Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Giganci unikają tankowców, które przewoziły rosyjską ropę. Naciskają na armatorów

Podziel się:

Wpierw Shell, a teraz również Exxon Mobil wymagają od armatorów kalauzul, które potwierdzą, że oferowane im tankowce nie przewoziły rosyjskiej ropy - donosi Bloomberg. To kolejny elemen nacisku na firmy transportowe, aby jasno się określiły, czyim interesom służą.

Giganci unikają tankowców, które przewoziły rosyjską ropę. Naciskają na armatorów
Zdjęcie ilustracyjne. Tankowiec Aframax “Vladimir Monomakh” zbudowany przez stocznie Zvezda Shipbuilding Complex. (Rosneft, rosneft.com press)

Największa amerykańska firma naftowa Exxon Mobil wymaga, aby od 5 grudnia armatorzy, których tankowce dzierżawione są dla Exxon, potwierdzili, że nie przewożą rosyjskich ładunków, pochodzących z Rosji lub pochodzących od osób powiązanych z Rosją.


Jak wynika z klauzuli, do której dotarła agencja Bloomberg, niezastosowanie się do tego wymogu umożliwiłoby Exxonowi wypowiedzenie czarteru.

To kolejny z gigantów rynku, który domaga się takich gwarancji. Wcześniej zażądał tego Shell. Armatorzy mają przedstawić dokumenty, które potwierdzą, że ich tankowce nie przewoziły rosyjskiej ropy w swoich trzech ostatnich ładunkach.

Jak dodaje Bloomberg, taka polityka ma wywrzeć nacisk na armatorów, aby zdeklarowali się po której stronie stoją. Czy służą interesom rosyjskim, czy też nie.

Jak pisaliśmy w money.pl, międzynarodowe firmy coraz częściej włączają mechanizm, który stosuje się w amerykańskim prawie, czyli tzw. rozszerzony pakiet toksycznego produktu.

Dr Przemysław Zaleski, ekspert Fundacji Pułaskiego i Politechniki Wrocławskiej wyjaśniał nam, że polega on na automatycznym sankcjonowaniu każdej firmy – czy to armatora, czy tradera, ubezpieczyciela czy firmy przeładunkowej, która realizowałaby usługi związane z naznaczonym produktem.

Przypomnijmy, że od 5 grudnia rosyjska ropa naftowa nie może być sprowadzana drogą morską do Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii. To kolejny mechanizm sankcyjny, który ma ograniczyć zyski Federacji Rosyjskiej ze sprzedaży czarnego surowca. Równolegle nałożono "kaganiec cenowy" dla dostaw do krajów trzecich.

To odsunięty w czasie mechanizm szóstego pakietu sankcyjnego, który jeszcze pod koniec maja zatwierdziła Komisja Europejska. Pociągnie za sobą kolejny - zakaz importu rosyjskich produktów ropopochodnych, w tym paliw. Ten mechanizm zapadanie 5 lutego 2023 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl