Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Grupa Azoty bardzo poprawiła wyniki. Pomogły niskie ceny gazu

Przychody ze sprzedaży Grupy Azotu wzrosły w 2019 roku o 13 proc., a wynik netto wyniósł 407,7 mln zł i był ponad 50-krotnie większy niż w 2018 r. Do tej pory producent nawozów nie odczuł znaczącego wpływu pandemii koronawirusa. Spółce sprzyja sytuacja na rynku surowców.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Prezes Grupy Azoty Wojciech Wardacki. Spółka do tej pory nie odczuwa negatywnego wpływu epidemmi koronowirusa. (Fot: Jacek Bednarczyk)

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży wyniosły 11 307,92 mln zł w 2019 r. wobec 9 998,97 mln zł rok wcześniej. Był to rok rekordowy w historii grupy pod względem osiągniętych przychodów ze sprzedaży.

Z kolei zysk netto grupy wyniósł 372,86 mln zł, wobec 9,87 mln zł zysku rok wcześniej.

Dominującym segmentem działalności grupy pozostaje segment Nawozy, którego wyniki po raz pierwszy uwzględniały również działalność niemieckiej spółki Compo Expert. Sytuacji finansowej segmentu i całej grupy sprzyjały niskie ceny surowców, przede wszystkim gazu ziemnego.

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

- Obecnie największym zagrożeniem dla gospodarki jest epidemia koronawirusa, dlatego z uwagą śledzimy sytuację i analizujemy jej wpływ na naszą działalność. Dotychczas nie zaobserwowaliśmy istotnego obniżenia sprzedaży i dużych zakłóceń w łańcuchu dostaw surowców, materiałów i usług - powiedział prezes Wojciech Wardacki.

- Nie dotknęła nas również większa absencja chorobowa pracowników, skutkująca np. zaburzeniem ciągłości produkcji. Zdajemy sobie sprawę, że rozwijająca się pandemia wywrze wpływ na nasze funkcjonowanie, jednak obecnie nie da się przewidzieć ani wszystkich skutków, ani ich skali – dodał.

ZCh Police miały 49,2 mln zł zysku netto, 194,3 mln zł EBITDA w 2019 r.

Jednocześnie Grupa Azoty poinformowała, że nie odnotowano do tej pory znaczącego wpływu pandemii koronawirusa na harmonogram żadnej z prowadzonych inwestycji.

- Nie rezygnujemy z naszych flagowych przedsięwzięć inwestycyjnych - Polimerów Police i EC Puławy - a także kontynuujemy pracę nad strategią Grupy Azoty na lata 2020-2030. W minionym roku wypracowaliśmy solidną nadwyżkę finansową, która może zostać wykorzystana do łagodzenia skutków nadchodzącego spowolnienia gospodarczego – powiedział prezes.

Jego zdaniem, spółce sprzyja sytuacja na rynku surowców, gdzie w ostatnich tygodniach doszło do istotnych spadków cen ropy naftowej i gazu ziemnego, a także - równie ważnych w działalności spółki - cen uprawnień do emisji CO2.
Producent nawozów zapowiedział, że najbliższe lata (2020-2022) przyniosą znaczący wzrost inwestycji, w porównaniu do średniego poziomu ok. 1 mld zł rocznie w ostatnich latach.

W marcu Grupa Azoty w swoim centrum badawczo-rozwojowym w Tarnowie rozpoczęła produkcję bezpiecznych rękawiczek o właściwościach antywirusowych.

Producent nawozów zdiagnozował też w marcu obszary potencjalnego ryzyka związanego z pandemią koronawirusa. Wśród nich znalazły się m. in. problemy z łańcuchami dostaw surowców i sprzedażą produktów spowodowane zakłóceniami w transporcie. Grupa wskazała, że potencjalnym problemami mogą być też: zmniejszona dostępności pracowników oraz zmienność kursów walutowych.

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym znajdując swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: grupa azoty, wiadomości, wiadomości, wiadomości, giełda, chemia, wyniki spółek, koronawirus
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-04-2020

cpn...ech motory...motory....motory...sandomierz...szczecin...toruń...karpacz...

06-05-2020

aaagazuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

Rozwiń komentarze (2)