Forum Forum podatkoweInne

Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

Wyświetlaj:
halina2 / 2010-02-05 22:19
Dziękuję belladonna za odpowiedż. Super, że jest takie forum:)
Toba / 2010-02-04 12:12
Dzien dobry. Mieszkam, zarabiam i place podatki (tylko) w Wielkiej Brytanii. Planuje wynajac mieszkanie, ktorego jestem wlascicielem w Polsce. Z tego co wiem, od tego roku obowiazuje stawka 8.5% od dochodu z wynajmu mieszkania. Czy rozliczajac ten podatek zaplace rzeczywiscie tylko 8.5%, czy US karze mi zsumowac wszystkie moje dochody z Polski (wynajem) i UK (umowa o prace) i wyliczy inna (znacznie wyzsza) stope podatku? Dziekuje z gory za odpowiedz :)
belladonna / 2010-02-04 18:37 / Tysiącznik profesjonalny
8,5% to podatek od przychodu (a nie dochodu) i oznacza najem na ryczałcie. Ryczałt należy zgłosić najpóźniej do dnia uzyskania 1 przychodu, aby móc być na tej formie opodatkowania. Dokąd nie uzyskasz dochodów podlegających w Polsce opodatkowaniu wg skali, to dochodu z UK nie wykazujesz. Czyli mając najem na ryczałcie rozliczasz go w PIT-28 (bez dochodów zagranicznych), a tym samym z zagranicznych się nie rozliczasz, bo nie masz innych podlegających opodatkowaniu wg skali. Ale mając najem na zasadach ogólnych rozliczasz go w PIT-36 i wówczas dochody z UK musisz wykazać do stopy, bo najem opodatkowany jest wg skali :)
Yartol / 89.73.45.* / 2010-02-02 14:35
A jak wyglada sytuacja z Norwegia? w sytuacji gdy pracuje pol roku w Polsce a pol w Norwegii, jak to wyglada? Rozliczam sie w polsce z tego co tutaj zarobilem i oczywiscie musze podac zarobki ktore uzyskalem w Norwegii. Pytanie brzmi czy bede musial w RP zapłacic jakis podatek z tego co tam zarobilem ? czy poprostu: tu sie rozliczam za zarobione w Polsce, a tam za zarobione w Norwegii.. moze ktosik wie? :)
Yartol / 89.73.45.* / 2010-02-02 20:32
Dzieki ZulkaM i belladonna za szybka i zrozumiałą odpowiedz :D
ZulkaM / 2010-02-02 15:45 / Bywalec forum
Z Norwegią -trochę inaczej. Ponieważ najpewniej rezydencję masz w Polsce, toteż tutaj rozliczasz wszystkie dochody i norweskie i polskie - metodą proporcjonalnego rozliczenia.
Dodatkowo korzystasz z ulgi abolicyjnej i generalnie podatek do zapłaty nie wychodzi, ale liczenie jest dość skomplikowane.
belladonna / 2010-02-02 17:20 / Tysiącznik profesjonalny
Zuluś co do Norwegii, to wyłączenie z progresją.
Yartol dochody norweskie wykażesz do stopy, a tym samym podatek od dochodu polskiego będzie wyliczony wg stopy procentowej od sumy dochodów, a nie skali.
Poodejmuj diety, odejmij KUP od dochodów niemieckich (tutaj precyzja wskazana, bo stopę wylicza się od sumy dochodów) :)
ZulkaM / 2010-02-02 17:29 / Bywalec forum
Ja pierniczę, robiłam Holandię i mi się "przeniosło". Oczywiście Belladonna ma rację. Nauczka żeby nie robić dwóch rzeczy na raz. Sorry za wprowadzenie w błąd.
belladonna / 2010-02-02 17:33 / Tysiącznik profesjonalny
Sama wsadziłam dochody niemieckie :D ja z kolei odpowiadałam gdzie indziej na temat Niemiec :D
Czyli dochody norweskie i na pewno wyłączenie z progresją :)
Pinka / 2010-02-01 14:42
Mój mąż pracował od 2000 r. w Niemczech. W 2008 r. urodziła się nam córka, na którą mąż od listopada 2008 do czerwca 2009 otrzymywał zasiłek wychowawczy w Niemczech. W lipcu 2009 r. wrócił na stałe do Polski, gdzie podjął pracę. Mam pytanie dotyczące podatku dochodowego za 2009 r. W jaki sposób go obliczyć, skoro w 2009 mąż nie otrzymywał żadnego wynagrodzenia za pracę w Niemczech, jedynie wspomniany zasiłek wychowawczy na dziecko i dodatek na dziecko(Kindergeld), które są w Niemczech zwolnione od podatku, a od lipca2009 osiągał dochody z pracy w polsce.
