Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|
aktualizacja

Elektrownia Ostrołęka C. Jacek Sasin zapewnia, że projekt będzie kontynuowany

6
Podziel się:

Mimo kontrowersji i sceptycznych wypowiedzi na temat mającego powstać nowego bloku elektrowni w Ostrołęce, minister aktywów państwowych chce kontynuować projekt. Przyznaje, że trwają poszukiwania sposobu pełnego sfinansowania tej inwestycji.

Jacek Sasin przekonuje, że Ostrołęka C powstanie.
Jacek Sasin przekonuje, że Ostrołęka C powstanie. (WP.PL)

- Szukamy sposobu pełnego finansowania tej inwestycji. Ona będzie kontynuowana - powiedział Jacek Sasin w wywiadzie dla Rzeczpospolita TV.

- Kilka dni temu mieliśmy nowy fakt. Mianowicie Orlen zgłosił chęć wykupu Energi (odpowiada za budowę Ostrołęki C - przyp. red.), a tym samym stałby się również podmiotem, który będzie kontynuował tę budowę. Ja absolutnie nie chcę przesądzać, że do tego wykupu dojdzie, ponieważ jesteśmy dopiero na wstępie analiz ze Skarbu Państwa. Taka transakcja musi się opłacać Skarbowi Państwa - podkreślił minister.

Zobacz także: Orlen pod rękę z PGE wybuduje farmę wiatrową na Bałtyku

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek komentując plany w stosunku do Energii mówił, że strategia nie uwzględnia zaangażowania koncernu we wspieranie górnictwa. A Elektrownia Ostrołęka C miała być ostatnią elektrownią węglową budowaną w naszym kraju.

Obajtek zapytany o to, czy po przejęciu Energi planowana jest rezygnacja z budowy bloku węglowego 1 000 MW w Elektrowni Ostrołęka (Ostrołęka C) powiedział, że grupa wnikliwie przeanalizuje każdy proces inwestycyjny.

- Na pewno chcielibyśmy zastąpić istniejącą elektrownię Ostrołęka B blokiem gazowym, to ma sens. Mówimy, że nie mamy sentymentu do węgla, a Ostrołęka C to węgiel, więc nasze stanowisko jest takie samo - wskazywał na spotkaniu z inwestorami Jarosław Dybowski, dyrektor wykonawczy ds. Energetyki w PKN Orlen.

W maju Enea zawarła porozumienie z Energą w sprawie finansowania projektu budowy nowego bloku węglowego - planowanej elektrowni Ostrołęka C w Ostrołęce o mocy 1 000 MW brutto. W porozumieniu Enea zobowiązała się zapewnić Elektrowni Ostrołęka nakłady finansowe na realizację projektu w kwocie 819 mln zł od stycznia 2021 roku.

Nie tylko Orlen, ale i inwestorzy posiadający akcje Energi nie są przychylni budowie bloku Ostrołęka C. Taka budowa to duży koszt, na którego zwrot trzeba długo czekać. Poza tym wzbudza sporo kontrowersji w obliczu polityki klimatycznej UE, która nakazuje odchodzenie od węgla.

W ostatnim czasie media spekulowały mocno o tym, że zapadła polityczna decyzja o wycofaniu się z projektu. Obecna deklaracja ze strony Jacka Sasina sugeruje, że jednak nic takiego nie miało miejsca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

energetyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(6)
życzliwy
5 lata temu
a co z elektrowniami wodnymi ? nie są ekologiczne czy co ?
Mojzesz
5 lata temu
kolejny blazn zydowski z listy chorego psychicznie czlowieka ... czekamy na 100 obwodnic , i obiecanki cacanki
pepe
5 lata temu
Sposób na dalsze zwiększanie zatruwania środowiska jest, tylko jeszcze finansów zbyt mało.
Matki
5 lata temu
w Polsce brakuje przedszkoli dla dzieci ministrze zrób coś z tym, błagamy
OZE
5 lata temu
Od węgla trzeba odchodzić w rozproszone OZE.