Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
giełda
19.06.2020 16:17

Firmy turystyczne chcą odszkodowania od Skarbu Państwa. Wystawiły rachunek na 141 mln zł

84 przedsiębiorców z branży turystycznej chce w sumie 141 mln zł odszkodowań od państwa. Czują się pokrzywdzeni przez - ich zdaniem - niezgodne z prawem zakazy i ograniczenia nałożone przez rząd w związku z epidemią koronawirusa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Turystyczna Organizacja Otwarta żąda odszkodowań.

Firmy turystyczne żądające odszkodowań są zrzeszone w Turystycznej Organizacji Otwartej (TOO). Reprezentujący tę grupę Jacek Dubois z Kancelarii Dubois i Wspólnicy wskazuje, że w całej branży takich poszkodowanych może być nawet około 10 tys.

- Po ewentualnym złożeniu pozwu zbiorowego będą mogły dołączać do niego kolejni przedsiębiorcy - powiedział mecenas Dubois.

Zdaniem przedsiębiorców wprowadzenie przez ministra zdrowia w czasie trwania stanu zagrożenia epidemicznego, a następnie przez rząd w drodze rozporządzeń w czasie epidemii licznych ograniczeń, a nawet zakazów uniemożliwiających korzystanie z konstytucyjnie gwarantowanych praw i wolności spowodowało, że działalność branży turystycznej została nie tylko ograniczona, ale w zasadzie przedsiębiorcy zostali pozbawieni możliwości prowadzenia działalności i zarobkowania.

Od 17 czerwca odmrożenie lotów. Gdzie będziemy mogli polecieć?

Jak zaznacza mecenas Dubois, wbrew konstytucji ograniczono wolność gospodarczą w drodze rozporządzeń, a nie ustawy, w dodatku nie było to w istocie w stosunku do branży turystycznej ograniczenie działalności gospodarczej, a całkowite pozbawienie prawa do prowadzenia działalności gospodarczej.

- Kwota wezwania do zapłaty uwzględnia zarówno faktycznie poniesione straty, jak i nieuzyskane w wyniku decyzji rządu zysku, natomiast odjęto od niej kwoty uzyskane przez te podmioty w ramach tarcz finansowych - precyzuje.

- Straty całego sektora można szacować na ponad 15 mld zł - dodaje prezes TOO Alina Dybaś.

TOO przedstawiła także szereg postulatów dotyczących działań naprawczych oraz pomocowych ze strony państwa, niezbędnych, aby uratować branżę po zapaści spowodowanej koronawirusem. Najważniejsze z nich to m.in. zwolnienie z płatności ZUS i wprowadzenie postojowego do końca 2020 roku czy rozszerzenie zakresu bonu turystycznego na wszystkie rodzaje organizacji wypoczynku, niezależnie od miejsca i formy ich wykorzystania.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: giełda, wiadomości, giełda na żywo, too, turystyka, odszkodowanie, skarb państwa, koronawirus, kryzys
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-06-2020

LogicznyCo za bezmyślność. Branża turystyczna została zamknięta ze względu na ryzyko śmierci osób które mogły się zarazić ale to nie ważne, ważne ze nie mogli … Czytaj całość

19-06-2020

xxnnapiszcie do jacusia on wam da kasy cale wory

19-06-2020

LenaKażde biuro turystyczne które wysłało obywatela na wczasy a turysta zachorował na covid 19 powinno płacić odszkodowanie wysokości 20 krotność … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (31)