Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Cybercom: 22,4% polskich firm medycznych wydaje na innowacje do 5% dochodów

0
Podziel się:

Sektor medyczny jest obecnie światowym liderem inwestycji w badania i rozwój, także w zakresie nowoczesnych technologii, mimo to prawie jedna czwarta (22,4%) polskich przedsiębiorstw działających w szeroko pojętej branży medycznej wydaje na ten cel minimalną część dochodów (maksymalnie do 5%), wynika z badania Cybercom "Strategiczna rola technologii w branży medycznej".

Cybercom: 22,4% polskich firm medycznych wydaje na innowacje do 5% dochodów
bEExDPzF

Polskie firmy działające w szeroko pojętym sektorze medycznym zdają sobie sprawę z tego, że znaczenie nowoczesnych technologii w ich branży jest bardzo duże. 64% z nich przyznaje, że są one wręcz podstawowym narzędziem do zaspokojenia potrzeb klientów i pacjentów, pokazało badanie przeprowadzone przez Cybercom.

"Technologie cyfrowe obecne są w każdej dziedzinie życia. W takiej sytuacji zmiana sposobu podejścia do pacjentów, chociażby w zakresie komunikowania się z nimi poprzez aplikacje mobilne, jest nieunikniona. Z drugiej strony, firmy mogą mocno skorzystać na wdrożeniu rozwiązań cyfrowych wewnątrz organizacji, które pozwalają im np. zbierać i analizować olbrzymie ilości danych dotyczących pacjentów, a następnie wyniki tej analizy wykorzystywać do podniesienia jakości świadczonych przez siebie usług. I, jak pokazało nasze badanie, polscy przedsiębiorcy działający na tym rynku mają tego świadomość" - powiedział dyrektor zarządzający Cybercom Poland Jan Matulewicz, cytowany w komunikacie.

Ponad dwie trzecie (69%) ankietowanych twierdzi, że usługi świadczone przez ich firmy lub oferowane przez nie produkty są innowacyjne. Ale same organizacje, które reprezentują - już niekoniecznie (takiej odpowiedzi udzieliło 48% badanych).

bEExDPzH

Taka sytuacja nie powinna jednak zbytnio dziwić. Inwestowanie w technologie i podnoszenie poziomu innowacyjności przedsiębiorstwa, szczególnie w tak wymagającej branży jak medyczna, nie jest proste. W Polsce istnieje szereg barier, w tym przede wszystkim organizacyjnych, które spowalniają proces wdrażania zmian. Stare systemy i infrastruktura nie nadążają za potrzebami pacjentów i szybkim rozwojem technologicznym świata. Nic więc dziwnego, że firmy stawiają w centrum klienta, odkładając na dalszy plan własny cyfrowy rozwój, podkreślono.

Poważną barierą jest również brak wiedzy i zwyczajny sceptycyzm. Istnieje obawa, że sztuczna inteligencja i inne rozwiązania technologiczne zastąpią lekarzy oraz pielęgniarki w ich pracy lub że wpłynie to na niższe wynagrodzenie.

"Technologia to tylko narzędzie w rękach ludzi. To od nich zależy w całości, jak to narzędzie wykorzystają. Ryzyko nie tkwi więc w tym, że roboty zastąpią lekarzy, lecz w tym, że sposób, w jaki będą wykorzystywane, może być niewłaściwy. Należy nauczyć się odpowiednio zagospodarowywać pracowników i ich umiejętności w obliczu nadchodzących zmian" - dodał Matulewicz.

Inwestowanie w technologie, szczególnie w przypadku organizacji, które uważają się za liderów w zakresie cyfrowego przywództwa (a za takie uznaje się 56% badanych firm), wiąże się z eksperymentowaniem i poszukiwaniem nowych rozwiązań dla starych problemów i potrzeb biznesowych. Takich, które wykorzystują dostępne na rynku technologie - w przypadku sektora medycznego są to przede wszystkim takie technologie jak sztuczna inteligencja, rozwiązania chmurowe, analiza Big Data czy rozszerzona i wirtualna rzeczywistość, wskazano również.

bEExDPzN

Polskie firmy jednak niechętnie eksperymentują. 38% z nich nie przeznacza budżetu na tworzenie prototypów projektowanych rozwiązań. Jedna trzecia nie korzysta z PoC (Proof of Concept), dzięki którym przy małym nakładzie czasu i pieniędzy można sprawdzić, czy pomysł na innowację uda się w ogóle wcielić w życie i czy przyniesie on oczekiwane korzyści.

Pomimo deklaracji wielu firm z sektora medycznego działających na polskim rynku, zgodnie z którymi są one w czołówce pod względem inwestowania w technologie, nakłady budżetowe przeznaczane na ten cel pozostają w wielu przypadkach na niskim poziomie. 13% ankietowanych przyznało, że firmy, które reprezentują, planują do końca bieżącego roku wydać maksymalnie 2% dochodów na ten cel. 9% - że budżet ten nie przekroczy 5% dochodów. Są jednak i takie przedsiębiorstwa (15% ankietowanych), które na inwestycje w technologie przeznaczą w 2019 roku ponad jedną piątą swoich dochodów. I to z pewnością one stać będą w czołówce polskich innowatorów w sektorze medycznym, podsumowano.

Raport Cybercom "Strategiczna rola technologii w branży medycznej" powstał w oparciu o insighty z rynku i badania własne Cybercom przeprowadzone wśród 52 polskich firm z sektora farmaceutycznego, biotechnologii, opieki medycznej, diagnostyki, wśród producentów urządzeń, portali medycznych oraz pomocy medycznej. Jego celem jest odpowiedź na pytanie m.in. o to, jak duże nakłady finansowe polskie firmy z sektora medycznego przeznaczają na inwestycje w technologie. Raport pokazuje, na jakim etapie jest polska branża medyczna, w jaki sposób operuje możliwościami technologicznymi oraz dokąd zmierza rynek w kontekście innowacji. Omawia także główne trendy technologiczne mające w tej chwili ogromny wpływ na branżę medyczną.

bEExDPAi
media
telekomunikacja
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)