ZulkaM / 2010-02-01 16:21 / Bywalec forum
W/g umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Niemcami dochody niemieckie są zwolnione z opodatkowania w Polsce. ale ponieważ mąż pracował również w Polsce w 2009 r, to rozliczenie podatku będzie obejmowało i dochody polskie i niemieckie. W tym wypadku, ponieważ w Niemczech nie miał dochodów opodatkowanych, bo zasiłek na dziecko i zasiłek wychowawczy nie podlegają opodatkowaniu, będzie rozliczał tylko dochody polskie. Czyli wypełnia tylko pit-37. Nie ma opodatkowanych dochodów niemieckich - nie ma pitu-36.
uperdave / 94.196.98.* / 2010-01-31 17:36
W przypadku kiedy w roku podatkowym 2009 uzyskiwalem wylacznie dochody w anglii, od ktorych podatek odprowdzil angielski pracodawca angielskiemu fiskusowi ( tzn. jestem rozliczony), a w minionym roku w polsce przebywalem jedynie przez 20 dni (zameldowany wciaz jestem w posce) i tak bedzie przez kolejne kilka lat az do powrotu, to w polskim us nie musze skladac zadnego zeznania?, czy tylko zeznanie wykazujace dochody z zagranicy?
ZulkaM / 2010-01-31 17:43 / Bywalec forum
Jeśli przez cały 2009 r nie osiągnąłeś innych dochodów w Polsce, to nie składasz żadnego zeznania do polskiego US - umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z wielką Brytanią określa te dochody jako zwolnione z podatku w Polsce.
wodnik10 / 2010-01-24 10:41
do Belladonny:
Cały 2009 rok przepracowałem w Holandii (teraz też tam pracuję), jestem legalnie zatrudniony na umowę bezterminową. W tym czasie w Polsce nie miałem przychodów. Czy muszę w Polsce zapłacić podatek od przychodów w Holandii w 2009 r?
Czy wypełnienie NIP 3 zwolni mnie z tego podatku?
belladonna / 2010-01-24 10:50 / Tysiącznik profesjonalny
Podatku w Polsce płacić nie musisz, jedynie jako polski rezydent wypełniasz PIT-36 plus PIT/ZG plus PIT/O. W tym ostatnim jest ulga abolicyjna z art. 27g. Mając w całym roku tylko holenderskie dochody sprawa się kończy na złożeniu zeznania, w którym podatek należny będzie zero. W tym roku można wysłać PIT-36 drogą elektroniczną bez podpisu kwalifikowanego. Czyli siedząc przed komputerem np za granicą wchodzisz na E-deklaracje, dokładnie tutaj:
http://www.e-deklaracje.gov.pl/index.php?page=formularze_bpk_edek2
i wypełniasz zeznanie, a następnie wysyłasz do swojego US :)
PS Nie mam monopolu na wiedzę, więc trochę mi głupio jak ktoś zadaje pytania bezpośrednio do mnie. Pozdrawiam:)
kasica_321 / 79.162.39.* / 2010-01-23 22:11
witam serdecznie.mam pytanko w sprawie rozliczania wynagrodzenia za granicą-w jaki sposób mam przeliczyć wynagrodzenie na złotówki?wdniu kiedy wpłyęły pieniązki na konto(angielskie) po kursie...?właśnie kurs jaki?i czy mogę wejść na stronkę nbp, archiwum z dnia wpływu wynagrodzenia i przeliczam na złotówki?praca w Anglii i w Polsce.Z góry dziękuję za odpowiedzi;-)
belladonna / 2010-01-23 22:21 / Tysiącznik profesjonalny
Przeliczanie reguluje art. 11 ustawy pdof:
"Art. 11.
3. Przychody w walutach obcych, z zastrzeżeniem art. 14 i art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10, przelicza się na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik, i mających zastosowanie przy kupnie walut. Jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku, przychody przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu, z zastrzeżeniem ust. 4.
4. Jeżeli bank, z którego usług korzysta podatnik, stosuje różne kursy walut obcych i nie jest możliwe zastosowanie kursu, o którym mowa w ust. 3 zdanie pierwsze, lub bank nie ogłasza kursu walut, do przeliczenia przychodu uzyskanego przez podatnika na złote, stosuje się kurs średni walut obcych ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu".

Przed przeliczaniem odejmij diety, bo one są w tej samej walucie co otrzymana wypłata. Jak miałaś tygodniówki to za każdy tydzień 7 razy 30% diety :)
I tutaj precyzja wskazana, bo masz też dochody polskie. Po przeliczeniu na złotówki możesz jeszcze odjąć koszty za każdy miesiąc pracy za granicą (111,25 zł na miesiąc), tylko żeby nie zdublować jak w jednym miesiącu była praca w Polsce i za granicą :)
kasica_321 / 79.162.39.* / 2010-01-23 23:33
Dziękuję bardzo;-).Poszukałam kursu walut na stronie banku w którym jest rachunek bankowy .Jesttylko bieżący i to przeliczenie z Euro na USD.czyli w takim przypadku moge skorzystac z NBP?mogłabyś mi przeliczyc na przykładzie zarobku tygodniowego np 446 funtów z tymi dietami i tymi kosztami...nic nie rozumiem;(
belladonna / 2010-01-24 10:03 / Tysiącznik profesjonalny
Skup się na średnim kursie NBP. Ale pamiętaj, ze ma być z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu, czyli jak uzyskałaś przychód w środę, to kurs z wtorku, a jak uzyskałaś przychód w poniedziałek, to kurs z piątku.
Pełna dieta to 32 GBP, czyli 30% za dzień, to 9,6 funtów.
Masz tygodniówkę 446 funtów, czyli odejmujesz od tego 67,20 funtów (7x9,6) i zostaje 378,8 funtów co przeliczasz na złotówki. Tak robisz z każdym tygodniem, przy czym 1 i ostatni tydzień może być niepełny, więc jak zaczęłaś pracę od środy, to masz 5 dni do diet, a nie 7 przy tygodniówce. Na koniec sumujesz wszystko i odliczasz koszty. Jak np pracowałaś w Anglii od 5 maja, do 7 września (to masz KUP za 5 miesięcy, czyli 556,25 zł), a jak pracowałaś np od 25 maja do 1 października, to masz KUP do odliczenia za 6 miesięcy (nie ważne, czy 1 dzień października, czy 30.... KUP się nie dzieli na dni i wystarczy 1 dzień pracy w miesiącu, aby odliczać za ten miesiąc). Tak przeliczony przychód po pomniejszeniu o KUP da Ci dochód do wpisania w PIT/ZG i PIT-36 potrzebny do wyliczenia stopy procentowej (wg stopy będą opodatkowane polskie dochody) :)
kasica_321 / 91.94.235.* / 2010-01-24 10:17
beladonnoo!jestes Wielka;-)...dzięki serdeczne za wytlumaczenie:*...miłego dnia!...mampytanko:ale jakbym miala jakieś pytania to mogę się do Ciebie zwrócić?Czy może już limit Twojej cierpliwości do mnie się skończył?;-)
Madziaretta / 77.114.128.* / 2010-01-21 15:03
Mam pytanie. Ja również jestem młodą osoba nie znająca się kompletnie na tych przepisach. chciałam się zapytać czy urlop wychowawczy bedzie sie zaliczał do dochodów uzyskanych w polsce przy zastosowaniu metody wyłączenia z progresją? bardzo prosze o odpowiedz.
belladonna / 2010-01-21 16:00 / Tysiącznik profesjonalny
Zasiłek wychowawczy nie podlega opodatkowaniu. Jeśli ktoś cały rok był na wychowawczym to nie ma dochodu do wykazania w PIT :)
Madziaretta / 77.115.66.* / 2010-01-21 19:47
dziękuje za odpowiedz, czyli jak pracowałam w holandi nie musze rozliczac się tutaj, tylko tam tak?? czy nie bede placic zadnych kar jesli nie rozlicze się tutaj? bo w styczniu oraz lutym byłam jeszcze na urlopie maciezyńskim. to musze się w polsce rozliczac? a w holandi? gdzie pracowalam jedyna 5 tygodni?
ZulkaM / 109.243.93.* / 2010-01-23 14:20
Holandia to inna bajka. Rozliczasz w Polsce metodą proporcjonalnego odliczenia i stosujesz ulgę z art.27g. Z tego co piszesz to jesteś rezydentem polskim a dochody z Holandii nie są zwolnione z opodatkowania w Polsce i musisz rozliczyć pit-36 z zał. pit-ZG.
belladonna / 2010-01-23 15:36 / Tysiącznik profesjonalny
ZulkaM dobrze, ze jest nas więcej, bo potwierdziłaś to, co ja pisałam bezpośrednio do Madziaretty na e-mail:)
ZulkaM / 109.243.34.* / 2010-01-23 19:34
sorry, myślałam że tu zapomniałaś zerknąć, bo dwa dni wisiał bez odpowiedzi - dlatego się wcięłam.
