Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
giełda
04.03.2020 12:38

Emilewicz: Z Małego ZUS-u Plus skorzysta 281 tys. przedsiębiorców

Z ulgi dla przedsiębiorców - Małego ZUS-u Plus skorzysta łącznie 281 tys. przedsiębiorców, poinformowała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Do ulgi można się było zgłaszać od 1 lutego do 2 marca. Automatycznie objęła ona także przedsiębiorców wcześniej korzystających z ZUS. Całkowity koszt wprowadzenia tego rozwiązania dla budżetu państwa to 1,2 mld zł rocznie.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Do nowego rozwiązania kwalifikuje się przedsiębiorca, którego przychody roczne nie przekraczają 120 tys. zł, a następnie składka liczona jest od uzyskanego dochodu" - przypomniała Emilewicz podczas spotkania z dziennikarzami.

Zaznaczyła, że na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) "znajduje się kalkulator, na którym przedsiębiorca może sprawdzić jaką składkę ma zapłacić i czy kwalifikuje się do tego rozwiązania".

Z szacunków Ministerstwa Rozwoju (MR) wynika, że "nie każdy przedsiębiorca, który się kwalifikuje, korzysta z takiego rozwiązania", dodała minister.

"Szacujemy, że całkowity to jest 1,2 mld zł rocznie i to jest ta kwota, która zostanie w kieszeniach przedsiębiorców. [...] Mamy nadzieję, że wykorzystają ją proinwestycyjnie, prorozwojowo czy też przetrwają łatwiej i lepiej na rynku w trudniejszych dla nich okolicznościach" - powiedziała Emilewicz.

Z kolei prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) Gertruda Uścińska wskazała, że "mały ZUS Plus wpisuje się w kontekst dywersyfikacji w przygotowywania i rozwijania różnych rozwiązań, jeżeli chodzi i prowadzenie i rozwijanie działalności gospodarczej, tak aby każdy w zależności od posiadanych możliwości znalazł tę formę, która jest dla niego właściwa".

Mały ZUS Plus wszedł w życie 1 lutego 2020 r. Przed zmianami z ulgi mógł skorzystać przedsiębiorca, którego ubiegłoroczny przychód nie przekraczał 30-krotności minimalnego wynagrodzenia, czyli 67,5 tys. zł. Od początku lutego kwota ta wzrosła do 120 tys. zł.

Od lutego zmienił się sposób obliczania składek. Teraz kwota składek zależy od dochodu, a nie jak wcześniej od przychodu. Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne jest połowa przeciętnego miesięcznego dochodu uzyskanego z działalności w poprzednim roku.

Nie zmienił się natomiast sposób obliczania minimalnej i maksymalnej podstawy wymiaru składek. Podstawa wymiaru składek nadal musi się mieścić pomiędzy 30% minimalnego wynagrodzenia krajowego, a 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia (czyli w 2020 roku między 780 zł a 3136,2 zł).

W trakcie roku do małego ZUS Plus będą mogli zgłosić się przedsiębiorcy, wznawiający działalność czy też po zakończeniu opłacania preferencyjnych składek ZUS.

Z Małego ZUS-u Plus wykluczone są firmy, które rozliczają się na podstawie karty podatkowej z jednoczesnym zwolnieniem sprzedaży z podatku VAT oraz te, które prowadzą także inną pozarolniczą działalność (np. jako wspólnik spółki jawnej).

Mały ZUS Plus można opłacać dopiero po skorzystaniu z "ulgi na start" (6 miesięcy), jeżeli przedsiębiorca się na nią zdecydował oraz preferencyjnych składek (2 lata). Na Małym ZUS-ie Plus można być maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu 60 miesięcy prowadzenia działalności. Ulga dotyczy tylko składek na ubezpieczenia społeczne. Składkę zdrowotną opłaca się w pełnej wysokości.

Tagi: giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz