Forum Polityka, aktualnościKraj

Wizyta w Katyniu - bez konkretów, ale ważna

Wizyta w Katyniu - bez konkretów, ale ważna

Money.pl / 2010-04-08 09:11
Komentarze do wiadomości: Wizyta w Katyniu - bez konkretów, ale ważna.
Wyświetlaj:
Parmezanka / 84.10.89.* / 2010-04-08 19:13
Sondaż CBOS: Polacy chcą od Rosji przeprosin za Katyń
MJ/PAP
08 kwietnia 2010 14:10, ostatnia aktualizacja 19:02

* Podziel się:
* facebook
* twitter
* blip
* wykop

Poleć artykuł
Drukuj artykuł
Donald Tusk i Władimir Putin w Katyniu. Fot. PAP
więcej na ten temat:

* czytaj też: Putin w Katyniu: nie żyjmy tylko przeszłością

Ponad połowa Polaków uważa, że sprawę katyńską można zamknąć tylko oficjalnymi przeprosinami władz Rosji - wynika z nowego sondażu CBOS.

Rosyjskich przeprosin domaga się 57 proc. ankietowanych. Zdaniem 56 proc. Rosjanie powinni też ujawnić wszystkie dokumenty w sprawie Katynia znajdujące się w swoich archiwach. Ponad połowa badanych (53 proc.) uważa też, że rosyjskie władze powinny uznać egzekucje w Katyniu za zbrodnię ludobójstwa. CBOS przypomina, że te trzy gesty ze strony władz rosyjskich Polacy uznawali za kluczowe także przed dwoma laty.

Znacznie mniej istotne niż w 2008 roku wydaje się natomiast ankietowanym przeprowadzenie jeszcze jednego śledztwa w tej sprawie i wskazanie jej sprawców (spadek z 43 proc. do 27 proc.). Również mniej znaczący dla poprawy polsko-rosyjskich relacji niż przed dwoma laty wydaje się badanym postulat ewentualnej wypłaty przez rosyjski rząd odszkodowań rodzinom zamordowanych w Katyniu (26 proc., spadek o 7 punktów ) oraz osądzenia żyjących sprawców zbrodni (21 proc., spadek o 11 punktów).
N900
Wyprzedzaj przyszłość
www.nokia.pl
Porównanie Kredytów
Kto da Ci kredyt hipoteczny ? 25 banków w 5 minut. Sprawdź !
www.OpenFinance.pl
Reklamy BusinessClick

CBOS pytał też Polaków o oczekiwania związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Jak wynika z badania, respondenci nie mieli zbyt wygórowanych oczekiwań. Tylko co czwarty badany (24 proc.) oczekiwał, że spotkanie Władimira Putina i Donalda Tuska nad grobami oficerów w Katyniu będzie miało przełomowe znaczenie dla ujawnienia pełnej prawdy i zakończenia polsko-rosyjskich sporów dotyczących tej zbrodni. Ponad połowa (55 proc.) uznała, że wizyta rosyjskiego premiera na miejscu zbrodni nic nie zmieni.

Według CBOS, wśród możliwych interpretacji wysokiej rangi, jaką obchodom rocznicy zbrodni katyńskiej nadały w tym roku władze rosyjskie, najczęstsze jest stwierdzenie, że chodzi przede wszystkim o poprawę reputacji Rosji i pokazanie światu krytycznego stosunku obecnych władz do stalinowskich zbrodni. Uważa tak aż 74 proc. pytanych. Tylko 11 proc. sądzi, że Kremlowi chodzi coś o więcej niż propagandową demonstrację.

70. rocznica Katynia - czytaj więcej:
>>>Rosjanie nie chcą przepraszać za Katyń►
>>>Sondaż "Newsweeka": dla Polaków Katyń to ludobójstwo►
>>>Mord katyński wreszcie właściwie uczczony - pisze Piotr Śmiłowicz►
Tagi: Rosja » sondaż » Katyń » CBOS » sondaże » Zbrodnia Katyńska
czytaj dalej
1 | 2
Dodaj komentarzskomentuj
Wydrukuj artykułdrukuj
Oceń

