Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|
aktualizacja

CEZ powoli wychodzi z Polski. Czeski gigant chce pozbyć się pięciu spółek

40
Podziel się:

Czeska grupa energetyczna CEZ kilkanaście lat temu weszła na polski rynek i systematycznie się tu rozwijała. Teraz jest plan powolnego wychodzenia z naszego kraju. Rozważa sprzedaż kilku lokalnych spółek.

CEZ powoli wychodzi z Polski. Czeski gigant chce pozbyć się pięciu spółek
Elektrocieplownia Elcho w Chorzowie należąca do CEZ. (East News, ADRIAN SLAZOK)

CEZ oficjalnie rozpoczął proces dezinwestycji w Polsce - poinformowała czeska spółka. Czeka teraz na inwestorów zainteresowanych odkupieniem należących do niej kilku spółek działających w naszym kraju.

W Polsce CEZ rozważa sprzedaż łącznie pięciu lokalnych spółek, ale na razie nie zamierza całkiem wyjść z naszego kraju. Pozostawi w swoim portfolio firmy zajmujące się działalnością z zakresu nowoczesnych usług energetycznych (ESCO).

CEZ objął dezinwestycją pięć polskich spółek: CEZ Skawina, CEZ Chorzów (w tym projekt CEZ Chorzów II), CEZ Produkty Energetyczne Polska i CEZ Polska.

Zobacz także: Koronawirus mocno nas zadłużył. Kwoty są monstrualne

Spółki grupy CEZ w Polsce posiadają dwie jednostki kogeneracyjne, wytwarzające ciepło i energię elektryczną. CEZ Skawina (moc zainstalowana 330 MWe / 588 MWt) jest drugim co do wielkości dostawcą ciepła do Krakowa (z ok. 25-proc. udziałem) i Skawiny. Zaś CEZ Chorzów (238 MWe / 500 MWt) to jeden z największych dostawców ciepła do Katowic i innych aglomeracji miejskich na Śląsku.

W ubiegłym roku CEZ Skawina i CEZ Chorzów wyprodukowały łącznie 2443 GWh energii elektrycznej i 5 366 TJ ciepła. Obie elektrownie posiadają technologię współspalania biomasy.

CEZ Produkty Energetyczne Polska, czyli kolejna spółka czekająca na inwestora, świadczy specjalistyczne usługi w zakresie zagospodarowania ubocznych produktów energetycznych. Z kolei CEZ Polska realizuje sprzedaż energii klientom w segmencie hurtowym oraz małym i średnim odbiorcom.

CEZ Polska także spaja cały biznes Czechów w naszym kraju oraz monitoruje i wpływa na sytuację rynkową w zakresie regulacji i ustawodawstwa energetycznego.

"Sprzedaż polskich spółek jest zgodna z przyjętą w czerwcu strategią grupy CEZ. Strategia zakłada sukcesywną sprzedaż wybranych aktywów w Polsce oraz w krajach Europy Południowo-Wschodniej. Wyjątkiem są firmy nastawione na nowoczesne usługi energetyczne (ESCO), które z kolei CEZ chce dalej rozwijać w kraju i za granicą" - czytamy w komunikacie.

Grupa CEZ weszła na polski rynek energetyczny w 2006 roku kupując elektrownie Skawina i Elcho (obecnie CEZ Chorzów) od amerykańskiej firmy PSEG.

Grupa CEZ posiada aktywa w kilkunastu krajach regionu, m.in. w Polsce, Rumunii, Bułgarii i Turcji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(40)
i tyle
4 lata temu
strategiczne dziedziny gospodarki powinny zostać w polskich rękach a taka jest energetyka, w którym kraju zachodnim dochodzi do takich praktyk? tylko w Polsce wszystko jest możliwe
pam
4 lata temu
Ten biznes przestaje się w Polsce opłacać.
pam
4 lata temu
Ten biznes przestaje się w Polsce opłacać.
hordy pociotk...
4 lata temu
Wykupić i obsadzić historykami z pis, oraz założyć związki zawodowe;-)
Miś
4 lata temu
To będzie repolonizacja energetyki .Tak bywa jak się dużo mówi a mało robi.
...
Następna strona