Ale dobrze, że sprawa załatwiona. Pozdrowienia.
belladonna / 2010-01-23 19:52 / Tysiącznik profesjonalny
Nikt monopolu nie ma na odpowiadanie, więc się "wcinaj" :)
Niektórzy kontynuują dopytywanie już na mój e-mail, stąd jak tam odpowiadam, to tutaj już nie powielam.... chociaż tutaj jest dla ogółu, więc zdecydowanie wolę tutaj się "produkować" :)
Pozdrowionka :)
DavidTop / 2010-01-21 08:04
Witam, moja sytuacja wygląda następująco:
Od maja zeszłego roku mieszkam i legalnie pracuję w Anglii. Lecz zanim tu przyjechałem przez ok 4 miesiące zeszłego roku pracowałem w Polsce. teraz w lutym przyjeżdżam do Polski, gdzie chciałbym się rozliczyć z US. Z tego co się orientuję, muszę się rozliczyć tylko z polskiego podatku, tak? Czy muszę im jakoś udowodnić, że pracowałem tu w UK? Wybaczcie mi za może głupie pytania, ale jestem w tej sprawie laikiem, mam dopiero 20 lat, a wiem,że z niedopatrzeń mogą wynikać wielkie komplikacje ;/ Pozdrawiam
belladonna / 2010-01-21 09:28 / Tysiącznik profesjonalny
Rozliczasz się z wszystkiego. Jedynie polega to na tym, ze angielskie dochody wykazujesz do stopy procentowej, bo do opodatkowania pójdą tylko polskie dochody, ale nie wg skali, a właśnie tej stopy wyliczonej od sumy dochodów. METODA WYŁĄCZENIA Z PROGRESJĄ.. to wpisz w google i poczytaj na czym to polega.
Do końca kwietnia składasz PIT-36 plus PIT/ZG (jeśli masz jakieś prawa do ulg z PIT/O, to tez możesz ulgi odliczać) :-)
k szczepanik / 2010-01-11 18:02
witam, jestem marynarzem zatrudnionym przez norweskiego armatora do tej pory podatki płacone były w Norwegii, od tego roku maja byc prawdopodobnie jakies zmiany i rozliczac trzeba sie będzie w Polsce. Czy ktoś mógłby mi przyblizyc ten temat ???
anaisMM / 195.85.249.* / 2010-01-11 11:28
Belladonno,
mam pytanie - i tu wyjaśnienie, jestem kompletnym laikiem podatkowym - w artykule napisane jest, że w przypadku Wielkiej Brytani stosuje się metodę odliczenia proporcjalnego. Ty kilka postów niżej doradzasz zastosowanie wyłączenia z progresją ((odp dla kartoflanki z 13,08,2009) Jestem w kropce. Co z osobą, ktora pracowała w Anglii od stycznia 2007 do sierpnia 2008 ztytułu umowy o pracę, nie osiągała dochodw w Polsce. Czy trzeba było składać PIT w US? Będę bardzo wdzięczna za pomoc.
mania21 / 88.199.36.* / 2010-02-12 11:23
Witam!!!!
Na stałe pracuję w Polsce, a w czasie urlopu pojechałam do Holandii dorobić.
czy muszę się roziczyć z fiskusem polskim????( moj urlop--moja sprawa:))
ZulkaM / 109.243.184.* / 2010-01-11 11:52
Belladonna ma rację, dla Wielkiej Brytanii obowiązuje metoda wyłączenia z progresją, a to mniej więcej znaczy że dochody osiągane w UK są zwolnione z opodatkowania w Polsce. I dlatego, jeżeli nie osiągnęło się żadnych dochodów w Polsce nie trrzeba składać żadnego pitu. Podatek został rozliczony w UK.
ZulkaM / 188.33.18.* / 2010-01-11 13:15
P.S.
Artykuł jest z 01-11-2006, a aktualne umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z UK obowiązuje od 01-01-2007.
belladonna / 2010-01-11 17:59 / Tysiącznik profesjonalny
Do 2006 była proporcja, a od 2007 jest progresja, więc... wszystko zależy kto o jaki rok pyta :-)
Resztę napisałam Zulka :)
anaisMM / 195.85.249.* / 2010-01-13 11:49
Ślicznie Wam dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam :)
annek / 2010-01-01 22:30
witam,
mam zarejestrowana firme ltd w anglii, tam rowniez mieszkam od 8 lat. mysle o zalozeniu sklepu internetowego i zaczac sprzedaz na allegro. bardzo prosze o rade ,czy musze otwierac oddzial w pl, czy musze placic podatek, jak i gdzie sie rozliczac (wplaty na konto w polskim banku), czy musze miec kase fiskalna aby wystawiac paragony, (czy dowod zakupu musze wystawiac w polsce czy w anglii?