* DODAJ KOMENTARZ

Tytuł
Treść
Podpis
Przepisz tekst z obrazka:
Opublikowanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu
WYŚLIJ
Przepraszam nie jest kategorią polityki.
Żadne "przepraszam " nie jest kategorią polityki, nic w polityce nie załatwia i do niczego nie prowadzi. Polityka to ścieranie się interesów narodowych różnych państw i ich racji stanu i oczekiwań co do przyszłości . Nie można załatwić żadnej sprawy narodowej poprzez jedno słowo chociażby to było słowo " przepraszam". Historii nie można wybaczać i za historię nie można przepraszać , bo była ona dziełem minionego pokolenia , które w tym momencie historycznym zachowało się tak jak potrafiło i jak na to pozwalały możliwości. Na bazie doświadczeń tych pokoleń możemy jedynie budować lepszą przyszłość. Musimy pohamować traumę rozpacz i łzy , bo przyszłość stawia przed nami nowe wyzwania, nie możemy żyć przeszłością, musimy jako naród kierować się ku przyszłości.
@real / 109.243.52.* / 2010-04-08 15:56
PEŁNY MATRIX JAK ZA PRL.
MY TU GADU GADU, A TYMCZASEM np.realne (faktyczne) bezrobocie w Polsce to ok. 20%, czyli co 5-ta dorosła osoba pragnąca podjąć pracę. A zarobki – szacuje się, iż w ok. 35% są na poziomie od 1 do 1,5 tys. zł (w tym najczęściej np. bez ubezpieczenia i na tzw. zlecenie). Łącznie z bezrobotnymi stanowi to 55% obywateli RP. W 2009 r. było ok. 5,5 tys. samobójstw. Analogicznie w 2005 r. skutecznych samobójstw było 4,5 tys. czyli wzrost aż o ok. 20% !!! A jakie są statystyki ludzi bezdomnych i poddawanych eksmisji ? Tego się nie dowiemy np. z Głównego Urzędu Statystycznego. Dlaczego ? W tym roku mają być dwie podwyżki cen gazu. Od maja o 10 proc., a kolejną podwyżkę gazownicy szykują na zimę.Ceny energii elektrycznej, gazu, czynszu za mieszkanie i żywności - wszyscy znamy. Oto Polska 2010 r., po 20-tu latach tzw. transformacji gospodarczej i ustrojowej, członek UE.
Gall# / 213.158.197.* / 2010-04-08 09:34
Kto miał ochotę posłychać melodii hymnu Związku Radzieckiego nad grobami polskiej inteligencji w Katuniu to miał okazję; dodatkowa atrakcja - gest Kozakiewicza w wykonaniu pułkownika KGB ...
pan władek / 95.40.92.* / 2010-04-08 09:26
czyli jak zwykle tzw. 'słodkie p*********" które dla światłych komentatorów okazało się ważniejsze dla dziejów świata niż narodziny Chrystusa i bitwa pod Wiedniem razem wzięte, a naprawdę znaczy dokładnie tyle co unijna strategia lizbońska i taki też niebywałe sukcesy przyniesie.
janiszek72 / 2010-04-08 09:11 / Tysiącznik na forum
Za rządów Tuska powstała nowa jakość spotkań bilateralnych. Faktycznie spotkanie nie wniosło niczego konkretnego, ale ze względu na to, że uczestniczył w niej płemieł Tusk było bardzo ważne. Ciekawa argumentacja bezwartościowych zdarzeń, o których historia nie będzie chciała wspominać w przyszłości. Propaganda sukcesu urodzonego w peruwiańskiej czapce cudotwórcy rozkręca się z dnia na dzień. Pamiętam przekazy medialne z czasów PRL-u, kiedy przy pustych półkach sklepowych rozgłaszano wszem i wobec informacje o kolejnych rekordach produkcyjnych przodowników pracy. Taką samą metodę postanowił wykorzystać towarzysz specjalnej troski - Donaldzik Duck. Szkoda tylko, że disneyowski Kaczor jest rozpoznawalny i uwielbiany na całym świecie, a nasz tylko przez medialnie większą część Polaków. I to by było na tyle. Serdecznie pozdrawiam
poirytowany / 84.10.89.* / 2010-04-09 11:36
Posłuchaj ty PIS-owski kundlu jak ci nie wstyd nawet takiej tragedii narodu wykorzystywać do bieżącej walki politycznej, Za tragedię powstania warszawskiego, zniszczoną Warszawę ponad 120 tys. ofiar ty i twoi idole polityczni powinniście stanąć przed sądem wojennym. Na razie puki co zamknij japę i siedź cicho.
janiszek1972 / 83.6.101.* / 2010-04-09 15:03
To nie ja wykorzystuję bardzo ważną i bardzo bolesną tragedię w rozgrywkach politycznych. Chodzi mi tylko o to, żeby Polska w sposób rzeczywisty walczyła o wyjaśnienie prawdy historycznej, a nie tylko potwierdzała obecnością swoich najwyższych władz wersję pisaną przez Rosjan. I to by było na tyle. Serdecznie pozdrawiam
nauczyciel o22 / 84.10.89.* / 2010-04-09 08:24
Co ty dziecko pleciesz jak już niczego nie rozumiesz to przynajmniej się trochę ucz po lekcjach!
poirytowany / 84.10.89.* / 2010-04-09 12:29
Nie przepisuj baranie starych komentarzy

Najnowsze wpisy