Forum Forum podatkoweInne

Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

Wyświetlaj:
OmarX / 193.0.116.* / 2009-05-20 13:45
Co zrobić jeżeli w latach 2007 i 2008 pracowałem jednocześnie w Polsce i w Danii. Tzn. dochody miałem z tych dwóch krajów? Proszę o odpowiedź, jeżeli ktoś wie :)
belladonna / 2009-05-20 19:15 / Tysiącznik profesjonalny
Z abolicji już nie skorzystasz. Składałeś zeznania tylko z dochodami polskimi?
olookokl / 81.210.76.* / 2009-05-06 16:10
Pomylily mi sie lata :), powinno byc od pazdziernika 2007 do pazdziernika 2008 :) czyli ponawiam pytanie :)
belladonna / 2009-05-06 17:51 / Tysiącznik profesjonalny
Jak w roku 2007 i 2008 nie było innych dochodów, tylko irlandzkie, to w Polsce nie było obowiazku składać zeznań :-))
oooolej / 81.210.76.* / 2009-05-05 17:01
Dzien dobry, mam pytanie, czy jesli pracowalem za granica w Irlandii od pazdziernika 2008 do pazdziernika 2009 roku, musze i jesli tak to jak rozliczyc sie z fiskusem, no i dugie pytanie, czy przysluguje mi zasilek jesli jestem na obecna chwile ( maj ) bezrobotny?
belladonna / 2009-05-05 19:59 / Tysiącznik profesjonalny
Jeśli w 2008 Twoim jedynym dochodem był dochód irlandzki, to obowiazku rozliczania ze ten rok nie ma. Co do 2009, to porozmawiamy w styczniu 2010, wiedząc co było dalej w ciągu tego roku :-))
langu / 2009-05-05 15:09
hej, pracuje we Francji na barce. Nie place tutaj zadnych podatkow, ale chcialabym zglosic podatek w Polsce. Jestem totalnym laikiem podatkowym, wiec moze moje pytanie wyda sie glupiutkie. Czy jest jakas minimalna suma jaka nalezaloby zglosicw Polsce, tak aby nie placic podatku od realnej sumy zarobkow, tak zeby panstwo sie do mnie nie przyczepilo, ze nic nie place.
Jak to sie ma gdybym pracowala na miedzynarodowym jachcie?
pozdrawiam
belladonna / 2009-05-05 16:54 / Tysiącznik profesjonalny
Co do marynarzy to podatki płacone są w państwie bandery i stosuje się umowy międzynarodowe w sprawie unikania podwójnego opodatkowania zawarte miedzy RP, a państwem bandery. Musisz wyjaśnić, co oznacza praca na barce, kto Cię zatrudnia itp :-))
langu / 2009-05-06 17:27
A więc, firma zarejestrowana jest w Anglii. Ja pracuje i mieszkam na berce, ktora plywa po kanale we Francji. Wydaje mi sie, ze taka praca jest traktowana jak normalna na ladzie, w odroznieniu od pracy na statkach morskich. Moja szefowa powiedziala mi, ze moge zglosic zarbki w Polsce, ale nie musze, ze to zalezy ode mnie, jako ze nie mam zadnej umowy z nimi podpisanej.
pozdrawiam
belladonna / 2009-05-06 17:54 / Tysiącznik profesjonalny
Myślę, że bez względu na to, czy podatki płacą we Francji, czy w Wielkiej Brytanii, to dla RP znaczenia nie ma, bo z tymi krajami jest metoda wyłączenia z progresją i dochody z tych krajów nie podlegają opodatkowaniu w RP. A jak nie masz żadnej umowy podpisanej, to wygląda, ze pracujesz na czarno.... no bo jak to inaczej nazwać?
Piooo / 2009-05-03 13:13
Pracuję w Holandi od października 2008r Wczesniej pracowalem w Polsce, w terminie zlozylem Pit- 37 ale nie uwzglednilem dochodów z Holandii. Teraz juz wiem ze ten Pit jest błedny, wiem takze ze moge zlozyc korekte z wyjasnieniami do 2014r. Chcialem uzuskac informa dotyczace nastepstw złozenia Korekty , jakie konsekwencje czekaja mnie w wyniku popelnienia tego błędu, jakie dokumenty musze przygotowac do podjecia kolejnych dzialań korekcyjnych, itp ???
Z góry Śliczne Dzięki ;)
belladonna / 2009-05-03 13:23 / Tysiącznik profesjonalny
Istotne, ze złożyłeś PIT w terminie. Do korekty żadnych dokumentów nie dołączasz, one są potrzebne tylko przy odliczaniu jakiejś ulgi po terminie (tylko pismo wyjaśniające). Rozliczasz się w PIT-36 plus PIT/ZG plus PIT/O. Przychody holenderskie możesz pomniejszyć o 30% diety za każdy dzień pracy i pobytu za granicą oraz po przeliczeniu na złotówki już w PIT o KUP (jak za październik nie odliczałeś już od polskich przychodów, to pracując za granicą w okresie październik-grudzień odliczasz 3 x 111,25). I pamiętaj o uldze w PIT/O z art. 27g... do niej będzie trzeba wyliczyć podatek wg obydwu metod :-))
nieznajaca przepisow / 70.73.40.* / 2009-05-01 05:55
Pracowalam w Kanadzie caly rok 2008. W 2008 nie mialam zadnych dochodow w Polsce, nawet mnei w 2008 r w polsce nie bylo. Miejsce zameldowania ciagle mam w PL ale w ostatnim NIPie 3 wykazalam kanadyjskie miejsce zamieszkania. W Kanadzie nie ubiegalam sie o certyfikat rezydencji. Wydzwanialam pare razy do polskich urzedow skarbowych z pytaniem czy mam skladac zeznanie podatkowe czy nie - dochody mam tylko z Kanady. Odpowiedz byla "nie". Dzis znalazlam na paru stronkach ze jednak warto jest skladac zeznanie bo pozniej US moze sie do mnie przyczepic skad mam kase. JAK TO W KONCU JEST.????BLEDNIE mnie informowano w US? Jak uslyszlam ze nie musze skladac zeznania to nie skladalam a teraz mam jakies watpliwosci. Prosze o rade mimo wszystko ze juz jest po 30 kwietnia :( Grozi mi cos czy nie?
