kiedy osoba pozostawała w stosunku pracy i przebywała za granicą, a następnie przeliczamy na złotówki (w odpowiedni sposób.... bo nie przeliczamy całości wg 1 kursu). Taki przychód w złotówkach pomniejszamy o KUP i otrzymujemy dochód do PIT (bo przy progresji to ma być tzw dochód brutto, czyli przychód minus KUP)... odliczanie składek zagranicznych ma zastosowanie przy tej drugiej metodzie i wtedy składki zagraniczne wykazuje się w PIT:)
pioterrek / 2010-02-27 17:22
Dziękuję za odpowiedź. Tego się obawiałem, zagranicznego ubezpieczenia sobie zatem nie odliczę, ale trudno, dura lex sed lex.
marek ren / 88.199.120.* / 2010-02-25 13:30
witam pracowalem 11 tygodni w holandii legalnie przyslali mi jarograf w 2009 roku i pracowalem w polsce czy ja muszecos miec do urzedu skarbowego ze pracowalem w holandii w 2009 roku jesli tak to co czy niemusze sie rozliczac w polsce za to ze pracowalem w holandi
ZulkaM / 2010-02-25 14:24 / Bywalec forum
Kochani, czytajcie trochę w tym poście, bo palce odpadają od od pisania po parę razy tego samego.
Oczywiście, że musisz rozliczyć się w Polsce ze wszystkich dochodów i polskich i holenderskich. Z holenderskich do rozliczeń potrzebne ci będą dowody wypłat wynagrodzenia.
Aga2000 / 92.69.194.* / 2010-09-02 20:08
Witam,chcialam nawiazac do wypowiedzi ZulkiM- w Polsce istnieje cos takiego jak abolicja podatkowa,dzieki czemu nie musisz sie rozliczac w Polsce z dochodow w Holandii.
belladonna / 2010-09-02 20:23 / Tysiącznik profesjonalny
Abolicja to już historia, a obecnie istnieje ulga abolicyjna, czyli jeśli ktoś ma dochody tylko z Holandii nie wyjdzie mu podatek w polskim PIT... a po to jest ta ulga, ze prawo międzynarodowe jest ciągle priorytetowe (czyli wyższe nad prawem wewnętrznym), więc wg umowy międzynarodowej miedzy PL, a Holandią ciągle holenderskie dochody podlegają opodatkowaniu w PL (więc rozliczać się z nich niestety trzeba - oczywiście polski rezydent podatkowy musi je rozliczać w PL), a jedynie dzięki uldze abolicyjnej nie wyjdzie podatek do zapłaty (aby osoby zarabiające w Holandii nie musiały coś tam jeszcze wpłacać polskiemu fiskusowi skoro Ci co zarabiają np w Wielkiej Brytanii płacić nie muszą) :)
jarek7535 / 94.208.116.* / 2010-02-26 22:03
sorry ale z holandii nie musisz rozliczać sie w polsce
belladonna / 2010-02-27 07:52 / Tysiącznik profesjonalny
Nic mi nie wiadomo aby zmienili umowę dot. Holandii...
Nowe umowy z tego co widzę to są m.in z Finlandią, Danią, Austrią (ale te 2 pierwsze pewnie obowiązują od 2010 roku, bo z Austrią od 2009 już zmienili metodę)...
