Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KIG: PKB spadnie o 0,5% w 2020 r., stopa bezrobocia wzrośnie do 7,5% we IX br.

1
Podziel się:

Gospodarka skurczy się o 0,5% w 2020 roku, zaś w przyszłym roku odbije do ponad wzrostu 5% z uwagi na efekt bazy, z kolei stopa bezrobocia wzrośnie do 7,5% we wrześniu br., wynika z prognoz Krajowej Izby Gospodarczej (KIG).

KIG: PKB spadnie o 0,5% w 2020 r., stopa bezrobocia wzrośnie do 7,5% we IX br.

"Już w pierwszym kwartale 2020 (marzec) widoczny będzie wpływ zmian w gospodarce. Kwartały drugi i trzeci przyniosą spadek PKB w ujęciu rocznym. Kwartał czwarty powinien być już lepszy. W całym roku 2020 PKB w ujęciu realnym skurczy się 0,5%. Wzrost w roku 2021 może okazać się wysoki (ze względu na efekty bazowe) i przekroczyć 5%" - czytamy w "Comiesięcznym przeglądzie Makroekonomicznym".

Szczególny wpływ na wyniki gospodarki będzie miał gwałtowny spadek popytu na dobra eksportowane z Polski, podano także.

W raporcie wskazano, że ze względu na wpływ koronawirusa liczba zarejestrowanych bezrobotnych oraz stopa bezrobocia począwszy od kwietnia br. będą szybko wzrastać, a szczyt bezrobocia powinien przypaść na luty 2021 roku.

"Do miesięcy jesiennych liczba pracujących może skurczyć się o około 400 tys. - przy założeniu dobrej skuteczności działań administracji określanych jako tarcza antykryzysowa. Jednocześnie liczba bezrobotnych zwiększy się prawdopodobnie do 1,25 mln, a stopa bezrobocia do 7,5%" - czytamy dalej.

KIG prognozuje szczyt spadku PKB w II kw. do -5,4%, w III kr. nastąpi spadek o 1,6%, zaś w IV kw. spodziewany jest wzrost o 2,8%.

Konsumpcja prywatna - zdaniem instytucji - w II kw. skurczy się o 3%, w III - o 1,5%, w IV kwartale sięgnie poziomu +1,5%.

"Eksport towarów porównywalny jest obecnie z 43-44% PKB. Jest to wartość wysoka jak dla kraju o ludności i powierzchni Polski. Eksport usług porównywalny jest z 11-12% PKB, co również należy uznać za bardzo dobry wynik. Najbliższe miesiące przyniosą czasowe znaczne obniżenie tych wskaźników" - czytamy w raporcie.

forex
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
ttrfgsfs
4 lata temu
banki mowia o - 4 do - 8 a KIG 0,5?:) bezrobocie podejdzie po 10, pozyjemy zobaczymy