belladonna / 2009-05-01 09:01 / Tysiącznik profesjonalny
Przy dochodach kanadyjskich, jeśli innych nie ma w roku, to w Polsce zeznań się nie składa, bo te dochody nie podlegają opodatkowaniu w Polsce. Tzn obowiązków składania nie ma, ale niektórzy sobie składają dla tzw celów informacyjnych. Bo np ktoś nie składa zeznań, a nagle kupuje dom o znacznej wartości, więc US siłą rzeczy się zainteresuje skąd miał na to dochody. Dlatego jak ktoś ma dochody z Kanady i tam przebywa, a planuje kupić nieruchomość w Polsce, jak wykaże dochód w polskim PIT, to ma św. spokój. Jak nie wykaże, to być może będzie się musiał pofatygować do US wyjaśnić, że pracuje tylko w Kanadzie, stąd się nie rozlicza w Polsce (czyli udowodnić, że jednak dochody ma, tylko niepodlegające opodatkowaniu w Polsce, dlatego nie składa zeznań). Oczywiście to ma związek z osobami, które wg przepisów mają miejsce zamieszkania w Polsce (nie są zagranicznymi rezydentami) :-))
nieznajaca przepisow / 70.73.40.* / 2009-05-01 15:06
Droga belladonno, dziekuje bardzo za odpowiedz ktora mnie troche uspokoila.
Gdybym wczesniej sie dopatrzyla ze warto skladac zeznanie to na pewno bym je zlozyla dla swietego spokoju.
Odnosnie tych prawdopodobnych przyszlych wyjasnien, jakie dokumenty najlepiej skompletowac???
Umowe o prace, wize z pozwoleniem na prace, czy cos jeszcze? Prawdopodobnie dobrze miec ten certyfikat rezydencji podatkowej - chociaz nie wiem nawet czy w Kanadzie cos takiego istnieje a jesli tak to nie wiem czy mi go wydadza "z data wstecz" Czy taki certyfikat rezydencji trzeba wysylac do US? Jest jeszcze cos o czym zapomnialam? Czy teraz po 30 kwietnia moge poinformowac w jakikolwiek sposob US o moich dochodach w Kanadzie- zeby miec swiety sposob w pzryszlosci , czy lepiej zostawic sprawe tak jak jest.
Z gory dziekuje za rade :)
belladonna / 2009-05-01 17:34 / Tysiącznik profesjonalny
Zostaw jak jest, bo nie miałaś obowiazku się rozliczać. A jak pracujesz legalnie, to o co się martwić? Certyfikat pewnie wstecz nie działa, a chodzi z nim o to, ze gdzieś trzeba mieć nieograniczone obowiązki podatkowe, wiec w kraju gdzie masz rezydencję podatkowa masz te nieograniczone obowiazki:-))
grybala / 80.200.3.* / 2009-04-30 10:47
witam! pracuje na stale w Belgii tu pracuje i place podatki, w ubieglym roku wykonalem prace na umowe o dzielo w Polsce, czy powinienem rozliczyc sie z tego w urzedzie skarbowym w Polsce?
belladonna / 2009-04-30 17:52 / Tysiącznik profesjonalny
Jak nie masz certyfikatu zagranicznego rezydenta, to w Polsce rozliczasz się ze wszystkich dochodów (polskich i belgijskich) :-))
jerzy22 / 2009-04-29 15:05
cały rok 2008 pracowałem w Holandi w Polsce nie miałem dochodu ale jestem tu zameldowany .Gdzie mam się rozliczać?
belladonna / 2009-04-30 17:52 / Tysiącznik profesjonalny
Jak nie masz certyfikatu zagranicznego rezydenta, to w Polsce tez składasz PIT (ale dzisiaj ostatni dzień aby zachować termin).
vt1100 / 99.41.41.* / 2009-04-29 06:28
no i na wszelki wypadek wezme rozwod z zona, wtedy moze sie centrum interesow zyciowych lekko przesunie w strone USA co myslisz belladoonno -- poradz cos. dzieki.
vt1100 / 99.41.41.* / 2009-04-29 05:53
dziekuje. chyba sie zrzekne obywatelstwa polskiego i zakoncze te komedje. co ty na to belladonna?. jeszcze raz dziekuje.
vt1100 / 99.41.41.* / 2009-04-28 03:11
Dzien dobry.Mam pytanko. Jestem obywatelem USA pracuje i mieszkam w USA. Moja zona i syn mieszkaja w polsce a ona pracuje i rozlicza sie w polsce. Mamy dom w polsce. Jezeli bym sie zdecydowal wrocic jak bedzie wygladala moja sprawa w skarbowce. Oczywiscie rozliczam cie w USA. Mam oczywiscie i polskie obywatelstwo.
belladonna / 2009-04-28 17:59 / Tysiącznik profesjonalny
Powinieneś tez składać PITy w Polsce, bo masz centrum interesów życiowych w Polsce (żona). Czyli zawaliłeś. Dochody z USA wg umowy podlegają opodatkowaniu Polsce i należy się z nich rozliczać wg metody proporcjonalnego odliczenia:-))
ada15 / 2009-04-20 15:58
Witam
mam tylko jedno pytanie.Mój mąż pracuje w UK od listopada 2004r( wcześniej był na zasiłku dla bezrobotnych, który skończył mu sie w pażdzierniku).Po wyjezdzie nie miał możliwośi rozliczenia sie z urzędem skarbowym .Będąc uczciwym obywatelem skorzystał z abolicji podatkowej za rok 2004.Ale urząd polski nakazał nam zwrot podatku i kwoty odsetek . Mam pytanie to gdzie ta abolicjia ?
belladonna / 2009-04-28 17:57 / Tysiącznik profesjonalny
Nieznajomość działania abolicji. Jeśli ktoś w całym roku miał tylko dochody w UK, to podatek wychodzi zero. Ale jeśli były dochody mieszane, to podatki wychodzą.... tylko wg metody wyłączenia z progresją mniejsze niż wg proporcji, bo abolicja miała zastosowanie tylko do dochodów zagranicznych wg metody proporcjonalnego odliczenia, a nie do wszystkich zagranicznych. Po prostu metoda proporcjonalnego odliczenia była niekorzystna, wiec abolicja miała na celu zniwelowanie róznic w tych dwóch metodach :-))
jedruu / 62.21.52.* / 2009-04-20 11:22
Witam