Z gory dziekuje za odpowiedz :))
belladonna / 2010-01-05 19:31 / Tysiącznik profesjonalny
Czytałam co napisałaś... ale...
Allegro jest polskie, więc jest pod obserwacją polskiego fiskusa. Nie wiem do końca jak to potraktować, biorąc pod uwagę, że sprzedają też rzeczy z np Tajlandii, które są wysyłane z zagranicy. Istotne jest tutaj gdzie powstanie źródło przychodu pewnie, bo jeśli w Polsce, to tutaj by płacić podatki.... a wtedy mając dochody polskie i angielskie sprawa zaczyna się rozbijać o to, gdzie Twoja rezydencja podatkowa, czyli z czego i gdzie się rozliczać.
Myślę, że najrozsądniej będzie zadzwonić do KIP:
"Krajowa Informacja Podatkowa

czynna od 7.00 do 18.00

Infolinia:
Z tel. stac.: 0 801 055 055
Z tel. kom.: (22) 330 0330"
percio / 2009-12-28 14:49
Witam
Jestem za granica od jakichs 8lat przed wyjazdem wymeldowałem sie w PL i wysłałem PIT do US ze zmieniam kraj zamieszkania. Posiadam dwa stałe srodki dochodow jedno w Irlandii drugie w PL. Czy musze placic podatek w z dochodów uzyskanych w PL w PL czy moge to zrobic w IRL. Jeżeli NIE to czy posiadanie irlandzkiego obywatelstwa zmieniłoby stan rzeczy.
Pozdrawiam
belladonna / 2009-12-29 17:34 / Tysiącznik profesjonalny
Znaczenie ma rezydencja podatkowa, bo w kraju rezydencji masz nieograniczone obowiązki podatkowe. Generalnie podatki płacisz w kraju, gdzie jest źródło przychodów.... jedynie w kraju rezydencji rozliczasz się ze wszystkich dochodów (ogólnoświatowych), a w innych krajach tylko z dochodów danego kraju :-)
turkmenbasza / 217.174.229.* / 2009-12-17 17:20
Witam,
Jesli mozna, prosiłbym o rade w następującej sytuacji:
aktualnie posiadam umowę o pracę ze szwajcarską firmą z siedzibą w Genewie. Na podstawie aneksu do tej umowy zostałem oddelegowany na roczny kontrakt do Azji Centralniej - konkretnie do Turkmenistanu. Przy podpisywaniu głównej umowy, powiedziano mi, ze z powodu pracy poza granicami Szwajcarii nie podlegam pod tamtejsze prawo podatkowe. Moja praca w Turkmenistanie również nie jest opodatkowana - zerowe podatki dla cudzoziemców. Jesli chodzi o umowy o podwojnym opodatkowaniu: ze Szwajcarią istnieje, z Turkmenistanem - nie.W związku z tym jak powinno wyglądać moje rozliczenie z polskimi urzędami? Dziekuję z góry za odpowiedź.
belladonna / 2009-12-17 17:52 / Tysiącznik profesjonalny
Jeśli nie ma umowy, to stosuje się metodę proporcjonalnego odliczenia (te dochody podlegają opodatkowaniu), a co do Szwajcarii, jest metoda wyłączenia z progresją, czyli te dochody idą do stopy, bo nie podlegają opodatkowaniu. Mając jedynie w roku podatkowym dochody ze Szwajcarii i Turkmenistanu jako polski rezydent rozliczasz się, ale podatki nie wyjdą, bo jest ulga z art. 27g, więc... będzie to polegało jedynie na rozliczeniu w konsekwencji z podatkiem zerowym (na ale oddaj to do kogoś co się na tym zna, aby zastosował ulgę z art.27g)
chica / 217.125.139.* / 2009-12-17 11:12
Prowadze wlasna dzialalnosc w Wielkiej Brytanii. W bierzacym roku z braku zlecen wrocilam na miesiac do Polski i wykonalam prace na umowe o dzielo. Dzialalnosci w Wielkiej Brytanii nie zamknelam i prowadze ja dalej. Z kim roliczyc sie z tej umowy o dzielo?
belladonna / 2009-12-17 17:38 / Tysiącznik profesjonalny
Umowę o dzieło, ze miałeś płatnika i on odprowadził zaliczki na podatek?
Jeśli do końca lutego dostaniesz PIT-11 od płatnika, a jesteś polskim rezydentem, to będziesz musiał rozliczyć się z tych dochodów, ale wykazując też do stopy dochody z działalności w Anglii.... :-)

Najnowsze wpisy