Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KIG szacuje wzrost eksportu na 3,5% r/r w sierpniu, oczekuje 2,7% spadku w 2020

0
Podziel się:

Eksport zwiększył się o 3,5% r/r do 18,02 mld euro w sierpniu 2020 r. (spadek o 7,9% m/m), wynika z szacunków Krajowej Izby Gospodarczej (KIG). Izba szacuje, że w całym 2020 r. eksport spadnie o 2,7% r/r do 224,1 mld euro, zaś na 2021 r. prognozuje wzrost o 7,6% do 241,2 mld euro. Według KIG, wielkość eksportu we wrześniu będzie wyraźnie większa od sierpniowej.

KIG szacuje wzrost eksportu na 3,5% r/r w sierpniu, oczekuje 2,7% spadku w 2020

Sierpień przynosi zazwyczaj obniżenie aktywności eksportowej. Handel, ale również przemysł, wyprzedają już zgromadzone wcześniej zapasy potrzebne do pracy na okres miesięcy wakacyjnych. W wynikach widoczne jest też to, że część zakładów realizuje przestoje wakacyjne - często powiązane z konserwacją i rozbudową ciągów technologicznych, wskazała Izba.

"W bieżącym roku sierpień przyniósł typową korektę, choć płytszą niż zazwyczaj. Wciąż bowiem jesteśmy w fazie podnoszenia się gospodarki po okresie załamania związanego z koronawirusem, a widocznego w statystykach począwszy od marca, ze szczególnym nasileniem w kwietniu. Począwszy od maja widoczne były efekty postępującego w części krajów odmrażania gospodarek. Podobnie było również w czerwcu, lipcu i prawdopodobnie również w sierpniu. W konsekwencji w roku bieżącym w sierpniu roczna dynamika eksportu może poprawić się do 3,5% z lipcowych 2,7%" - czytamy w komunikacie.

W sierpniu złoty wzmocnił się wobec euro - o 1,1% do 4,4021 i równocześnie okazał się o 1,3% słabszy niż przed rokiem (w lipcu złoty był słabszy niż przed rokiem o 4,5%). Zmiany te osłabiły pozycję konkurencyjną naszych eksporterów. Jeszcze trudniej prezentowała się sytuacja eksporterów rozliczających sprzedaż w dolarach. W sierpniu złoty wzmocnił się w stosunku do tej waluty - o 4,5% do 3,7190. Jednocześnie okazał się mocniejszy niż przed rokiem o 4,8% (w lipcu złoty był słabszy niż przed rokiem o 2,6%), podano także.

Według cytowanych przez KIG wstępnych danych Narodowego Banku Polskiego (NBP), w pierwszych siedmiu miesiącach 2020 roku eksport spadł o 5,2% r/r i wyniósł 126 642 mln euro. Według sprawozdawczości prezentowanej przez Główny Urząd Statystyczny (GUS), eksport wynosząc w okresie I-VII 2020 r. 129 600 mln euro okazał się niższy niż rok wcześniej o 6%, przypomniano także.

"W tegorocznych wynikach od marca widoczny jest regres aktywności w wymianie międzynarodowej, a o kwietniu zaś można mówić o jako o miesiącu bardzo głębokiej zapaści. Powodem problemów było gwałtowne wyhamowanie procesów gospodarczych wywołane całokształtem zjawisk związanych z pandemią koronawirusa. Bardzo istotnie spadły zamówienia, tak w zakresie dóbr konsumpcyjnych, jak i zaopatrzeniowych. Wiele z zamówionych towarów nie było odbieranych. Pojawiły się też krytycznej skali problemy z logistyką i możliwością dostarczenia zamówionych i wyprodukowanych towarów. W części przypadków realizację zamówień uniemożliwiły braki w dostawach surowców i półproduktów, w części zaś problemy ze skompletowaniem załogi (kwarantanna)" - napisano w komunikacie.

"Analizując jednak wyniki ostatnich miesięcy wypada podkreślić, że faktyczna skala regresu tak w przypadku marca jak i kwietnia okazała się płytsza niż można się było obawiać i niż zakładane było w bazowych scenariuszach. W przypadku marca ów regres był płytszy od prognozowanego o blisko dwa miliardy euro, w kwietniu zaś nawet o nieco ponad dwa miliardy. W dodatku już maj przyniósł wyraźne przełamanie tendencji spadkowej, przynosząc poziom sprzedaży zakładany dopiero dla sierpnia. W czerwcu i lipcu eksport okazał się wyższy niż przed rokiem" - czytamy dalej.

KIG zwraca uwagę, że w statystykach nie pojawił się oczekiwany wyraźny spadek udziału sprzedaży eksportowej w wynikach przemysłu ogółem. Miał on nastąpić jako splot gorszej niż u nas koniunktury u naszych kluczowych partnerów z dużo trudniejszą sytuacją logistyczną w procesie realizacji wymiany międzynarodowej (niż w wymianie krajowej).

"W domyśle obserwowane na bieżąco wyniki przemysłu miały być bardziej budowane na dostawach krajowych, które miały choć w części pokrywać skrajnie głęboki regres w eksporcie. Tymczasem sytuacje z wysyłkami krajowymi i zagranicznymi nie różniły się aż tak bardzo. Ma to kluczowe i pozytywne znaczenie przy tworzeniu scenariuszy tendencji w eksporcie dla najbliższych miesięcy oraz szacowaniu wyników możliwych do wypracowania w roku bieżącym i następnym" - stwierdzono także.

"W roku 2020 można oczekiwać zmniejszenia naszej sprzedaży eksportowej z 230,3 mld euro w roku 2019 do 224,1 mld euro (o 2,7%). Regres, choć dotkliwy, może okazać się jednak wyraźnie mniejszy od szacowanego przed pięcioma miesiącami (spadek do 189 mld euro, tj. o 18%). W roku 2021 eksport wynosząc 241,2 mld EUR może okazać się o 7,6% wyższy niż w roku 2020" - podsumowano w materiale.

Miesiąc temu Izba szacowała, że w całym 2020 r. eksport spadnie o 2,3% r/r do 225,1 mld euro, zaś na 2021 r. prognozowała wzrost o 7,8% do 242,7 mld euro.

forex
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)