Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

ING BSK: NBP chce dzięki interwencji na rynku zapobiec umocnieniu złotego w 2021

6
Podziel się:

Narodowy Bank Polski (NBP) poprzez interwencję na rynku walutowym chce zapobiec umocnieniu złotego w 2021 roku, uważają ekonomiści ING Banku Śląskiego.

ING BSK: NBP chce dzięki interwencji na rynku zapobiec umocnieniu złotego w 2021

"NBP chce zapobiec umocnieniu PLN w 2021, za którym przemawiają: nadwyżka C/A, umocnienie EUR/US$, rekordowe napływy kapitału na rynki wschodzące w przededniu oczekiwanego ożywienia gosp globalnej od 2kw21. Jak rozumiemy celem jest wsparcie odbicia koniunktury w 2021. Kanał kursowy działa, ale ma efekty uboczne: wyższa inflacja, wzrost rent POLGBs-ograniczony bo zagranica mocno niedoważona w POLGBs i konsekwentnie redukuje pozycje" - czytamy na profilu ING Research na Twitterze.

Interwencja na rynku to wyraz komunikowanych wcześniej preferencji dla słabego PLN, NBP jest konsekwentnie najbardziej łagodnie nastawiony w regionie, podkreślili analitycy.

Jak pisało dziś kilku analityków rynku walutowego na Twitterze (sam NBP nie komentuje sytuacji), bank centralny dokonał dziś interwencji na rynku walutowym.

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) od kilku miesięcy sugerowała - jak przypominają analitycy - że złoty jest zbyt mocny.

W "minutes" po listopadowym posiedzeniu RPP napisano - powtarzając sformułowanie używane od kilku miesięcy: "Zwracano uwagę, że krajowa aktywność gospodarcza może być także ograniczania przez pogorszenie się koniunktury w otoczeniu polskiej gospodarki oraz brak wyraźnego i trwalszego dostosowania kursu złotego do globalnego wstrząsu wywołanego pandemią oraz poluzowania polityki pieniężnej NBP".

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(6)
Dedek136
2 lata temu
A problem oszustwa na tzw. kredytach pseudo walutowych nadal nie rozwiązany systemowo, jak to miało miejsce w innych, ale za to cywilizowanych krajach
Nick55
2 lata temu
Mogą sobie robić śmieszne interwencje, wszystko i tak zależy od trendów światowych, dość już okradania społeczeństwa przez NBP itp. 'geniuszy'
Gienek
2 lata temu
Dawno już można było przejść na Euro i te tricki można by wtedy o d.....roztrzaść
Rumek
2 lata temu
Po co osłabiać złotego skoro euro praktycznie nic nie straciło tylko dolar traci. W euro eksportujemy a w dolarach importujemy i to przeważnie takie towary których nie zastępujemy krajową produkcją jak ropa i gaz. Wiedz nie szkodzi polskiej gospodarce tylko jej pomaga.
asdf
2 lata temu
Oslabimy zlotowke, Polska i tak nie ma swojego rodzimego kapitalu wiec na eksporcie nie zarobi, na imporcie dostaniemy po tylkach i bedzie gadanie ze inflacja poszla kosmicznie w gore.