Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Grupa Żywiec pod lupą skarbówki. Dostała rachunek na 85 mln zł

243
Podziel się

Kontrola skarbówki wykazała w Grupie Żywiec błędy w rozliczaniu podatku CIT. Spółka powinna zapłacić w sumie około 85 mln zł. Z tą decyzją nie zgadzają się jednak władze spółki i zapowiadają reakcję.

Grupa Żywiec nie zgadza się z wynikami kontroli skarbówki.
Grupa Żywiec nie zgadza się z wynikami kontroli skarbówki. (Materiały prasowe, grupa żywiec)
bDnOgyxx

Śląski Urząd Celno-Skarbowy w Katowicach przekazał Grupie Żywiec wyniki kontroli. Miała na celu sprawdzenie rzetelności deklarowanych przez nią podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatku dochodowego od osób prawnych w latach 2010-2013.

Okazało się, że w rozliczeniach za 2012 rok Grupa Żywiec źle wyliczała przychody i koszty związane z rozliczeniem opłat licencyjnych pomiędzy spółką a Brandhouse Żywiec Sprzedaż i Dystrybucja. Do tego niewłaściwie ujmowała koszty uzyskania przychodów związane z odpisami amortyzacyjnymi od znaków towarowych. Tak przynajmniej twierdzą urzędnicy.

bDnOgyxz

Spółka informuje, że w oparciu o przedstawione wyliczenia, wysokość dodatkowego zobowiązania podatkowego z tytułu wskazanych nieprawidłowości wynosi około 52 mln zł. Do zapłaty jest jednak około 33 mln zł większa kwota ze względu na odsetki naliczone za ostatnie 7 lat.

Zobacz także: Estoński CIT w Polsce. Rzecznik rządu podał datę

Spółka nie zgadza się jednak z ustaleniami zawartymi w wynikach kontroli. W opinii zarządu Grupy Żywiec decyzja skarbówki nie znajduje uzasadnienia na gruncie obowiązujących przepisów prawa, a także dotychczasowego orzecznictwa sądów administracyjnych dotyczącego podobnych spraw.

bDnOgyxF

Dodatkowo, jak podkreślają przedstawiciele spółki, są w posiadaniu indywidualnych interpretacji prawa podatkowego wydanych w imieniu Ministra Finansów potwierdzających zasadność podjętych przez spółkę działań.

"Spółka nie zgadza się z ustaleniami zawartymi w Wyniku Kontroli, dlatego też nie zamierza skorzystać z prawa do złożenia korekty deklaracji podatkowych zgodnie z treścią ustaleń Wyniku Kontroli i na dalszym etapie kwestionować ustalenia kontroli celno-skarbowej" - czytamy w komunikacie.

To nie pierwsze tego typu rozstrzygnięcie skarbówki w stosunku do Grupy Żywiec. Wcześniej wykazała błędy w rozliczeniach podatkowych za 2013 rok, naliczając 68 mln zł.

bDnOgyxG

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDnOgyya
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(243)
Mis
12 miesięcy temu
Jak znam życie Żywiec stał się ofiarą dziury budżetowej. NIe sądzę aby rozliczenia finansowe prowadziła pani Basia a biegli księgowi z drogiej firmy doradczej. Oczywiście konto zablokowane i utrudnienia w prowadzeniu firmy. KOSZMAR tak się nie da prowadzić firm i za chwilę wszyscy przeprowadzą firmy do Czech i będzie spokój za wyjątkiem kasy
malcolm
12 miesięcy temu
Do tych którzy krytykują skarbówkę za takie działania - czy macie pojęcie jak tak duże korporacje prowadza księgowość? Czy wiecie jakie są roczne wysokości odprowadzanych przez nie podatków? Te kilkadziesiąt milionów to jedynie ułamek kwot jakie płacą bo ich obroty roczne idą w miliardy. Te wielkie korporacje zagraniczne (i nie tylko) od kiedy zadomowiły się w naszym kraju w latach 90tych kombinują jak wyprowadzić jak największa ilość gotówki i tym samym żeby jak najmniej zostawić, również w podatkach, w naszym budżecie. Sprawa jest prosta - jesli wedle przepisów dany podatek jest należny do zapłacenia to trzeba go uiścić. Każdy z nas wyrobników co miesiąc płaci podatek dochodowy od wynagrodzenia. Kazdy z nas płaci podatek VAT zawarty w cenach towarów i usług. Więc jak czytam obrońców takich korporacji ujadających na urzad skarbowy to aż mi się na wymioty zbiera. Czy według Was w innych krajach na całym świecie podatki są inaczej rozliczane i pobierane? Że gdzie indziej mają skrupuły w ich egzekwowaniu? Każde państwo żyje głownie z podatków. Więc im więcej należnych podatków ściągnie tym więcej zostanie w kasie do podziału dla wszystkich. Po takich wypowiedziach jak niektórych z Was widac jasno że te 30 lat indoktrynacji obcych wpływów odniosło skutek. Jeśli ich Wam tak szkoda oddajcie Żywcowi swoje majątki w ramach wsparcia. Na pewno sie ucieszą.
AA
12 miesięcy temu
Wciąż mam w pamięci jak urzędnicy ze skarbówki wykończyli Optimusa. Na czyje zlecenia tak sobie interpretują przepisy że zawsze im się nie zgadza?
bDnOgyyb
Jaro
12 miesięcy temu
Przepraszam - ile podatku zapłacił oszust z Torunia zwany ojcem ???
Złotówka
12 miesięcy temu
Gdzie była skarbówka 4 lata temu i 7 lat temu skoro z tylu lat są odsetki ?
...
Następna strona