Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MŁU
|
aktualizacja

Atak zimy w Europie. Oto jak zareagowały ceny gazu

17
Podziel się:

Ceny gazu na holenderskiej giełdzie (TTF) w poniedziałek rano spadły do poziomu 130 euro za MWh. Eksperci podkreślają jednak, że im niższe będą temperatury tej zimy, tym drastyczniejszych możemy spodziewać się wahań cenowych. Tymczasem nad Europę dotarł arktyczny front, a w najbliższych dniach można się spodziewać znacznych spadków temperatury powietrza.

Atak zimy w Europie. Oto jak zareagowały ceny gazu
Ostra zima zaatakowała Europę. Na zdjęciu ośnieżone Northwich w Wielkiej Brytanii (Getty, 2022 Getty Images)

W poniedziałek do godz. 9 w holenderskim hubie TTF, który jest punktem odniesienia dla cen gazu w całej Europie, gaz ziemny w kontraktach styczniowych potaniał o 5 proc., do 132 euro za MWh. Spadły też notowania gazu ziemnego w kontraktach na luty.

W piątek na zamknięcie giełdy gaz ziemny w holenderskim hubie TTF w kontraktach styczniowych kosztował 139 euro za MWh, a w kontraktach na luty - 140 euro za MWh.

Gazu tej zimy nie powinno zabraknąć, ale mogą być przerwy w dostawach prądu

W grudniu obserwujemy trend rosnący na kontraktach TTF. Jak zauważa w swoim komentarzu agencja Bloomberga, dzieli nas zaledwie parę stopni od sytuacji krytycznej. Gazu nie powinno jednak brakować. Większym problemem mogą być obciążenia sieci energetycznej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Program Money.pl 25.10 | Ceny gazu spadają, ale wciąż są wysokie. Firmy przerzucają koszty na klientów

Jak stwierdza Bloomberg, blackouty mogą wystąpić we Francji, Finlandii, Irlandii i Szwecji. ENTSO-E, organizacja zrzeszająca dostawców prądu z 35 krajów Europy, w tym Polski, diagnozuje w swoim raporcie, że "sytuacja tej zimy jest krytyczna, ale możliwa do opanowania".

Ceny gazu pozostają wysokie z powodu rosyjskiej agresji na Ukrainę

Ceny gazu w Europie dalej znajdują się znacznie powyżej średniej z ostatnich lat, ale znacząco spadły z rekordowego poziomu w sierpniu 2022 r., gdy na moment dotarły do ponad 340 euro za MWh. Powodem napiętej sytuacji na rynku gazu jest rosyjska agresja na Ukrainę.

We wtorek 13 grudnia europejscy dyplomaci mają spotkać się, by ustalić ostateczny kształt tzw. mechanizmu korekty rynku gazu. To procedura, która ma przystopować rosnące ceny, jeśli po raz kolejny wymkną się tak logice, jak i kontroli.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(17)
TIM
rok temu
Przez tych ruskich kacspow cierpi cały świat , teraz cały świat powinien sprawić cierpienie ruskim i zmieść z powierzchni ziemi Ruskich , a w zamian za te problemy gaz , ropa itd za darmo przez kolejne 100 lat ;)
Beznadzieja
rok temu
Gaz na opał mamy swój. I nie ustanawiajcie na rodzimy gaz cen z jakiejś gieldy holenderskiej to celowe okradanie naszych portfeli A VAT od stycznia to przecież skąd wezmą kasę na zakupy zbrojeniowe i ciągle przybywających Ukraińców Naród wszystko sfinansuje,tylko że nie dostał podwyżki 60%jak posłowie i inni rządzący
hmmm
rok temu
"Atak zimy w Europie. Oto jak zareagowały ceny gazu" Od kiedy to CENY REAGUJĄ...? Reagują złodzieje, a nie ceny.
ggg
rok temu
a jak polecą na łeb na szyję , to też będzię taka reakcja na rynku detalicznym ??? gdzie "kowalskiemu sie podniesie bo koszty transportu po nowym roku "?? Kowalski ma płacić i nie marudzić , jest zbyt kródki . A jak mamsz zbyt dużo kasy inwestuj w giełdę .
Piotr
rok temu
Co mnie obchodzi jakaś giełda