Notowania

Grupa Żywiec pod lupą skarbówki. Dostała rachunek na 85 mln zł

Kontrola skarbówki wykazała w Grupie Żywiec błędy w rozliczaniu podatku CIT. Spółka powinna zapłacić w sumie około 85 mln zł. Z tą decyzją nie zgadzają się jednak władze spółki i zapowiadają reakcję.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały prasowe)
Grupa Żywiec nie zgadza się z wynikami kontroli skarbówki. (Fot: grupa żywiec)

Śląski Urząd Celno-Skarbowy w Katowicach przekazał Grupie Żywiec wyniki kontroli. Miała na celu sprawdzenie rzetelności deklarowanych przez nią podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatku dochodowego od osób prawnych w latach 2010-2013.

Okazało się, że w rozliczeniach za 2012 rok Grupa Żywiec źle wyliczała przychody i koszty związane z rozliczeniem opłat licencyjnych pomiędzy spółką a Brandhouse Żywiec Sprzedaż i Dystrybucja. Do tego niewłaściwie ujmowała koszty uzyskania przychodów związane z odpisami amortyzacyjnymi od znaków towarowych. Tak przynajmniej twierdzą urzędnicy.

Spółka informuje, że w oparciu o przedstawione wyliczenia, wysokość dodatkowego zobowiązania podatkowego z tytułu wskazanych nieprawidłowości wynosi około 52 mln zł. Do zapłaty jest jednak około 33 mln zł większa kwota ze względu na odsetki naliczone za ostatnie 7 lat.

Estoński CIT w Polsce. Rzecznik rządu podał datę

Spółka nie zgadza się jednak z ustaleniami zawartymi w wynikach kontroli. W opinii zarządu Grupy Żywiec decyzja skarbówki nie znajduje uzasadnienia na gruncie obowiązujących przepisów prawa, a także dotychczasowego orzecznictwa sądów administracyjnych dotyczącego podobnych spraw.

Dodatkowo, jak podkreślają przedstawiciele spółki, są w posiadaniu indywidualnych interpretacji prawa podatkowego wydanych w imieniu Ministra Finansów potwierdzających zasadność podjętych przez spółkę działań.

"Spółka nie zgadza się z ustaleniami zawartymi w Wyniku Kontroli, dlatego też nie zamierza skorzystać z prawa do złożenia korekty deklaracji podatkowych zgodnie z treścią ustaleń Wyniku Kontroli i na dalszym etapie kwestionować ustalenia kontroli celno-skarbowej" - czytamy w komunikacie.

To nie pierwsze tego typu rozstrzygnięcie skarbówki w stosunku do Grupy Żywiec. Wcześniej wykazała błędy w rozliczeniach podatkowych za 2013 rok, naliczając 68 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: Grupa Żywiec, cit, podatki, skarbówka, wiadomości, giełda
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-12-2019

MisJak znam życie Żywiec stał się ofiarą dziury budżetowej. NIe sądzę aby rozliczenia finansowe prowadziła pani Basia a biegli księgowi z drogiej firmy … Czytaj całość

10-12-2019

malcolmDo tych którzy krytykują skarbówkę za takie działania - czy macie pojęcie jak tak duże korporacje prowadza księgowość? Czy wiecie jakie są roczne … Czytaj całość

10-12-2019

AAWciąż mam w pamięci jak urzędnicy ze skarbówki wykończyli Optimusa. Na czyje zlecenia tak sobie interpretują przepisy że zawsze im się nie zgadza?

Rozwiń komentarze (243)