Forum Forum emerytalneOFE

Zmiana OFE-jaki najlepszy /

Zmiana OFE-jaki najlepszy /

ilwika / 2007-09-24 23:23
Chcę zmieniić fundusz/ od 1999 r. należe do OFE Złota Jesień/jednak nie jestem zadowolona Myśle o AIG lub GENERALI. W Generali jestem ubezpieczona na życie/nie mam zastrzeżeń.jednak cały czas się zastanawiam.Prosze o rade /Dzięki
Wyświetlaj:
Kamciu86 / 2009-01-15 20:15
ja byłbym skłonny raczej do ING (sprawdź dokładnie oferty, notowania i "osiągi" Funduszy OFE o których myślisz). Moim skromnym zdaniem ING jest najlepsze ale wybór zawsze należy do Ciebie . Pozdrawiam
lezdrub / 79.185.75.* / 2009-04-23 19:12
ING. kiedyś bylo najlepsze.
Ale teraż spada na coraż niższe pozycje.
Zaczyna iść w ślady CU.
planerzyfinansowi.pl / 79.187.187.* / 2009-01-19 11:42
Wiesz..kazde OFe ma swoje zalety
Jeden ma najniższe prowizje to Allianz o pozostałe mają średnio o 50 % wyższe.

Jeden reklamuje,śię ze ma najlepsze wyniki od poczatku to ING- ale jaksię przyjrzysz zobaczyz....ze traci systematycznie w ostatnim czasie .. dla swoich Klientow...:((

gdy przeanalizujesz..wszystkie koszty i sprawdzisz..co by bylo gdybys hipotetycznie wplacal..od poczatku i ile mailbys dzis??
artykul:
z marca dzis......mamy styczen prawie rokpozniej przez ostatni rok..Allianz byl czolowym funduszem emerytalnym
http://www.forbes.pl/forbes/2008/03/06/172_wysokie_prowizje_zjadaja.html

a wiec zastanow Sie...........
http://planerzyfinansowi.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=89&Itemid=78
joart / 2008-10-01 00:26
według tego samego wyliczenia jak niżej , była by to kwota 330,83 zł
ktg1 / 87.205.184.* / 2008-10-03 18:42
A ja piszę skargę do KNF na mój fundusz emerytalny za straty na jakie narazili w okresie ostatniego roku. Będę się domagał rekompensaty w postaci obniżenia prowizji za zarządzanie.
Pozdrawiam
KG
Edi44 / 83.7.231.* / 2008-12-29 19:53
A czy ty kolego wiesz na jakich zasadach funkcjonuja OFE??Piszesz głupoty że będziesz sie domagał rekompensaty a brak Ci podstawowych wiadomości.Kozakujesz a szczerze powiedziawszy masz tak marna wiedze na temat funduszy emerytalnych że szkoda mówić.
Przeciez KNF wprowadził pojęcie MINIMALNEJ WYMAGANEJ STOPY ZWROTU.Jak fundusz nie osiągnie tej stopy do dokłada każdemu klientowi ze swoich własnych środków.Nic wiecej fundusz NIE MUSI !!!!Żaden fundusz nie jest zobowiązany żeby Ci rekompensować straty.Był kryzys na rynku finansowym i warto przeanalizować które fundusze najmniej straciły podczas tej istnej burzy finansowej.Akurat to odzwierciedla które sa dobre a które słabe!!!
Zobaczysz że najlepiej siobie radziły Commercial i własnie ta opluwana przez wiekszość NORDEA.
Widać że aktuwność agentów DSA jest spora aby zaszkodzić i zniechęcić potencjalnych klientów do NORDEA ale inteligentnym ludziom nie trzeba wbijać czegos trzy razy do głowy!!Inteligencja to jest taka cecha gdzie paszkwile nie sa najważniejszymi argumentami.Każdu myślący po lekturze tego forum zobaczy różnice wśród ludzi piszących dobrze o Nordei i ludzi chcących jej zaszkodzić!Celowo nie napisałem "piszących dobrze o AXA" bo wśród agentów DSA panuje moda by w pierwszej kolejnosci zaszkodzić innemu a w drugiej pomóc sobie:))Nikt z DSA nie chwali AXY tylko negują Nordea!!Takie zachowanie tez świadczy o poziomie reprezentowanym przez osoby będące agentami jedego czy drugiego funduszu!!Wybór pozostawiam Wam!!
Madziafka / 178.183.132.* / 2011-01-16 23:23
No bardzo przepraszam ale najmniejszą stratę miał Allianz...Strony KNF o tym pięknie informują.
poldek34 / 83.22.199.* / 2008-10-03 09:35
ranking długoterminowy opiera się na zalożeniu, ze wszystkie OFE startuja z 10 zł na koncie. Po 9 latach z tych 10 zł zrobiło się odpowieni procent zysku. Lda jednych wyżej niz 170%, dla innych mniej niż 170 %.

Więc ranking długoterminowy mówi jaka jest stopa zysku przy inwestycji 9 letniej. Wyliczenie kwoty jaką podajesz, wg mnie informuje Cię o tym ile było przyrostu w skali roku na koncie OFE. Licząc razy 9 lat te 2,8% wychodzi 15% zysku. Dobrze policzyłem?

Masz tutaj odpowiedź równiez na pytanie dlaczego warto trzymać swoje OFE w funduszu który ma doskonałe wyniki długoterminowe gdyż wtedy możesz te 2,8 pomnozyć spokojnie przez lata które jesteś w funduszu. Przy słabych funduszach które raz na 7 lat mają dobry wynik tego pomnożenia 2,8 % nie możesz uczynić, gdyż wyższa ich stopa zwrotu odnosi się tylko do kilku lat a nie całego okresu.

ING zaś była zawsze na czele rankingów od początku, jest nadal na czele z Polsatem w rankingach długoterminowych.

Zalicza kiepski okres ze względu na lokowanie wgresywne. Ale i tak górka jaką wypracowała dla swich klientów jest poduszką amortyzującą spadki w czasie bessy.

Oczywiście przeniesienie swojego konta z ING na okres bessy do funduszy nie jest głupim rozwiązaniem ale wg mnie szkoda zachodu.
Jednak każdy ma swój rozum i wg niego powinien postępować w swoich finansach. Więc ja pokazuję co ja bym zrobił. A ja zostaję w ING aby się nie uziemiac na kolejne 2 lata w niepewnym funduszu który jak ruszy giełda będzie nadal w tyle jak było przed bessą.

A do dwóch lat "nie ma bolca giełda będzie znacznie wyżej niż obecnie. Jeśli wystrzeli wcześniej za powrót do ING przed 2 rokiem po zmianie musiałbym zapłacić. Bezpiecznie więc dla mnie pozostanie.

Pozdrawiam.
Pozdrawiam.
joart / 2008-10-03 10:23
czy zapoznałeś się z podanym przeze mnie programem?
poldek34 / 83.22.199.* / 2008-10-03 10:26
Nie, nie sciagałem go. Może w wolniejszej chwili pobawię się ale na razie nie mam czasu.

Pozdrawiam.
joart / 2008-10-01 00:27
według tego samego wyliczenia dla OFE PZU Złota Jesień jak niżej , była by to kwota 330,83 zł
joart / 2008-09-30 23:47
mam dla Państwa zadanie; będąc w funduszu OFE ING od 1999r , wpłacając 100 zł miesięcznie(oczywiście za pośrednictwem ZUS) , przy założeniu że wszystkie składki były wpłacane regularnie na koncie w w/w funduszu na dzień 29.09.2008 powinniśmy mieć 14905,23 zł. Czy jest możliwe aby na naszym koncie było więcej pieniędzy o 418,68 zł?Pamiętamy że za ten okres ING wypracowało najwyższą stopę zwrotu.Jest to kwota wyższa o 2,8%.
poldek34 / 83.22.201.* / 2008-10-02 10:54
joart,

czy wiesz w jaki sposób obliczana jest stopa zwroty dla OFE na przestrzeni 9 lat?