Mam tylko krótkie pytanie: jaki formularz powinienem wypełnić w Polsce jeśli od września 2008 do stycznia 2009 pracowałem w UK? Kwoty wolnej od podatku (tej brytyjskiej) rzecz jasna nie przekroczyłem.

pozdrawiam i dzięki za pomoc

J.
belladonna / 2009-04-28 17:52 / Tysiącznik profesjonalny
Jeśli w 2008 twoje jedyne dochody to były te angielskie, to w Polsce PIT nie składasz. Jeśli były tez inne np polskie, to wtedy tak :-))
Zakrecona / 212.87.0.* / 2009-04-17 08:48
Mam konto We Francji, zalozone w latach 90, nie korzystam z tego konta i nigdy nie wykazywalam naliczonych odsetek w zeznaniach PIT. Rozliczam sie z mezem a konto jest przedmalzenskie.
Czy powinnam byla rozliczac sie z tych odsetek (chodzi mi o podatek Belki?)
Aro23 / 83.9.203.* / 2009-04-16 22:22
Witam,
Ja pracowałem do czerwca 2008 w UK (mam rezydenturę angielską, meldunek w dowodzie osobisty - Wielka Brytania). Poza granicami Polski byłem ponad 183 i cały ośrodek życiowy był przeniesiony do UK. W listopadzie 2008 podjąłem pracę w Polsce. Moje pytanie jak rozliczyć przychody uzyskane w Polsce?? PIT-36 i PIT/ZG mnie obowiązują? Jeśli tak to jak wyliczyć dochód dla PIT/ZG?
belladonna / 2009-04-17 18:11 / Tysiącznik profesjonalny
Jeśli nie jesteś polskim rezydentem, to rozliczasz się tylko z polskich dochodów, a w zeznaniu posługujesz się zagranicznym adresem zamieszkania. US będzie od Ciebie wymagał w razie czego certyfikatu zagranicznego rezydenta wystawionego przez zagraniczny aparat skarbowy. Dlatego to jest istotne, czy go masz. Jeśli go nie masz to rozliczasz się w Polsce ze wszystkich dochodów posługując się w PIT polskim adresem zamieszkania. Wtedy dochody z UK idą do stopy (kolumna b PIT/ZG), a do opodatkowania dochody polskie wg stopy wyliczonej od sumy dochodów, a nie skali :-))

Najnowsze wpisy