Holandia nadal ma metodę proporcjonalnego odliczenia, czyli przychody holenderskie podlegają opodatkowaniu w PL i należy je rozliczać będąc polskim rezydentem podatkowym :)
Nie zmieniali na razie umowy z Holandią, co można sprawdzić tutaj:
http://www.mf.gov.pl/dokument.php?const=3&dzial=150&id=9741
VIOLETTA766 / 2010-02-24 19:46
Witam serdecznie. Mam problem z rozliczeniem sie z polskim fiskusem. Otóż w 2009r. pracowałam 3 miesiece w Polsce, potem 6 tygodni w Belgii( ale tu nie mam żadnych dokumentów dotyczących wysokości zapłaconego podatku, nie mam też umowy, w Belgii podpisywałam tylko jeden dokument w jakims urzędzie , najprawdopodobnie było to zgłoszenie do policji o pobycie. Kase też dostałam do ręki tak naprawde to nie wiem czy pracowałam legalnie i czy muszę sie z tego rozliczyć) . A na dokładkę pracowałam też 4 tygodnie w Holandii przez holenderskie biuro pracy, gdzie podpisałam umowę, ale po zakończeniu pracy nie dostałam żadnego rozliczenia, żadnych informacji o zapłaconym podatku tylko pieniądze i to do ręki. A po miesiącu na polski adres dostałam tylko numer sofii. I tu tez nie wiem czy była to praca legalna. Jakby mało tego było to jeszcze dochodzi praca mojego męża w Niemczech ( okres 5 miesięcy), gdzie miał zarejestrowaną gawerbę. Żadnego podatku tam nie płacił . Ma udokumentowane, że zarobił 7000 euro, a podatek w Niemczech wchodzi powyżej tej kwoty, więc w 2009r. niemieckiemu fiskusowi nic nie zapłacił.I co dalej jak rozliczyc się z fiskusem. Proszę o pomoc. Będę bardzo wdzięczna.
belladonna / 2010-02-24 20:45 / Tysiącznik profesjonalny
Jeśli mąż miał dochody tylko niemieckie to PIT-a w Polsce nie składa (a wspólnie rozliczać się nie musicie.... bo we wspólnym by musiał dochody niemieckie do stopy wykazać)... Ty masz problem, bo belgijskie i holenderskie trzeba wykazać w PIT (metoda proporcjonalnego odliczenia).... no ale jakie (w jakiej wysokości), to czeski film z tego co piszesz :)
Adana / 2010-02-24 14:44
Witam serdecznie...tyle tu napisane a ja dalej nic nie wywnioskowałam dla siebie...aż wstyd mi pisać ale proszę o radę.
Pracowałam kiedyś w Holandii w 2007 przez 6tygodni(nie mam żadnych odcinków,żadnej umowy ani nic,pieniądze do ręki)i nic z tym nie zrobiłam,bo nawet nie wiem czy jakikolwiek podatek był tak na serio odciągany.Do tej pory nic się nie dzieje od strony US a jednego ani drugiego.Czy trzeba to jakoś prostować?
Po drugie w 2009 roku też pracowałam w Holandii ale gdzie indziej,nie mam ostatniego solarisa(bo byłam już w Polsce)nie mam jeszcze JAAROPGAVE,mam go dostać niby nie długo.Pracowałam tam tylko 8 tygodni,w Polsce nie pracowałam wcale,mam męża co pracował tu w kraju i dziecko.Nigdzie nie zgłaszałam tego że tam pracowałam.Sądzę że muszę się rozliczyć w Polsce,jak to zrobić,co najpierw?Jestem zielona!Potrzebuję pomocy!Co mam robić?Czy będę musiała dopłacać?(zarobiłam jakieś 1400 euro to było na czysto pracowałam od połowy sierpnia do połowy października)Proszę o pomoc! Będę wdzięczna.
belladonna / 2010-02-24 16:40 / Tysiącznik profesjonalny
Ad. 1... pytanie czy to była praca legalna :)
Ad.2 Dochód holenderski rozliczasz wg metody proporcjonalnego odliczenia. Jeśli sama się rozliczysz wyjdzie zero (bo jest ulga abolicyjna), ale jesli z mężem, to trzeba sprawdzić, czy to ma sens :)
Adana / 2010-02-24 17:41
Dzięki serdeczne za odpowiedź,już jestem trochę spokojniejsza...jeśli chodzi o nr.2
Co zaś do nr.1 ciężko mi teraz coś powiedzieć,no załatwili mi sofi,dane wszystkie pobrali,ludzie mówili że jeśli przyjedzie się w przyszłym roku to szefowa rozliczy za 5euro i pieniądze można na konto swoje bądź jej a ona potem odda,sęk w tym że nic nie mówiono o tych co już nie przyjadą(powody różne:ciężko,złe warunki mieszkaniowe,a główny powód WYGRYZIENIE PRZEZ KLANY RODZINNE)....nic nie wysłali żadnego pitu,ani odcinka(solaris)nic!! Pytałam wówczas w biurze rachunkowym co mogę zrobić.Dostałam odpowiedź mniej więcej taką:A na konto pieniądze?Nie? To po co się rozliczać?Fiskus nic nie wie bo nie ma fizycznego śladu! I ot tyle.....co ja mam zrobić?