:-)))


Mam wrażenie, że nie wiesz.

Pozdrawiam.
poldek34 / 83.22.199.* / 2008-10-02 21:59
Gdybys wiedział to nie zadawałbyś takich zagadek.

Pozdrawiam, :-)))
joart / 2008-10-02 22:38
pod naszym komentarzem jest komentarz "madzia 26 "proponuję abyś zainstalował na komputerze wspomniany tam program za strony "moje fundusze",zapoznaj się z nim i będziesz wiedział jak wyliczyć kapitał.Później możemy wymienić zdania.
madzia76 / 212.76.33.* / 2008-09-30 16:45
Do porównań polecam :

mojeofe.pl -> Pobierz -> mojeOFE 2006
mbl / 78.133.158.* / 2008-09-30 16:45
Sadze ze strategia dobrej inwestycji to tez zmiana... OFE czy funduszy... Nie rozumie tych którzy nawet czasem nie wiedza w jakim OFE są... Ciesze sie ze w jednym z komentarzy pojawiła sie tu AXA sądze ze ta francuska firma która nieco ponad rok temu weszła na nasz polski rynek stanie się wkrótce wielkim koncernem naszych polskich ubezpieczen i nie tylko...
poldek34 / 83.22.210.* / 2008-09-30 18:22
Widziałem dziś umowę w AXA na ubezpieczenie kapitałowe. To co xzobaczyłem przerosło moje najśmielsze oczekiwania. Żadnych gwarancji kapitału jak i zysków. A osoba będąca właścicielem polisy twierdziła, że ma 10% zysku rocznie.

Na umowie ani słowa o stopie zwrotu jak i prognozowanym kapitale jaki będzie gwarantowany po dziesięciu latach.

Jeśli w ten sposób Axa ma obsługiwać klientów to nie wróżę jej wcale sukcesów.
To co zobaczyłem jest wg mnie rozbojem w biały dzień .

Pozdrawiam.
lezdrub@interia.pl / 79.185.73.* / 2008-11-22 00:21
Poldek, ty sie musisz duzo uczyć.

Ty się najpierw ucz,a później pisz.

Z gwarantowaną stopą zwrotu sa tylko polisy na dożycie i są to największe buble jakie mogą być.

nigdy bym takiego bubla nie sprzedał

I jedno na koniec. Nie reprezentuję AXA
Morpheo78 / 2008-09-30 23:29
Witam kolegę. Proponuje poczytać dokładniej OWU - PI AXA Premia gwarantuje dodatkowe 10% kwoty, która klient wpłacił w 1 roku (w 13 i 25 miesiącu obowiązywania polisy). Czyli 2 wpłaty po 10%. Jeszcze jedno - trudno to znaleźć w "umowie" - proponuje przejrzeć wniosek, polisę bądź wspomniane OWU. Ewentualnie mogłeś widzieć polisę bądź wniosek, żadnej umowy klient nie podpisuje.
poldek34 / 83.22.201.* / 2008-10-02 10:52
MOrpheo,

byłem u mojego kolegi towarzysko - nie w interesach. On podpisał umowę w sierpniu a dziś mamy 2 października. Nie widział na oczy żadnego OWU, poza potwierdzeniem, że zawarł ubezpieczenie z programem inwestycyjnym i nic więcej.

Ja wiem o tym, że powienien otrzymac OWU, potwierdzić na piśmie, że zapoznał się z nim i otrzymac dokumenty.

On tego co Ty wypisałeś nie ma nigdzie napisane ani zagwarantowane. A OWU? :-))) Nie w tym przypadku. I to budzi mój duży niepokój o rzetelnośc i uczciwość doradcy AXA.

Pozdrawiam.
any / 2008-10-03 11:26 / portfel / Bywalec forum
Poldek - krótkie pytanie, dlaczego podpisał, że się zapoznał?
Tak między nami agentami. Jak długo niektórzy klienci będą dawali się strzyc jak barany, tak długo naszą opinię będą psuć różnego rodzaju męty wciskające klientowi, to co akurat jest potrzebne, aby managerowie byli zadowoleni.
poldek34 / 83.22.199.* / 2008-10-03 18:28
Any,

osoba która jest zbyut łatwo wierna nie jest zorientowana w dokumentach i wymogach.
Natomiast co do reszty, nie wiem, pewnie w każdym zespole są czarne owce i w porządnej instytucji powinien być "ostrzał" jak dają znać o sobie takie rodzynki jak :"kolega z AXA"... .

Napisz na priva gdzie pracujesz.

Pozdrawiam.,

Ja w moim oddziele ING na szczęście nie spotkałem takiego naciągacza. Gdyby tylko okazało się, że agent coś kręci - wylatuje, a jego klientów przejmuje inny kolega. To co w ING mi się podoba to standardy etyczne. Jednak za każdego nie daję głowy. Ja przynajmniej w swoim otoczeniu widzę wporzo kolegów.
Zresztą wyznaję zasadę, że dobrze poinformowany klient jest w stanie wybrać takie rozwiązanie do którego będzie przekonany i zadowolony z efektu końcowego.

Wtedy agent ma referencje i jest osobą godną zaufania - a o to przecież chodzi. Naciąga
POSZKODOWANA / 213.158.196.* / 2009-02-12 17:31
CIEKAWE JAKI ODZIALE PRACUJESZ CHYBA W WIRTUALNYM I DLATEGO PISZESZ BZDURY.JESZCZE NIE SPOTKAŁAM AGENTA ING ,KTÓRY BY W CZYMŚ POMÓG. PRZYTOCZE CI SŁOWA JEDNEGO Z TAKICH ETYCZNYCH AGENTÓW,,JA JESTEM OD SPISYWANIA UMÓW I NICZYM WIĘCEJ SIĘ NIE ZAJMUJĘ''
www.bezpieczne-pieniadze.pl / 83.30.131.* / 2009-02-12 20:22
ale nie generalizujmy w każdej firmie są czarne owce, ale są również wartościowi pracownicy.
Zorientowany / 89.250.194.* / 2008-09-30 12:06
Rany alez tu brednie sa pisane no ale nic dziwnego dobrze w firmach ubezpieczeniowych mozg piora swoim agentom.

1. Oczywiste ze sytuacja OFE moze ulegac zmianie tak jak wyniki funduszy w zaleznosci od zarzadzajacych rzetelna ocena OFE moze sie juz odbywac na przelomie 3-5 lat o czym nawet swiadcza oceny na fundi.pl i analizyonline.

2 . Najmniejsze straty na spadkach swiadcza o duzym udziale obligacji swietnie tylko ze ile lat mamy spadkow a ile lat wzrost, uwazam ze Allianz akurat to jest instytucja najgorzej zarzadzana jako OFE i TFI moze i firma ubezpieczeniowa dobra ale przeciez nie o tym tu rozmawiamy.

3. Tak sie sklada drodzy przedstawiciele poszczegolnych firemek, ze jezeli jest dobra firma doradztwa finansowego to moze miec WIELE OFE jak? poszczegolni przedstawiciele maja licencje z danego OFE i to rzeczywiscie gwarantuje rzetelnosc przy ocenie.

4. ING rzeczywiscie ma najlepsze ( prawie wyniki od poczatku dzialalalnosci) za to jak spojrzymy chociazby na ostatnie 5 lat wyglada to zle jak spojrzymy na ostatnie 3 jeszczeg orzej a a na ostatni rok heh... czyli tendencja po prostu spadkowa wiec to jest dla mnie dosc oczywisty sygnal. Najlepiej wyglada obecnie GEnerali np po okresie 5 letnim i po stopie zwrotu za ostatni rok. Nie najgorzej wyglada rowniez AXA, kto wie jak bedzie sie prezentowal teraz przejety Skarbiec od przyszlego roku i co ciekawe PEKAO ( mimo ze wszyscy uwazaja wlacznie ze mna ze to zlodziejski bank:) ) tez nie wygladala najgorzej za ostatnie 2 lata. jezeli ejdnak chcemy wziac pod uwage ostatnie 5 lat plus np ostatni rok to najlepszym wyborem bedzie Generali.

5. Oplaty malo kto wie ze tak naprawde pobierane oplaty sa oplatami od przekazanych skladek czyli te malejace 7% bedzie pobrane tylko od kapitalu nowo wprowadzonego a nie od kapitalu dotychczas zebranego. Kapital np zgromadzone 20 tys podlega oplacie za zarzadzanie w wysokosc oko 0,9 % i tu roznice miedzy ofe sa tak minimalne z uwagi na wielkosc zarzadzanego kapitalu.

6. Z OFE beda pieniadze zadne:) powiedzmy na kazdy 1000 brutto ktory zarabiasz dostaniesz 300 na emeryturze, wiec tak naprawde to o co sie bijemy przy zmianach ofe to o jakies moze 50 zlotych wiecej na samej emeryturze. Bez normalnego zabezpieczenia i odkladania pieniedzy nierealne jest normalne zycie i nie mowie tu oczywiscie o zlodziejskich programach firm ubezpieczeniowych typu CU, AIG, ING gdzie mase pieniedzy ucieka na ubezpieczenie a tylko niewielka czesc jest inwetsowania co mi po gwarancjach firmy skoro wzrosty sa niewielkie, rownie dobrze mozna pakowac pieniadze w bardzo bezpieczny fundusz obligacji i miec wiecej pieniedzy niz w ubezpieczalni.

7. IKE z uwagi na swoja struktura nie jest rewelacyjnym pomyslem na oszczedzanie dlugofalowe i co ciekawe prowizje za IKE wcale nie sa takie male;) domyslam sie ze wielu z ubezpieczeniowych wciskaczy kitu wcale by nie pogardzilo takimi prowizjami:)
nurmi / 2008-10-03 10:45
Panie zorientowany,
gwoli pana komentarza pozwolę sobie na przytoczenie przysłowia "przyganiał kocioł garnkowi" Nie wiem na czym oparte są Pana oceny? czy uwzględnił Pan też koszty zarządzania, bo jeśli nie to proszę innych nie pouczać. Myślę że sam Pan również jest agentem, a krytykuje innych agentów po to aby udawać obiektywnego.
Biorąc wszystkie fundusze pod uwagę wszystko, od pocżątku do sierpnia 2008 (nie mam zaczytanych nowych danych)
Na pierwszym miejscu jest AIG (u nich mogło się coś zmienić in minus ze względu na sytuację firmy)
na drugim Allianz
na trzecim jest Skarbiec
na czwartym PeKaO
Nie ukrywam że jestem agentem, jak by kto pytał.
najlepszy jest AIG (te
nurmi / 2008-10-03 11:00
ostatni akapit "najlepszy jest AIG (te" został omyłkowo z poprzedniej myśli
lezddrub / 79.185.78.* / 2008-09-30 19:08
w punktach 1-6 piszeszprawde ofunduszach emerytalnych. o ubezpieczyniach na zycie zgwarantowaną sumą też się zgadzam że to sa złe produkty i ja polecam takie umowy rożwiązywać.Najwięcej spezedaly takich rozwiązań CU,AIG ING.
Nie zgadzam się z tobą w sprawie IKE.To jest najlepszy produkt do zbierania kapitału na emeryturę.Nigdy nie zapłacimy podatku ato są kwoty duże.Inwestjąc 250zł/m przez 25lat przy zysku średnim 10% mozna uzbierać310 tys. wpłaty stanowią75 tyś zysk235 tyś.
Od tgo zysku trzeba by zalacić44800 zł podatku. Sa ike w funduszach inwestycyjnych,gdzie wogóle nie ma kosztów NP arka i jeszcze dobre zyski. Ubezpieczenia na życie powinny być czysto ochronne, jak na samochód, czy dom.
poldek34 / 83.22.210.* / 2008-09-30 18:42
Bez obrazy ale z Twoim podejściem do sprawy to "tylko się powiesić".

MOżesz powiedziać w jaki sposób obliczyłeś, że z drugiegi filaru możesz mieć conajwyżej
50 zł? KAżdy będzie miał.. ? Każdy taką samą składkę płąci... ? itp. Przecież to niedorzeczność co napisałeś.
Duga rzecz to uważasz, że jest coś złego w tym, że doradcy finasnowi pobierają prowizję? Każdy ją pobiera. Zarówno sprzedawca jaj kurzych jak i piekarz. To jest normalne.
Nic w naszym świecie nie jest za darmo a tym bardzoiej dobre usługi.

Co do złodziejskich firm -> czy mógłbym się wprosić na spotkanie z Tobą? Przekonałbym Cię, że jako potencjalny klient sam może zadecydować:

a. jaka będzie wysokość składki
b. jaka część składki ma być "odkładana" na ubezpieczenie
c. jaka część składki ma być inwestowana:
- w jakie fundusze ma być inwestowana(o jakim stiponiu ryzyka) i jaka jej część
- może Pan przenosić tę część skłądki pomiędzy funduszami
d. Może Pan rówież mieć założony w ramach polisy także rachunek lokacyjny na który będą odkładane środki extra oraz inwestowane wg Twoich "widzi misię": co do ryzyka inwestycyjnego jak i rodzaju

d. I wreszcie możesz korzystać ze zgromadzonych środków w sytuacji krytyczne zamiast brac drogi kredyt w banku

e. Jeśli xechcesz, możesz raz na 5 lat zawiesić na 12 miesięcy płącenie składek i mieć pełną ochronę ubezpieczeniową a potem płacić je dalej.

f. i wiele innych ciekawych "złodziejskich chwytów"

Taką ofertę dla swoich klientów ma "złodziejska firma" - jak Pan powiedział ING.

TA złodziejska firma również posiada stopę zwrotu w OFE na poziomie ponad 170%.

Ciekaw jestem jaką alternatywę - analizując dorobek poszczególnych OFE - Pan proponuje. Chyba "powiesić się na gałęzi" albo zamknąć pieniądze w skarpecie by nie dzielić się zyskiem z inwestowania z instytucjami finansowymi w postaci opłat za zarządzanie czy prowizji.

Zgodzi się Pan, że taka alternatywa jest samobójstwem finansowym... .

Szkoda, że zbyt łatwo przychodzi Panu rzucać duże oskarżenia - a przyznam miło się czytało Twoją analizę do pewnego moment wątku populistycznego.

Pozdrawiam.
alfa1198 / 87.207.12.* / 2008-10-01 00:13
Tia.... tylko jak agent z AXA lub DSA przychodzi do mnie i mowi mi w przenośni że ma dla mnie chleb z wczoraj lub buty poklejone klejem do papieru i zapewnia mnie że to najlepsze dla mnie to znaczy że zależy mu tylko na własnej prowizjii nie liczy sięz tym że jak klienty przejży na oczy to zobaczy ze chodziło tylko o prowizje agenta...tacy pseudodoradcy psujątylko rynek
Morpheo78 / 2008-10-01 08:41
A co takiego złego jest w AXA OFE? Przestańmy wreszcie powielać teksty innych i popatrzmy na wyniki. Prowizja 7% (standard), wyniki za ostatnie lata ponadprzeciętne. I to ma źle świadczyć o tym OFE? A że akwizytor przy tym zarobi? To kogoś boli?? Czyżby w innych funduszach pracowali za darmo?? Otwórzcie oczy i skończcie rzucać hasłami "pod publiczkę". Zainteresujmy się samemu sytuacja na rynku OFE i nie zwalajmy winy na sprzedawców - świadomość nie boli...
regionalny / 213.238.80.* / 2008-11-19 10:56
Podpisuję sie obiema rękami pod Twoją wypowiedzią , nareszcie ktoś "mądry" na tym forum :-))
lezdrub / 79.185.78.* / 2008-09-30 19:40
Wszystkie produkty dwa w jednym cą nic nie warte.NP klient ma sumę ubezpieczenia
100 tys zł. uskładał kapitał 50 tys. i zmarł. firma ubezpieczeniowa wypłaci tylko 100 tys.
Gdyby miał ubezpieczenie czysto ochronne na 100 tys a nadwyżkę składałby w IKE 50000
To rodzina po smierci miałaby 150 tys. Moge udowodnić, ze z takich samych składek. Druga wada to to, że wybierajc uskładany kapitał nie można zachować ochrony ubezpieczeniowej I podobnie jak wyżej opisałem. wybierac te uskładane 50 tys zwalniamy firmę ubezpieczeniową z odpowiedzialności 100 tys. Natomiast jezeli ochrona jest odzielona jak wyżej opisałem. Klient może konsumować uzbierany kapitał i zachowąć ochronę ubezpieczeniową. a że każdy umiera to i firma kiedyś bedzie musiąla te 100 tyś wypłacić. A składkę możę placić rownież uposażony. Popłaci te pare lub parenaście lat ale te 100 tys bedzie miał.
J
ezeli chodzi o zysk OFE ING za ostatnie trzy lata to tragedia. tylko OFE bankowy ma gorszy
Fundusze inwestycyjne ING w stosunku do czołówki za ostatnie 3 i 5 lat to również tragedia.
poldek34 / 83.22.199.* / 2008-10-02 22:27
Lezdrub

Może od końca. Masz rację, że ING w ostatnich 3 latach zalicza dołek ale jest to tylko 3 lata w skali 9 lat.

Więc przyjąwszty Twoją logokę należałoby przeanalizować owe 9 lat historii OFE w POlsce i policzyć jakie funudsze i ile z tych 9 lat były na samej górze rankingów a ile na dole. I przeprowadzić ranking jaki fundusz był najdłużej na górze. To da wg mnie obiektywną ocenę funduszy.

Przeanalizuj i napisz.

I teraz sedno:

- zgodzisz się ze mną, że największe spadki w czasie bessy na giełdach mają OFE najbardziej agresywne, które inwestują na giełdzie.

- zgodzisz się z tym, że najlepsze wyniki mają OFE które lokują na giełdzie

- zgodzisz się również ze mną, ze OFE inwestujące w papiery wartościowe niżej oprocentowane mogą w czasie bessy pokazywać się jako lepiej zarabiające. A to z tego powodu, że ich inwestowanie nie jest obarczone ryzykiem - ale mogą mieć maksymalny wzrost stały ok. 4-5% i nie więcej. Tak jak lokata terminowa z góry określonym procentowym zyskiem. WIęc nie licz, że OFE które inwestują w niskooprocentowane instrtumenty zarobią Ci duże pieniądze.

- zgodzisz się także ze mną - taką mam nadzieję - że bessa nie może trwać dłużej niż 3, 4 lata a potem giełda wystrzeli w górę. Historia giełdy nie zna przypadku aby dekoniunktura trwała dłużej. A więc wtedy te stbilne 4-5% funduszy lokujących w papiery wartościowe wobec funduszy.

A zatem te 3 lata to w inwestycji długoterminowej to zbyt krótki okres aby na nim budować przekonanie o rzetelności funduszu. Gdyż np. w przyupadku ING nadwyżka = przewaga wypracowama przez ostatnie 9 lat nie pozwoli na wyprzedzenie jej stopy zwrotu przez inne fundusze, które przez 9 lat się obijały zamiast inwestować i pocić się dla klientów.

- i na koniec zgodzisz się ze mną, że nie ma intrumentu fionansowego innego niż giełda na którym można zarobić duże pieniądze. Gdyby tak było nikt nie zawracałby sobie głowy giełdą a wszyscy inwestowaliby w nisko opropcentpwane papiery wartościowe lub lokatami gotówkowe.. . :-))


Teraz do produktów dwa- w jednym.

Nie zgadzam się wogóle z Tobą. Te produkty są atrakcyjne dla ludzi którym potrzebna jest ochrona. A jeśli nic im się nie stanie w konsekwencji ich ubezpieczenie na wysoką sumę jest conajmniej bezpłatne, gdyż ich środki wracają z nadwyżką do ich kieszeni. Więc powiem z całą pewnością, że ubezpieczenie z funduszem kapitałowym to darmowe ubezpieczenie na wysoką sumę. Ale nie jest najlepszym instrumentem na pomnażanie kapitału gdyż część składki jest lokowana i inwestowna a część jest zatrzymywana na potrzeby zabezpieczenia ryzyka ubezpieczeniowego.

Stąd możesz sobie wybrać w ING albo FI1(dwa w jednym) albo PULO( program inwestycyjny bez ochrony). Ty dokonujesz wyboru jako klient w oparciu o TWoje potrzeby. Jeśli Ci nie jest coś potrzebne ja, jako doradca nie sprzedam Ci tego z jednego powodu:
- mi zalezy na kliencie który jest przekonany, że dokonał dobrego wyboru gdyż będzie płacić składki i czuł się dobrze.

Jeśli bym go naciągnął na jakiś produkt to i tak on prędzej czy później się zorientuje, że nie jest on mu wogóle potrzeby i zerwie umowę. A zerwanie umowy dla mnie jest porażką.

Dlatego też, moja praca jako doradcy bardziej polega na dobieraniu optymalnego wariantu rozwiązującego problem klienta niż "wsadzanie mu w w brzuch" jakiś dziwactw ubezpieczeniowo-inwestycyjnych co do których nie ma on żadnego przekonania.

Pozdrawiam!
Co do dalszych Twoich wywodów wszystko zalezy od tego jaki wariant umowy(produktu) klient sobie wybierze. Można wybierać albo większy kapitał albo niską ochronę albo odwrotnie. Ale przy polisie można mieć rachunek lokacyjny oraz IKE i ma wtedy klient i wysoką ochronę i wysokie zyski.

MOgę to udowodnić. Chętnym mogę przeprowadzić symulację takiego produktu mieszanego.

Mam również ciekawą emeryturę za minimum 200 zł/miesięcznie z wysokim ubezpieczeniem na życie. Coś dla tych, którzy chcą zabezpieczyć rodzinę na wypadek śmierci - a jak wszystko bęzdie ok - dostanie sumkę na emeryturę.

Wysokość oczywiście zależy zawsze od okresu odkładania tej kwoty czyli wieku w jakim rozpoczęłło się program.

Jeśli jest ktoś ciekawy co miałby na emeryturze za 200 zł, zapraszam na priva. Prosze podać datę urodzenia i wysokość składki jaką chciałby ktoś odłożyć miesięcznie. Prześlę symulację na ile może sobie odłożyć do wieku emerytalnego.


Pozdrawiam.
djak / 82.160.7.* / 2008-12-28 23:17
I dodam jeszcze że przeszedłem do funduszu który też ma w logo LWA
djak / 82.160.7.* / 2008-12-28 23:15
Strasznie dużo piszesz stary. Ja tylko krótki komentarz odnośnie spraw z którymi nie mogę się z Tobą zgodzić. " to Twój kometarz "- zgodzisz się ze mną, że największe spadki w czasie bessy na giełdach mają OFE
najbardziej agresywne, które inwestują na giełdzie.

- zgodzisz się z tym, że najlepsze wyniki mają OFE które lokują na giełdzie"

jak dobrze poszukasz na necie to przyznasz że ING nie należy do OFE które inwestują bardzo agresywnie, każde OFE musi inwestować pomiędzy 32 - 40 % i wierz mi ING inwestuje najmniej jak to możliwe, dlaczego? bo obracanie tak dużym kapitałem na giełdzie to nie łatwa sprawa. W zasadzie to że posiadają tak duży kapitał wraz z CU i PZU stawia przyszłość tych funduszy pod wielkim znakiem zapytania. Nie muszę dodawać też że żaden z tych funduszy od jakiś 4,3,2,1 lat(roku) nie generuje nawet średnich stóp zwrotu. Dlaczego? bo nie potrafią obracać takim kapitałem!!!. Problemów nie miały na początku reformy emerytalnej bo kapitał miały kliku dziesięciokrotnie razy mniejszy niż obecnie. Fundusze które posiadają mniejszy kapitał obecnie dużo lepiej radzą sobie z obracaniem pieniędzmi (chyba wiesz jak wygląda inwestowanie kasy w giełdę i jak wygląda wyciąganie tej kasy z giełdy). Obecnie to nawet allianz, pocztylion, za niedługo pewnie nawet bankowy będzie generował większe stopy zwrotu niż cała ta pseudo wielka trójka. Nie chcę tu nic reklamować ale powiem tak, byłem w ING od początku reformy emerytalnej aż do końca roku 2004(ING w tym czasie zrobiło dla mnie(dla mojego portfela) kawał dobrej roboty) W roku 2005 postanowiłem uciec do funduszu który w tamtym czasie plasował się zaraz za ING ale posiadał dużo mniejszy kapitał. W obecnej chwili jest nadal 2 czasami 3 a ING jest 2 lub trzecie ale niestety od KOŃCA.
any / 2008-09-30 21:17 / portfel / Bywalec forum

Moge udowodnić, ze z takich samych składek.

Poproszę o stosowne wyliczenia.
poldek34 / 83.22.252.* / 2008-09-26 12:56
Odpwoiedź jest prosta w rankingu długoterminowym:

http://www.money.pl/emerytury/porownanie/por=stopy/pro=0/

I tytaj wyboru specjalnego nie masz: Granicę 170 punktów przekroczyły tylko dwa. A jest to ranking bezlitosny gdyż mając swoje składki od 1998 roku w ING lub w Polsacie zarobilibyśmy najwięcej na naszych składkach.

Rankingi krótkoterminowe nie są wogóle miarodajnem tak jak nie sa miarodajne krótkoterminowe dane o kursach na giełdzie. Nalezy brać najbezpieczniej 5 letnia perspektywę aby mieć obiektywną ocenę rentowności.

Pozdrawiam.

p.s.
Pracuję dla ING.
Wiero / 83.29.22.* / 2008-12-30 13:40
Widzę, że kolega jest tak strasznie zakochany w OFE ING, że zapomniał o możliwości ominięcia tych 3 tragicznych lat w wykonaniu tego funduszu. wystarczyło zmienic fundusz na taki który w tym okresie lepiej zarabiał. To Ci nie zamyka drogi powrotu do ING w przyszłości. "MOŻE" kiedyś będzie lepiej:)
lezdrub / 79.185.78.* / 2008-09-30 19:56
Poldek ty jesteś prawdziwy poldek. Sprawdż sobie na telegazecie TVP I str. 155 tam są podawane wyniki OFE i popatrz jak twój fundusz ING ma sie za ostatni rok. za ostatnie 3 lata. Wejdź na strone internetową Aegonu. Tam są notowania funduszy inwestycyjnych w okresie 1,3 i 5 lat to zobaczysz ze wśród tam notawanych funduszy ING jest najgorszy.
W stosunku do takich funduszy jak arka, leg mason ma zysk o połowe mniejszy w przeciągu 5 lat. Mowa o funduszach zrównoważonych i akcyjnych.
poldek34 / 83.22.199.* / 2008-10-03 18:41
lezdrub

niedokładnie czytasz - ja napisałem wyżej, że w ostatnich 3 latach ING ma dołek. Zauważyłeś też na co się powołuję na ranking długoterinowy. Napisałem dlaczego tak uważam.
Ale cgodzisz się napewno ze mną, że 3 lata w ciągu 9 lat inwestowania nie wiele mówią. Lepiej wziąźć dłuższą perspektywę czasową aby sobie wyrobić zdanie.

To jest analogiczna sytuacja do zawodów pucharu świata. Liderem nie jest ten kto zwyciężył 3 wyścigi ale osiągnął najwyżej punktowane pozycje w ciągu całego sezonu.

Jeśli założymy, że sezon trwał od 1999 roku łatwo określić kto zdobył najwięcej punktów.

Owszem w czasie bessy mają wybikie lepsze od ING inne fundusze ale w skali 9 lat... już ich praca nie wygląda tak jasno i przekonująco.

Co do ING kluczowe będą kolejne 3 lata. Wtedy będziemy wiedzieć więcej. teraz wiemy tylko, że w skali 9 lat zapracował z polsatem najlepiej przekraczając 170% stopę zwrotu.

Jak się inne zbliżą do tego poziomu - a zwłaszcza AEGON to wtedy pogadamy.

Pozdrawiam!
Wiero / 83.29.22.* / 2008-12-30 14:07
Poldek, mam pytanie... Czy Ty uważasz, że ja będąc od początku, tzn od 1998 w ING, zakładając że ZUS przesyła moje składki do OFE regularnie, będę miał wyższy kapitał końcowy niż w sytuacji kiedy zmieniam fundusz na taki, który pracuje na stopie zwrotu wyższej od średniej? Dasz mi taką gwarancję?
Podpowiem Ci.
Nie!!!
Bo jeśli ustawa przewiduje możliwośc zmiany funduszu, to powinno się z takiego przywileju korzystac. Ja rozumiem, że "ONI" tzn. ING płacą Ci za tworzenie fałszywego wizerunku ale ktoś, kto interesuje się OFE wie, że ING pracuje teraz na spadkach. Każdy kto przystąpił do OFE powinien wiedzie że może to ominąc.
Nawiązując do pucharu świata, może do innej dyscypliny...
Stawiając na Martina Schmidta w sezonie 2001-2002 sporo byśmy zarobili. Ale czy ktoś by na niego postawił trzy lub cztery lata póżniej? Nie! Wtedy zarabiał nasz wielki Adam Małysz. Jeśli ktoś śledzi zawody w skokach narciarskich to wie, że dziś, stawiając ponownie na matrina schmidta , może zarobi.
Więc poldek, pytam...
obstawiał byś na Schmidta pod czas każdych zawodów od 2001 roku aż do dziś?
Pozdrawiam:)
RyB / 2008-09-26 19:34
No to nie dziwne, że podajesz akurat ten ranking. to jedyny chwyt marketingowy jaki pozostał akwizytorom ING, Polsatu i jeszcze paru innych.
To co z tego że ING było wśród najlepszych, ale już nie jest i klienci którzy teraz do niego przystąpią nie mają żadnej gwarancji że te wyniki się powtórzą. Malo tego ostatnie lata pokazują że ING się osuwa w dół i wraz z Polsatem sa już na dnie, więc po co ludzie tam maja iść?
Rynek jest bezlitosny i jak ktos przestaje zarabiac to znaczy, że najwyższy czas go pozegnać.
djak / 82.160.7.* / 2008-12-28 23:33
No też się dziwię, To jest dokładnie powiem tak jak kolega, JEDYNY RANKING którym posługują się goście z ING. Pozwólcie że opowiem krótką historię znaną z autopsji. Przychodzi do mnie pani z ING pokazuje oczywiście ranking z ING od początku potem jakieś śmieszne gazety (źródło własne) gdzie ING też niby dobre a jak tak mówię a co z wynikami podawanymi na stronie KNF, analizyonline, money itp. Ona mówi wejdźmy, Wchodzę ING 2 od końca a ona mówi tak. Bo wie pan co, bo to jest taki wyścig, Startuje biegacz ING i biegacz innego OFE, od początku biegacz ING wygrywa i WSZYSCY WIEDZĄ że do mety dobiegnie pierwszy ten ranking to jest miejsce gdzie ten biegacz się wywrócił. to sobie myślę, oki zobaczmy na inne rankingi. Patrzę, patrzę i tak mówię do niej wie pani co, z tego co pani mówi to ten biegacz się wypier.......... i złamał nogę hehe, biedny się podnieść nie może, jak tak dalej pójdzie to go zniosą z bieżni. Rozstaliśmy się w miłym akcencie życząc sobie wesołych świąt.

