Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Kolejny skutek blokady Kanału Sueskiego. Ceny ropy w górę

61
Podziel się:

W środę ceny ropy na giełdach idą w górę po tym, jak kilkadziesiąt statków utknęło w Kanale Sueskim. Na ich pokładach znajduje się łącznie nawet ponad milion baryłek surowca.

Kolejny skutek blokady Kanału Sueskiego. Ceny ropy w górę
Ceny ropy na giełdach rosną w środę o prawie 6 proc. Statki z surowcem utknęły w Kanale Sueskim. (Adobe Stock)

Kanał Sueski jest szczególnie ważny dla światowego handlu ropą - przepływa nim nawet 10 proc. światowych dostaw surowca. Przez wąski kanał przedostają się tankowce transportujące ropę od największych światowych eksporterów z Bliskiego Wschodu do klientów w całej Europie.

Bezpośrednim ryzykiem - jeśli kanał nie zostanie szybko odblokowany, a na razie się na to nie zanosi - są wyższe ceny "czarnego złota".

Już w środę notowania poszły w górę. Zarówno amerykańska ropa WTI, jak i europejska Brent drożeją po południu o prawie 6 proc., odpowiednio do 61 dolarów oraz 64 dolarów za baryłkę.

Zobacz także: Lockdown uderzy w gospodarkę. Które sektory zamknie rząd?

Trzeba jednak zauważyć, że w ostatnich dniach ceny surowca spadały i mimo odbicia w środę wciąż pozostają poniżej szczytu. Impulsem do zniżek w ostatnich dniach okazały się nowe restrykcje związane z pandemią, wprowadzane głównie w Europie. Rozprzestrzenianie się koronawirusa obudiło obawy o przedłużający się okres obniżonego popytu na paliwa, co uderzyło w notowania ropy naftowej.

Jak doszło do zablokowania Kanału Sueskiego? W środę jeden z największych na świecie kontenerowców obrócił się bokiem, kompletnie tamując ruch na tej kluczowej dla świata drodze wodnej. W ubiegłym roku przez kanał przepłynęło około 19 tys. statków, czyli średnio 51,5 statków dziennie. Więcej o skutkach blokady dla światowego handlu piszemy TU.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(61)
kran1
3 lata temu
W Polsce to dopiero mamy Kanał.
Jarosław
3 lata temu
Najważniejsze że kanały kurwizji działają reszta się nieliczy
Andre
3 lata temu
Ciekawe czy jak odplynie to ceny ropy spadną
Nick.6
3 lata temu
Blokada kanału uderza w Chiny - bo to ich towary, Europę - bo to są odbiory, USA - po to policjant odpowiadający za bezpieczeństwo morskich przepływów, tylko nie w Rosję.
Galon
3 lata temu
Mam takie spostrzeżenia (obym się mylił): Są tacy którym zablokowany kanał jest na rękę. Ropa i gaz teraz musi płynąć nie statkami ale rurociągami ( a i cena wzrasta). A kto ma największą cieć rurociągów? Tak patrząc to może nie był to przypadek? I łatwiej teraz będzie wymusić dokończenie jednego z nich.
...
Następna strona