Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Firmy turystyczne chcą odszkodowania od Skarbu Państwa. Wystawiły rachunek na 141 mln zł

31
Podziel się

84 przedsiębiorców z branży turystycznej chce w sumie 141 mln zł odszkodowań od państwa. Czują się pokrzywdzeni przez - ich zdaniem - niezgodne z prawem zakazy i ograniczenia nałożone przez rząd w związku z epidemią koronawirusa.

Turystyczna Organizacja Otwarta żąda odszkodowań.
Turystyczna Organizacja Otwarta żąda odszkodowań. (East News)
bEpZmZmJ

Firmy turystyczne żądające odszkodowań są zrzeszone w Turystycznej Organizacji Otwartej (TOO). Reprezentujący tę grupę Jacek Dubois z Kancelarii Dubois i Wspólnicy wskazuje, że w całej branży takich poszkodowanych może być nawet około 10 tys.

- Po ewentualnym złożeniu pozwu zbiorowego będą mogły dołączać do niego kolejni przedsiębiorcy - powiedział mecenas Dubois.

bEpZmZmL

Zdaniem przedsiębiorców wprowadzenie przez ministra zdrowia w czasie trwania stanu zagrożenia epidemicznego, a następnie przez rząd w drodze rozporządzeń w czasie epidemii licznych ograniczeń, a nawet zakazów uniemożliwiających korzystanie z konstytucyjnie gwarantowanych praw i wolności spowodowało, że działalność branży turystycznej została nie tylko ograniczona, ale w zasadzie przedsiębiorcy zostali pozbawieni możliwości prowadzenia działalności i zarobkowania.

Zobacz także: Od 17 czerwca odmrożenie lotów. Gdzie będziemy mogli polecieć?

Jak zaznacza mecenas Dubois, wbrew konstytucji ograniczono wolność gospodarczą w drodze rozporządzeń, a nie ustawy, w dodatku nie było to w istocie w stosunku do branży turystycznej ograniczenie działalności gospodarczej, a całkowite pozbawienie prawa do prowadzenia działalności gospodarczej.

bEpZmZmR

- Kwota wezwania do zapłaty uwzględnia zarówno faktycznie poniesione straty, jak i nieuzyskane w wyniku decyzji rządu zysku, natomiast odjęto od niej kwoty uzyskane przez te podmioty w ramach tarcz finansowych - precyzuje.

- Straty całego sektora można szacować na ponad 15 mld zł - dodaje prezes TOO Alina Dybaś.

bEpZmZmS

TOO przedstawiła także szereg postulatów dotyczących działań naprawczych oraz pomocowych ze strony państwa, niezbędnych, aby uratować branżę po zapaści spowodowanej koronawirusem. Najważniejsze z nich to m.in. zwolnienie z płatności ZUS i wprowadzenie postojowego do końca 2020 roku czy rozszerzenie zakresu bonu turystycznego na wszystkie rodzaje organizacji wypoczynku, niezależnie od miejsca i formy ich wykorzystania.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEpZmZnm
giełda
wiadomości
giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(31)
normalny
rok temu
W tej chwili małe firmy żądają odszkodowań, a za chwilę ruszą z pozwami duże i wielkie. Mają pieniądze i dobrych prawników. Wygrają , bo tzw.państwo zagrało poniżej pasa łamiąc wszelkie podstawy prawne. Oj, będzie się jeszcze działo...
Janusz Nos
rok temu
A trzeba było wprowadzić stan wyjątkowy i nie było by takich problemów ..... ale wybory i teraz trzeba będzie płacić.
dee
rok temu
A służbowo nocowałem poza domem parę razy i dostawałem śniadania i obiadokolacje normalnie w jadalni
bEpZmZnn
fd
rok temu
konstytucja ? to jeszcze istnieje?
ubawiony
rok temu
najlepiej sobie wyobrazicie że żądzą ci na których od lat głosują właściciele firm otóż otrzymalibyście odpowiedz ,,piniyndzy nima i nie bedzie''
...
Następna strona