pawlik___X / 83.6.124.* / 2010-02-24 11:40
Witam, od 2006 roku pracowałem w Danii, w 2006 - 5 miesięcy, w 2007 - 6 miesiecy, a w 2008 i 2009 po 11 miesięcy. Nie rozliczałem się z urzędem skarbowym w polsce z osiagniętych tam dochodów. W Danii zatrudniony byłem legalnie i tam płaciłem podatki, (nie ukrywam że dostawałem zwroty podatku więc pewnie nie osiągnełem wyższego progu). Chciałbym przekazać darowiznę swojemu bratu na działalność gospodarczą, boję się że urząd skarbowy zapyta się skąd mam pieniądze (chodzi o 100tys zł). Czy lepiej jest zgłosić wcześniejsze zarobki do urzędu i potem przekazać darowiznę? Boję się że będę musiał zapłacić duży podatek i kary od niezłożonych deklaracji... Proszę o podpowiedź co w takiej sytuacji powinnienem zrobić.
belladonna / 2010-02-24 18:12 / Tysiącznik profesjonalny
Przy dochodach z Danii istnieje obowiązek wykazania ich, bo wg umowy podlegają opodatkowaniu w Polsce. Za rok 2008 i 2009 podatki nie wyjdą (mając tylko dochody duńskie - ulga abolicyjna).... ale za 2006 i 2007 to nie wiem nie znając dochodów, podatków itp :)
gviazdeczka6 / 2010-02-23 19:56
Witam wszystkich i proszę o pomoc...Mój mąż od 01.07.2009 roku pracował w UK aż do tej pory(dalej pracuje w UK)i jednocześnie był na urlopie miesiąc płatnym,reszta bezpłatny i z dniem 31.08.2009 r. została umowa w Polsce rozwiązana.Więc jeśli pracował w UK i był na urlopie w Polsce w tym samym czasie to czy przy rozliczeniu w Polsce musi uwzględniać że pracuje w UK i że pracował w tym samym czasie w Wielkiej Brytanii i czy musi to wszystko zaznaczać w rozliczeniu podatkowym w Polsce???Z góry dziękuję za odpowiedz.
anettee77 / 79.175.227.* / 2010-04-29 18:35
Witam Wszyskich i zwracam sie o pomoc odnosnie ,podwojnego opodatkowania'. Wlasnie wrocilam z UK po 10 latach pobytu. Mam tzw Permanent resident w paszporcie, (pobyt staly ) ktory przejelam od bylego meza (anglika) wychodzac za maz w 2002 roku. W zwiazku z tym nie musialam sie rejestrowac w WRS w Home office. Rozwiodlam sie i miesiac temu wrocilam do Polski, gdzie zarejsrowalam sie w U Pracy, gdzie dostalam stos deklaracji do wypenienia odnoscie moich dochodow w UK. Nigdy nie uwazalam i nie bralam pod uwage, ze musze sie rozliczac w PL, ale wyczytalam, ze jak przez ten caly okres bylam zameldowana w PL to musze sie tu rozliczac, pomimo tego ze posiadalam dom w UK z bylym mezem. Prosze o konkretne informacje, gdyz urzedy nie bardzo moga mi udzielic konkretnej odpowiedzi. Dzieki :)
belladonna / 2010-02-23 21:40 / Tysiącznik profesjonalny
Jak mąż uzyskał jakiś dochód polski w 2009, to wykazuje dochody angielskie do stopy (czyli PIT-36 plus PIT/ZG).... no i to tylko tak strasznie brzmi, bo w efekcie nie jest takie straszne :)
gviazdeczka6 / 2010-02-23 22:27
Dziękuję za odpowiedz,ale mam jeszcze co do tego watpliwosci,jesli wykaze te dochody to nie bedzie musial sie co roku w Polsce rozliczac?A takze czy jesli nie dolaczymy tego pitu zg to czy grozi cos za to,bo wiem ze duze sie zwraca kwoty do fiskusa a nie usmiecha nam sie placic tyle pieniedzy,jak mozna tego uniknac,czy mozliwe jest ze nie bedzie trzeba nic zwracac wyjdzie sie na zero,tym bardziej ze chcemy odliczyc ulge na dziecko w polsce mimo ze wszyscy jestesmy w Wielkiej Brytanii a rozliczenie jest za rok w ktorym bylismy w Polsce i bylismy w UK,czy to nie stanowi problemu?Pozdrawiam:)
ZulkaM / 2010-02-23 22:37 / Bywalec forum
Belladonna dobrze mówi. Rozliczcie wszystko, a z ulga na dziecko na pewno nic nie będziecie dopłacać. A jesli w następnych latach będziecie mieć tylko dochody z Anglii, to są one zwolnione z opodatkowania i nie będziecie składać żadnego rozliczenia w Polsce.
Jesli nie dołączycie pitu Z/G to kiedyś i tak to wypłynie, bo obowiązują umowy z innymi państwami o wymianie informacji podatkowych, a wtedy będzie to ukrywanie dochodu, czyli przestępstwo skarbowe, za które są bardzo wysokie kary.
gviazdeczka6 / 2010-02-23 23:03
dobrze wiedzieć,dziękuję belladonna i tobie ZulkaM,fajnie macie tutaj na tym forum bardzo mądre i praktyczne rady dajecie,które nie jednej osobie zapewne pomogły,tak jak dla nas...Mam nadzieje ze zarobki z UK wystarcza na podstawie tygodniowych paye slipow,bo teraz w marcu bedziemy w polsce takze chcemy sie rozliczyc i pozamykac wszystkie sprawy na ostatni guzik,a P45 dopiero w kwietniu maz dostanie takze dla nas za pozno i po fakcie...Milego wieczoru i pozdrawiam forumowiczki:)
zuzia111 / 2010-03-06 19:33
witam
prosze o informacje:
w 2009 roku pracowalam 3 miesiace w polsce i 6miesiecy w niemczech ,czy mam obowiazek zglaszania dochodow z niemiec ,czy moge rozliczyc sie tylko z pracy w polsce
w 2008 roku mialam podobna sytuacje ,przedstawilam wszystkie dochody ,i nic mi w tym nie przeszkadza poza moimi kosztami tlumaczena dokumentow ,urzad skarbowy zwrocil mi 8zloty a za tlumaczenie zaplacilam TROSZECZKE wiecej
a no i ja nie ubiegam sie o zwrot podatku z niemiec ,
jak to jest
moze ktos wie \
ZulkaM / 2010-03-06 19:49 / Bywalec forum
zuzia111
Jeśli masz nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce, to musisz rozliczyć dochody polskie i niemieckie, ale nie musisz tłumaczyć tych dokumentów teraz. wystarczy je przetłumaczyć jak dostaniesz wezwanie do kontroli - co może nawet nie nastąpić.
ZulkaM / 2010-02-24 09:53 / Bywalec forum
W zasadzie rozliczenia dokonuje się właśnie na zasadzie paye slipów, bo dochody przeliczasz na złotówki na każdy dzień wypłaty po odpowiednim kursie, więc ok.
