Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

KIG szacuje wzrost eksportu na 5,6% r/r w XI, oczekuje 5,1% r/r wzrostu w 2021 r

0
Podziel się:

Eksport wzrósł o 5,6% r/r do 22,15 mld euro w listopadzie 2020 r. (spadek o 3,6% m/m), wynika z szacunków Krajowej Izby Gospodarczej (KIG). Izba szacuje, że w całym 2020 r. eksport spadł o 1,7% r/r do 229 mld euro. Według KIG, w roku 2021 eksport, wynosząc 240,7 mld euro, może okazać się o 5,1% wyższy niż w roku 2020.

KIG szacuje wzrost eksportu na 5,6% r/r w XI, oczekuje 5,1% r/r wzrostu w 2021 r

"Listopad zazwyczaj przynosi korektę (wysokiej w październiku) aktywności eksportowej. Handel, ale również przemysł, mając już zbudowane zapasy na okres przełomu roku (tak w zakresie towarów do handlu w okresie okołoświątecznym i noworocznym, jak i materiałów do produkcji), mniej intensywnie dokonują zakupów. W bieżącym roku listopad również przyniósł zmniejszenie sprzedaży, po doskonałych wynikach z października. Prawdopodobnie było owo zmniejszenie jednak słabsze niż przed rokiem. W konsekwencji w listopadzie roczna dynamika eksportu może poprawić się do +5,6% z październikowych +3,7%. Jeśli by tak faktycznie było, listopad okazałby się szóstym z rzędu (a ósmym w całym roku) miesiącem, w którym sprzedaż była wyższa niż w analogicznym okresie roku ubiegłego" - wskazała Izba.

Według wstępnych danych Narodowego Banku Polskiego (NBP), w pierwszych dziesięciu miesiącach 2020 roku eksport wyniósł 189 088 mln euro i okazał się o 2,9% mniejszy r/r. Według sprawozdawczości prezentowanej przez Główny Urząd Statystyczny, eksport wynosząc w okresie I-X 2020 r. 193 900 mln euro okazał się niższy niż rok wcześniej o 2,6%, przypomniał KIG.

Począwszy zaś od czerwca eksport okazywał się wyższy niż przed rokiem, podkreśliła Izba.

"W statystykach nie pojawił się oczekiwany wyraźny spadek udziału sprzedaży eksportowej w wynikach przemysłu ogółem. Miał on nastąpić jako splot gorszej niż u nas koniunktury u naszych kluczowych partnerów z dużo trudniejszą sytuacją logistyczną w procesie realizacji wymiany międzynarodowej (niż w wymianie krajowej). W domyśle obserwowane na bieżąco wyniki przemysłu miały być bardziej budowane na dostawach krajowych, które miały choć w części pokrywać skrajnie głęboki regres w eksporcie. Tymczasem sytuacje z wysyłkami krajowymi i zagranicznymi nie różniły się aż tak bardzo, w ostatnich miesiącach roku pojawiła się wręcz przewaga tych eksportowych. Ma to kluczowe i pozytywne znaczenie przy tworzeniu scenariuszy tendencji w eksporcie dla najbliższych miesięcy oraz szacowaniu wyników możliwych do wypracowania w roku bieżącym i następnym" - czytamy w komunikacie.

Eksport w kwietniu był niższy niż przed rokiem o 29,3%, a w maju o 19,6%. Wcześniejsze prognozy dla obu tych miesięcy mówiły o spadku rzędu 40%. W kolejnych pięciu miesiącach od czerwca do października zanotowano już sprzedaż o odpowiednio 2,6% i 1,7% 2,5%, 4,6% i 3,7% wyższą niż przed rokiem. Najprawdopodobniej również w listopadzie i grudniu sprzedaż będzie wyższa niż przed dwunastoma miesiącami, co pozwoli na dalsze rekompensowanie strat z najtrudniejszych wiosennych miesięcy, podano również.

forex
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)