Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MŁU
|
aktualizacja

Kurs Grupy Azoty reaguje na zaskakującą deklarację Obajtka

33
Podziel się:

Kursy Grupy Azoty wystrzelił w górę po deklaracji ze strony prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka, że Orlen rozpoczyna negocjacje w sprawie przejęcia Grupy Azoty Puławy.

Kurs Grupy Azoty reaguje na zaskakującą deklarację Obajtka
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek (GETTY, SOPA Images)

Kurs akcji pogrążonej w problemach finansowych Grupy Azoty po godz. 11.30 skoczył w górę, od rana zyskując ponad 2 proc. swojej wartości. Jeszcze bardziej wystrzeliły notowania Puławy SA, które po godz. 11.30 zyskiwały ponad 11 proc. To jedna z najmocniej rosnących dzisiaj spółek na GPW.

PKN Orlen ogłasza plan potencjalnej akwizycji GA Puławy

Jak informowała "Rzeczpospolita", w ostatnim czasie Grupa Azoty wystąpiła do banków z wnioskiem, by te zawiesiły na półtora roku stosowanie niektórych zapisów z umów kredytowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Obietnice wyborcze i "prezent" od prezesa Obajtka. "To wszystko tylko zwiększa zadłużenie"

Jak pisaliśmy w money.pl, już wcześniej pojawiły się plotki, że z ust Obajtka, który dzisiaj przyjechał do Puław, padnie deklaracja o chęci przejęcia zakładu. Tak też się okazało i – jak poinformowano we wtorek – PKN Orlen ma rozpocząć działania w celu "potencjalnej akwizycji przez PKN Orlen GA Puławy poprzedzonej badaniem due diligence".

Orlen przejmie Puławy? Finalizacja transakcji nie jest pewna

Podpisany dzisiaj przez Grupę Azoty dokument reguluje zasady przekazywania informacji w ramach procesu due diligence GA Puławy. Jak podano, "nie stanowi on zobowiązania żadnej ze stron do przeprowadzenia transakcji".

Jak podkreśla w komentarzu dla money.pl Grzegorz Dróżdż, analityk Conotoxia Ltd., po przejęciu PGNIG Orlen jest głównym dostawcą gazu dla Grupy Azoty. Tymczasem segment energetyczny spółki w I kwartale 2023 r. wygenerował marżę EBITDA na poziomie aż minus 47,1 proc. Z kolei przekroczenie ustalonych progów zapisanych w umowach pożyczkowych nastąpiło z powodu spadku marży EBITDA do poziomu minus 10,3 proc.

Dróżdż nie ma wątpliwości, że informacje o ewentualnym przejęciu mogą płynąć pozytywnie na kurs akcji spółki.

Z kolei Mateusz Czyżkowski, analityk domu maklerskiego XTB zauważa, że "co do zasady przejęcie spółki może powodować podwyższone zainteresowanie akcjami podmiotu przejmowanego w związku z premią płaconą w procesie transakcyjnym".

W przypadku Puław sprawa jest w jego ocenie o tyle dynamiczna, że sam proces od negocjacji po finalizację ewentualnego przejęcia potrwa dłuższy okres, co w przypadku niepewnej sytuacji finansowej Grupy Azoty Zakłady Azotowe Puławy wpłynie na wysokość tej premii. Nie ma też pewności, czy w ogóle przejęcie zostanie zmaterializowane.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(33)
konrad
6 miesięcy temu
Kto tu pisze różne bzdury? Nie z powodów racjonalnych.Ale dlatego że to Obajtek i PIS. No bo jak się samemu nic nie potrafiło,to trzeba przynajmniej skrytykować innych.
Destylator
6 miesięcy temu
Na Pomorzu zniszczyli rafinerie i sprzedali Arabii Saudyjskie takie to mega fuzje Obajtka z Pcina czyli sprzedawanie naszego majątku a z Orbanem kupują od kremlowskich biznesmenów stacje paliw , Obajtek jest fachowcem według Kaczyńskiego bo załatwił folię pod pomidory dla gospodarza u którego biesiadował Kaczyński I w ten sposób został prezesem Orlenu :) takie kariery tylko za PIS są możliwe i tak na marginesie takiego złodziejstwa i afer nie widziałem od 89 roku .
Pisokreatu
6 miesięcy temu
Pisowcy pod przykrywką rozdawnictwa rozkradają Polskę i dzielą się nią jak spadkiem po rodzicach.
Kaszub
6 miesięcy temu
Tu na boku portalu widzę pewnego pana, który był zaangażowany w pierwszy wielki przekręt finansowy Warszawskiej Grupy Inwestycyjnej. Ten pan był a Radzie Nadzorczej WGI. Teraz robi za mądrego doradcę inwestycyjnego. Brawo, więcej nam trzeba takich zuchów.
Kaszub
6 miesięcy temu
Przecież o kupno GA Puławy do pana Obajtka zwrócili się sami pracownicy GA Puławy. Są oni znacznie mądrzejsi od wielu polskich doradców inwestycyjnych. A na marginesie pisałem kiedyś, że money.pl to panu Obajtkowi może na pukiel skoczyć (podkreślić wężykiem za panem Kobuszewskim) no i wyszło na moje.
...
Następna strona