czarna999 / 2010-02-23 19:02
witam .ja pracuje od3 lat w holandi i z polskim fiskusem sie nie rozliczałam w tym roku sie dowiedziałam ze powinnam sie rozliczyć.i co teraz mam zrobić jeżeli sie rozlicze za 2009 to zapytaja sie gdzie pracowałam wcześniej i co wtedy.jestem załamana.jakie moga byc konsekwencje yego ze sie wczesniej nie rozliczyłam
belladonna / 2010-02-23 21:39 / Tysiącznik profesjonalny
2008 i 2009, to w sumie w PIT podatek zero, czyli kwestia rozliczenia.... za 2007 może coś wyjdzie (ale po odjęciu podatku zagranicznego to nie musi być coś OGROMnego do zapłaty...)/ A lepiej samemu wyprostować, niż jak to upomni się US. Dołączysz do PIT-ów pisemko w stylu czynnego żalu :)
krystian/dan / 83.22.226.* / 2010-02-22 22:36
Witam
proszę o pomoc i radę
pracowałem w Holandii przez 10 m-cy a w Polsce nie pracowałem.rozliczylem sie juz za 2009 z holenderską skarbówka.jak mam sie rozliczyc z polskim fiskusem?jakie druki?co mam przeliczyć na złotówki dochod czy podatek holenderski?i jaki kurs przeliczeniowy w euro/zł
dziekuje i pozdrawiam
krystian
ZulkaM / 2010-02-22 23:04 / Bywalec forum
Holandia - metoda odliczenia proporcjonalnego. Druki: pit-36 i zał.Z/G
Na złotówki przelicza się przychody pomniejszone o 30% diet i koszty uzyskania przychodu, składki na ubezpieczenie społeczne i podatek według kursu banku w którym miałeś konto na dzień poprzedzający postawienie srodków do dyspozycji lub jeśli tego nie można ustalić w/g średniego kursu NBP na dzień postawienia tych srodków.
Przy dochodach z Holandii możesz wykorzystać ulgę abolicyjną.
Dmin / 2010-02-22 20:58
Witam
Jestem studentem i pracowałem tymczasowo w Holandii w wakacje 2009r. W Polsce nie miałem źródła dochodów.
Obowiązuje mnie metoda proporcjonalnego odliczenia za rok ubiegły, a po powrocie do kraju nie wpłaciłem zaliczki na podatek od dochodów zagranicznych. Co w takim wypadku powinienem zrobić przy rozliczeniu PIT? Czy grozi jakaś grzywna za brak zaliczki?
Z góry dziękuję za poradę,
Damian
belladonna / 2010-02-23 17:46 / Tysiącznik profesjonalny
W PIT jeśli zajdzie potrzeba skorzystasz z ulgi z art. 27g i podatek będzie zero (bo zerem być powinien jak tylko w roku są dochody holenderskie) rozlicz PIT i się nie martw :)
oksyhemo / 2010-02-21 16:48
witam,
pracowalam legalnie w Wielkiej Brtanii od sierpnia 2006 do wrzesnia 2008, po czym wrocilam do kraju, zarejestrowalam sie w Urzedzie Pracy , gdzie przedtawilam dokumenty potwierdzajace moje zatrudnienie w UK, otrzymalam poczta wezwanie do Urzedu Skarbowego w celu rozlicznia sie za rok 2006, 2007 i 2008, i dowiedzialam sie, ze musze zaplacic podatek za prace w Uk za rok 2006 plus odsetki, jako ze jestem osoba uczaca sie i nie mam dochodow ani tez wiekszych oszczednosci, jestem na utrzymaniu rodzicow, nie jestem w stanie splacic tej zaleglosci podatkowej, pisalam podanie z prosba o rozlozenie dlugu na raty i umozenie odstetek, jednakze otrzymalam odpowiedz odmowna, z Urzedu zjawil sie komornik, spisujac protokół powiedzial, ze urzad skarbowy nie umarza takich dlugow i ze ulegnie on przedawnieniu dopiero za 10 lat, nie wiem co robic, nie stac mnie zeby zaplacic ponad 2,500zl, przy czym ostetki wnosza 10% za kazdy miesiac, prosze o rade co powinnam zrobic w takiej sytuacji, czy rzeczywiscie okres przedawnienia wynosi 10 lat a nie 5? czy jest sens zwracac sie o rade do doradcy podatkowego? czy pisac jakies podanie i ewentualnie do kogo? jezeli ktos wie cos wiecej na ten temat prosze o pomoc, pozdrawiam

Najnowsze wpisy