A teraz tak poważnie, jak zabronią agentom zmieniać fundusze to będzie masakra. Ostatnio pisali, właśnie przez nie uczciwych agentów którzy noszą miano fachowców kilkadziesiąt tysięcy ludzi zmieniło fundusz z lepszego na gorszy. Powyżej wspaniały przykład.
poldek34 / 83.22.199.* / 2008-10-03 18:54
Ryb, zgadzam się z ostatnim zdaniem. Ale jest ono nieadekwatne do ING w skali długoterminowej. Na to wskazuje "klasyfikacja generalna" -> ranking długoterminowy dla inwestycji długoterminowych jaką jest inwestowanie w OFE.

Nic mądrzejszego nie wymyślisz. trzy lata w inwestycjach to mrygnięcie okiem. ważne są wszystkie a nie jeden wycinek sytuacji w rynkach finansowych.

Pisząc, że spada - piszesz prawdę bo wszystkim spada. A najwięcej agresywnym funduszom.

Rośnie zawsze funduszom opartych na lokowaniu w papiery wartosciowe - ale rośnie słabiutko.

Ja wolę by rosło więcej - nie zadowala mnie zysk kilku procentowy.

W jakie OFE inwestować pokazuje właśnie perpektywa długofalowa - jak dany fundusz zachowywał się w dłuższej perpektywie a nie jedynie 3 lat.

JA NIE PRZECZĘ, ŻE ING MA OBECNIE W SYTUACJI BESSY KIEPSKIE WYNIKI. ALE I TAK MA NAJLEPSZĄ wspólnie z POlsatem stopę zwrotu.

A czy nie o to chodzi klientowi aby włożyć pieniądze i wyjąc znacznie więcej.

Odpowiedź na Twoje wątpliwości:

Klienci którzy są od początku w ING zyskali najwięcej. MOgą teraz nawet zmienić fundusz i zabrać zarobioną kasę ze sobą z satysfakcją.

Powiedz mi jaką satysfakcję mają klienci innych towarzystw które nie osiagnęły pułapu 170 %?

Pozdr.
Wiero / 83.29.22.* / 2008-12-30 14:21
Nie masz racji poldek. Najwięcej zyskali klienci, którzy od początku byli w ING, a trzy lata temu zmienili ING na inny fundusz, który wchodził w trend wzrostu. Widzę, że masz klapki na oczach. Bez urazy:)
poldek34 / 83.22.252.* / 2008-09-26 23:59
RyB

czy stopy wzrostu jakie są podane w linku są nieprawdziwe? Uważasz, że money.pl publikuje nieprawdziwe dane?

Jeśli podważasz informacje jakie podałem proszę o te obiektywne(wg Ciebie) dane.

Jakoś nie widzę nic poza wróżeniem z fusów - przewidywaniem co będzie.

W przeciwieństwie do Ciebie piszę o tym co jest. A co będzie przekonamy się za kilka lat.

Wiemy co było i historia jest najlepszą nauczycielką życia - zgodzisz się ze mną? Więc patrzmy na to co w ciągu 9 lat robiły fundusze:

- czy się obijały, czy też dokładały wszelkich starań aby składki klientów były solidnie pomnażane.

Prosze więc powiedzieć dlaczego ówcześni liderzy - których polecasz - przez 9 lat mieli takie kiepskie wyniki?

Jaką przedstawisz gwarancję, że to chwilowe przebudzenie potrwa dłużej?
Oczywiście można mieć wątpliwości czy ta dobra passa ING potrwa dłużej.

Ale realnie patrząc chłodnym okiem, jestem przekonany, że jest większe prawdopodobieństwo, że dobra passa ING potrwa dłużej = za tym przemawia ranking długoterminowy niż prawdopodobieństwo tego, że przebudzenie niektórych funduszy będzie długotrwałe.

Proszę mi wybaczyć ale twierdzenie, że te fundusze które mają ciut lepsze wyniki obecnie a przez 9 lat zbijały bąki będą teraz przodować w rankingach długoterminowych jest nierozsądne.
Nic za tym nie przemawia. poza "krótkotrwałym przebudzeniem".

ING i Polsat zarobiły najwięcej w ciagu 9 lat dla swoich kientów tym samym mają sporą przewagę nad innymi.

Proszę powiedzieć jaki fundusz zarobił więcej dla swoich klientów? Gdy tego dokona, wtedy przyznam Ci rację.

Póki co, wróżysz z fusów... .

Pozdrawiam.
piotrek1967 / 83.4.208.* / 2008-09-27 21:21
skoro ing i polsat wypracowali wysoką stopę zwrotu a co za tym idzie wartość jednostki to żeby zrealizować zyski trzeba sprzedać jednostkę czyli zmienić fundusz na taki gdzie jest tańsza jednostka ale dobra stopa zwrotu a to pokazuje ostatnie 12 miesięcy .to jest tak samo jak na giełdzie ,jednostka czym szybciej drożeje tym mam więcej na koncie złotówek.trzeba czasem dokonać zmian ,żebym to ja mógł zarobić jako członek funduszu ,bo generalnie fundusze żyją z opłat.
djak / 82.160.7.* / 2008-12-29 23:31
stary proszę, nie rań. To jest prosta matematyka, podaję przykład. Ty masz 30000 tyś na koncie czyli np 1000 jednostek po 30 zł, i stopę zwrotu +10% a ja mam 30000 tyś na koncie czyli np 1500 jednostek po 20 zł i stopę zwrotu +10 %. POLICZ, jeśli nie możesz w pamięci to weź kalkulator. Kto zarobił więcej? NIKT. Nie trzeba przechodzić do funduszu który ma tańszą jednostkę tylko do takiego który ma wysoką stopę zwrotu. I weź pod uwagę to że im droższa jednostka tym lepiej, 10% z 30 zł to nie tyle samo co 10% z 25 zł
poldek34 / 83.22.218.* / 2008-09-27 21:25
Piotrek, nie jest to takie proste gdyż jednostka jednostce nie jest równa. w jednym OFE masz więcej jednostek ale tanich a w drugim mniej jednostek ale drogich.... .

jak rozmawia się z różnymi "agitatorami" do funfuszy to właśnie mydlą oczy tym, że np. jednostaki ING czy POlsatu sa za drogie i ich klient ma ich mniej. Natomiast w gorszych funduszach jest odwrotnie. To nic, że jednostka jest tania - najwazniesze, że klient OFE ma ich sporo..... .

pzdr.
poldek34 / 83.22.218.* / 2008-09-27 21:31
C.D. Warto przypomieś co oznacza realnie stopa zwrotu. Ona oznacza ile dany fundusz pomnożył kwotę 10 zł od 1999 roku. Czyli jednostką = 10 zł. U jednego wzrosła ona o ponad 170% a u drugich mniej.... .

Waania kursów..."jednostki" były zawsze. Teraz spadki widać największe u ajbardziej agresywnych - które zarabiały dla klientów na akcjach giełdowych: coś za coś. Jednak w historii giełdy nie było przypadku aby w skali 5 lat nie było wzrostów. Więc teoretycznie można przenieść swoją OFKę do tego fundusuz który najmniej traci a potem jak giełda się pdoniesie prezenieść się do agresywnych OFE.

Pozdrawiam.
RyB / 2008-09-27 13:37
Każdy pokazuje to co mu jest akurat pomocne.
Dlaczego nie pokażesz krótkoterminowych rankingów? Bo są dla NN niekorzystne?

historia jest historią i nie ma gwarancji że się powtórzy. Dwa lata temu giełda pieła sie w góre, więc teraz klientom tez mówisz, żeby inwestowali w akcje bo dwa lata temu było super, czy tez każesz im odczekać na rozwój wypadków?
Owszem ci co maja kasę to mogą teraz inwestować, bo nawet okresowe straty potem odrobią i nie jest to dla nich ewentualnie duża strata.
Ale ci co mają OFE jako jedyne zabezpieczenie przyszłości to nie mogą się bawić w takie gierki. Oni musza miec zysk, niezaleznie od tego co się dzieje na rynkach.

Ja nie chcę mieć dużego zysku w długim okresie czasu i do tego niepewnego. Ja wole mieć duży zysk każdego roku (lub w przypadku OFE co 2 lata). W NN byłem jak zarabiał dobrze, potem gdy zaczął opadac to go zmieniałem na inny który dobrze zarabiał, teraz znowu zmieniłem na taki który jest jednym z najmniej tracących w tym okresie. Po uspokojeniu rynków znowu będe zmieniał.
I powiem tylko tyle, że przez te 9 lat zarobiłem więcej niż najlepsze OFE.

Moje konto jest już na tyle duże że warto walczyc o każde0,5%.

A na marginesie prognozowana stopa zastąpienie z OFE jest tak niska że jedynie licze na pieniądze z innych źródeł, można powiedziec III filaru.
poldek34 / 83.22.218.* / 2008-09-27 15:49
Ryb,

ING rzeczywiście w ostatnim czasie nie wypada dobrze - zgadzam się. Ale wcale nie jest to katastrofa. Dla funduszu agresywnego to "chl;eb z masłem". Tak jak chwilowo mogą pojawić się wahania, tak również szybko pojawiają się duże zyski. Tam gdzie nie ma ryzyka nie ma dużych zysków. Coś - za - coś.

Ja byłem w Allianz do tej pory. Uzbierało mi się kilkadziesiąt tysięcy złotych. Porównując stopę zwrotu Allianz i ING w Allianz tracę na zysku jednej składki kilkadziesiąt złotych. Taka jest wielkość jaka wypływa z zainwestowania 1 składki wg stopy zwrotu w Allianz jak i ING.

Czyli tak naprawdę straciłem w Allianz. Mimo, że Allianz bierze niższa prowizję niż ING.

Co do doradzania klientom. Moje podejście jest następujące:
a) jeśli klient chce agresywnie inwestować w akcje musi na conajmniej 5 lat "zapomnieć" o akcjach. W krótszej perpektywie to nie ma wogóle sensu.
Więc jesli klient chce mieć pewny zysk w krótkim okresie czasu odradzam akcje.

A tym wariancie oszczędzania (krótkoterminowego) najlepiej jest ulokować na satbilnym funduszu obligacji czy gotówkowym.

Jednak to klient podejmuje decyzję - nie mogę mu zabronić inwestowania w funduszu dynamicznym.

W ING mamy kilka modelowych portfeli które charakteryzują się różnym stopniem ryzyka inwestycyjnego. tzn. w puli zainwestowanej kwoty część jest inwestowana agresywnie a część pewnie. Jaka część ma przypadać na większe ryzyko a jakie na mniejsze - decyduje już sam klient. MOżna w ten właśnie sposób dzielić ryzyko i dywersyfikować je.

Mamy bardzo ciekawy produkt dla : "obserwujących giełdę". jest do dyspozycji wiele funduszy, klient może sam przenosić z jednego na drugi bezpłatnie, ale ma zapewnione bezpieczeństwo gdyż gdyby wtopił swoje inwestycje ING zwraca mu wpacona wartość składek. A więc nic nie tracisz, możesz jedynie zyskać i zasmakować gry funduszami.

Co do emerytury. Masz rację, że II filar nie zapewnia jeszcze takich dochodów na emeryturze jak obecnie ktoś zarabia.

Emerytura z ZUS + dobry II filar to wielkość ok. 55% pensji jaką ktoś ma w tej chwili. Ale wbrew pozorom ważne jest gdzie trzymasz składki w II filarze. Przykład:
- Zus wpłaca mi 200 złotych na II filar do AIG i do ING.
Moje 200 zł w AIG zarobi wg 145,9 % = 291 zł
natomiast ING wg 172,8% = 345 zł

Wziąwszy pod uwagę, że to kwoty miesięczne i regularne uzbiera się mi na OFE pokaźna sumka. Stąd każdy procent w rankingu funduszu jest bardzo ważny.

****

Aby jednak mieć taki poziom zarobków jak obenie na emeryturze konieczne jest inwestowanie w programy emerytane. Mamy ciekawy produkt w ramach którego klient posiada nie tylko ubezpieczenie od NW ale także fundusz inwestycyjny oraz IKE. Jest on bardzo przyjazny, gdyż możesz raz na 5 lat zawiesić na rok składkę nie tracąc świadczeń, możesz także w razie draki ze swoim budżetem wypłacać z niego środki zamiast się zapożyczać w banku... . MOżesz w trakcie zmieniać warunku, sposób inwestowania składek, itp.

Młody człowiek za stosunkową skłądkę 150zł/ miesiąc może na emeryturę odłożyć bardzo pokaxną sumę w granicach 100tys złotch albo i więcej -> zależy jak skonstruujemy pod potrzeby klienta produkt i jakie sa jego oczekiwania.

I możesz mieć III filar za rozsądne pieniądze nie wychodzące wyżej niż 200 zł miesięcznie-jeśli jesteś 30 paro latkiem

Program oszczędzania na emeryturę rozpoczęty w młodym wieku jest najtańszy i dający małym kosztem duży zysk. Stąd zachęcam do tej formy zabezpieczenia nie tylko emerytalnego. Gdyż oszczędzając na emeryturę zabezpieczasz się także w okresie aktywności zawodowej od skutków niezdolności do pracy wskutek nieszczęśliwego wypadku lub ciężkiej choroby, operacji czy pobytu w szpitalu.

Wariantów jest sporo a produkt jest na tyle elastyczny, że można go dostosować do indywidualnych oczekiwań i preferencji klienta. Nawet można przenosić jednostki pomiędzy funduszami nie płacąc podatku Belki (fundusze parasolowe).

***
Pochwalam całkowicie Twoje przenoszenie z funduszu do funduszu - > przy dużych składkach to ma duży sens.
Jednak trzeba mieć na to czas. Ty go masz i go nie tracisz - rozsądne zachowanie :-))))
Jednak nie wszyscy go mają. A jeśli go ktoś nie ma powinien trzymać tam pieniądze gdzie w skali długofalowej dają największy zysk.

Pozdrawiam!
RyB / 2008-09-29 19:56
Za niedługo KNF ogłosi trzyletnie stopy zwrotu. Rzeczpospolita policzyła je już dziś. Polecam zapoznanie sie z tymi danymi.

http://www.rp.pl/galeria/19417,1,197424.html

I niech nikt mi nie mówi że taki ranking się nie liczy :)
poldek34 / 83.22.221.* / 2008-09-30 09:02
Taki ranking mówi o sytuacji obecnej. NIe jest tajemnicą to, że fundusze lepiej zaraviaące w ciagu ostatnich 9 lat sa związane z giełdą.

A jak zarabiaja się na giełdzie najlepiej prześledzić wskaźniki w ciągu minimum 5 lat. Giełda nie zna zsytuacji gdzie bessa trwa dłużej niż kilka lat... .
A więc przy inwestychach długoterminowych takich jak OFE ma to małe znaczenie. STąd najważniejsze jest to jak w skali dłużzego okresu czasu inwestuje fundusz.

Z tego powodu ja osobiście nie porzywiązuję większej wagi do wyników krótkoterminowych OFE. SKupiam się na bvardziej miarodajnych wynikach długoterminowych.

Oczywistą ocxzywistością jest, że fundusze które lokują swoje inwestycje w papierach wartyośćiowych w czasei bessy mają pewny ale umiarkowany zysk. Lecz gdy bessa mija pozostają oni na tej samej małej stopie zwrotu, natomiast fundusze agresywne z nawiązką odrabiają straty.

Oczywiście nie wszystko odpowiada każdemu. Ja wolę większe zyski, choć związane jest to z okresami korekt które muszą chwilowo nastąpić. Jednak mnie 9 letnia historia OFE ING przekonuje do tego by tam trzymać swoje środki.

Powiedz mi szczerze - co się okaże, gdy ING wystrzeli a fundusze które dziś mają lepsze wyniki pozostaną na tym wyniku który mają dzisiaj?

Zmienisz fundusz?

Tak, ale za 3 miesiące i zapłącisz za transfer 80 lub 160 zł, jeśli go uczynisz przed upływem 2 lat.

A więc zmieniająć swój fundusz na chwilowo lepszy tak naprawdę możesz stracić, gdyż historia "pracy" funduszu z 9 lat nie potwierdza tego, że gwarantuje on stabilny zysk i stabilną stopę wzrostu.

Pozdrawiam.
NIe ma wysokiego zysku bez ryzyka.
Przyszły emeryt / 87.206.85.* / 2008-09-18 09:41
Jak chcesz stracić swoje pieniądze, wybieraj bankrutów obecnych lub przyszłych, czyli AIG, CU, NN, Alians czy Generali. Nie rób głupstw i wybierz firmy krajowe NIEZWIĄZANE Z UBEZPIECZYCIELAMI - NIE WIDZISZ,ŻE TRACĄ KROCIE NA RYNKU UBEZPIECZEŃ MIESZKANIOWYCH W USA?
djak / 82.160.7.* / 2008-12-29 23:42
Panie przyszły emeryt? A powiedz mi Ty proszę który to OFE jest nasz krajowy? Poczytaj kto jest głównym udziałowcem PZU i proszę nie rań takimi tekstami, w sumie to o ile dobrze wiem to nie ma żadnego OFE z polskimi udziałowcami.
asia001 / 83.4.53.* / 2008-09-30 22:48
a gdzie to CU TAK TRACI CZY BANKRUTUJE?
asia001 / 83.4.53.* / 2008-09-30 22:47
a gdzie to CU tak traci i bankrutuje? Może ja o czymś nie wiem?
misiunia / 194.153.119.* / 2008-09-17 20:55
Ja proponuje comercial union, wystarczy wejsc na strone i spojrzec na ich rankig, mysle ze najoptymistyczniejsza wersja,
dodam ze identyfikuje sie z ta firma jak bys chciala przystapic to sie polecam dominika1408@op.pl
Przyszły emeryt / 87.206.85.* / 2008-09-19 08:45
Zastanów się raczej MISIUNIA do czego ludzi namawiasz - do wchodzenia w UPADAJĄCE SPÓŁKI? Jeszcze nie dało Ci do myślenia BANKRUCTWO AIG? Może niedługo przemówi do Ciebie BANKRUCTWO Commerciala i Ing NN - choć myślę, że nawet nie będziesz chciał tego zauważyć, dopóki nie stracisz tam swoich pieniędzy. DOBRE BO POLSKIE I NIERYZYKOWNE !!! - POMYŚL NAD TYM STWIERDZENIEM. Innowacyjność w finansach nie zawsze idzie w dobrą stronę, a PRAWIE zawsze w stronę RYZYKA. CZASAMI PRZESADNEGO JAK W PRZYPADKU UBEZPIECZANIA KREDYTÓW MIESZKANIOWYCH W USA. I W NASTĘPSTWIE BANKRUCTWA AIG, ITD....
Przyszły emeryt / 87.206.85.* / 2008-09-17 09:16
Pierwszy padł AIG. Kto następny? Commercial? Nacionale Nederlanden? Nie zapomnijcie, że WSZYSTKIE FIRMY UBEZPIECZENIOWE SĄ POWAŻNIE ZAANGAŻOWANE W UBEZPIECZENIA NA RYNKU FINANSOWYM I WKRÓTCE STANĄ PRZED TAKIM SAMYM PROBLEMEM JAK AIG - CZYLI N I E W Y P Ł A C AL N O Ś C IĄ !!! W czasie spadków na giełdzie trzeba wybierać fundusz, który ma NAJMNIEJ AKCJI w portfelu !!! A takim jest Bankowy !!! Nie zapominajmy także o tym, że zagraniczne instytucje ubezpieczeniowe mogą szybko upaść - patrzmy w tej chwili na przypadek AIG - stoi na skraju bankructwa, i zapewne upadnie najdalej w skali dwóch lat i to pomimo pomocy rządowej USA. Wiejcie z tych zagranicznych bubli póki czas do krajowych podmiotów !!!
djak / 82.160.7.* / 2008-12-29 23:47
No nie mogę, chcesz powiedzieć NASZ BANKOWY??? chyba już tu nie wejdę heheh. A zresztą, powodzenia życzę
asia001 / 83.4.53.* / 2008-09-30 22:53
TU KTOŚ CHYBA OSZALAŁ BANKOWY.... nie zarabia dla klientów ani przy spadkach ani przy wzrostach na giełdzie
Misiunia / 194.153.119.* / 2008-09-17 20:51
prosze Cie nie żartuj nie przyjemnie 75% w Polsce to kapitał zagraniczny, wiec o czym tu mowa to samo mowi za siebie, i nie sadze aby to uleglo tak drastycznym zmianom jak to piszesz
eme / 83.5.98.* / 2008-09-17 12:15
Przyszły emeryt ale kolego pleciesz.Czy wiesz że Bankowy zmienia nazwę na Mankowy????
ankh_cross@o2.pl / 62.29.164.* / 2008-09-16 12:18
osobiscie polecam allianz. wg mnie dobrze trzyma sie na gieldzie mimo krachu a w dodatku jest w pierwszej trojce
bb10 / 89.108.215.* / 2008-09-14 09:12
W funduszu nie ma mozliwości ubezpieczenia na życie! To jest osobny podukt. Kazda firma ubezpieczeniowa zajmuje sie: ubezp. na zycie, komunikacyjnymi, wchodzi w akcje, obligacje, banki, ubezp. od nast.nieszcz.wypadków i .. ofe. jednym z najlepszych ofe sa generali i axa. axa Maja najlepszy wzrost za ost.12 m-cy. Ci co byli najlepsi kiedyś to niewazne bo, co było to nie jest itp. Ważne co ma być a axa i gen. maja najlepsze prognozy. Osobiści polecan axa, bo to jedna z 3 najlepszych firm finansowych na świecie obok aig i ing co nie znaczy że aig i ing to dobre ofe.. Pozdrawiam :))
gość / 195.85.227.* / 2008-05-27 11:24
Najlepiej sprawdzać notowania poszcególnych OFE na stronach KNF-u. I po zapozaniu się z nimi zdecydować , który wybrać
theran / 2008-12-15 12:25
Obecnie są 3 liczące się OFE. Ja wybierałbym (tzn. juz wybrałem) jeden z pierwszej trójki. Są stabilne. Widoczna jest spora przepaść między nimi, a resztą.
zirka / 84.10.244.* / 2008-05-27 11:19
nie jest dobrze zostawiac wszystkie pieniadze w jednej firmie. ja osobiscie mam fundusz w AXA i jestem zadowolona:)
bełzik / 83.5.255.* / 2008-05-27 14:19
Zirka kobito,

Chyba nie rozumiesz pytania. Należy sie tylko do jednego funduszy emerytalnego.
raff75 / 2008-05-19 08:25 / portfel
Allianz ja tez sie przymierzam do zmiany a ten fund ma prowizje najnizsząc zyli na skladce od 3500 brutto zarabiasz rocznie 70-100 pln. A dynamikę ma niezlą.
piko1298 / 81.210.63.* / 2008-12-18 00:00
prowizja od składki jest 7% w każdym ofe

Najnowsze wpisy