Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Eksplozja w niemieckim przemyśle. Najlepsze dane od dekad

12
Podziel się:

Marcowy odczyt niemieckiego indeksu PMI dla przemysłu okazał się najlepszy od dekad. Dane zbierano jeszcze przed wprowadzeniem wielkanocnej "twardej blokady" w całym kraju, jednak przyspieszenie można traktować jako obrazek tego, co się wydarzy po zniesieniu restrykcji.

Eksplozja w niemieckim przemyśle. Najlepsze dane od dekad
Niemiecki przemysł nie zwalnia. Indeks PMI dla przemysłu jest w marcu najwyższy od dekad. (Adobe Stock)

W środę wystartował maraton publikacji wstępnych indeksów PMI. O czym mówią i dlaczego są ważne?

Pokazują aktualną sytuację w gospodarce. Odczyt mniejszy niż 50 pkt. oznacza spadek aktywności w stosunku do miesiąca poprzedniego, natomiast odczyt wyższy - wzrost aktywności. Indeksy powstają na podstawie odpowiedzi na kwestionariusze przesłane kadrze kierowniczej w ok. 3000 firm produkcyjnych i 2000 firm usługowych.

Dane z Niemiec mocno zaskoczyły – nie tylko przebiły średnie oczekiwania ekonomistów o prawie 6 pkt. proc. (w przypadku indeksu PMI to bardzo dużo), ale okazały się też najlepsze od dekad.

"W Niemczech prawdziwa eksplozja. Przemysł 66,6pkt (najwyżej od 1996 roku). Usługi powyżej 50pkt. Problemy podażowe podgryzają szybkimi wzrostami cen. Coś za coś...” – napisali ekonomiści mBanku.

Zobacz także: Spis powszechny 2021. Jak rozróżnić rachmistrza od oszusta?

Indeksy PMI dotyczą nie tylko przemysłu, ale też m. in. usług. Usługi w Niemczech również zaskoczyły – wbrew oczekiwaniom ekonomistów indeks PMI dla usług znalazł się powyżej 50 pkt. (wyniósł w luty 50,8 pkt.).

Przypomnijmy, że w Niemczech wydłużono lockdown i wprowadzono tzw. twardą blokadę w czasie Wielkanocy, czyli całkowite zatrzymanie życia publicznego, gospodarczego i prywatnego.

W środę dobre dane za marzec napłynęły również z Francji - widać solidne przyspieszenie po stronie przemysłu (58,8 pkt.).

Należy jednak zaznaczyć, że zarówno w Niemczech jak i we Francji ankiety w firmach były zbierane przed zaostrzeniem restrykcji epidemicznych. "Natomiast w dalszym ciągu przyspieszenie można traktować jako obrazek tego, co się wydarzy, gdy restrykcje znikną” – oceniają ekonomiści mBanku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(12)
WYRÓŻNIONE
Hutnik
3 lata temu
Dziwnym trafem w Polsce zamykają Huty
Cinek
3 lata temu
A jak u Nas kraj kwitnie!!! Jesteśmy 3 potęga gospodarcza Świata. I to dzięki PISowi!
Ballshit
3 lata temu
A taki niby tam lockdown mają...
NAJNOWSZE KOMENTARZE (12)
pppp
3 lata temu
Niemcy to jest kolos na glinianych nogach. Tymi nogami jest UE . III Rzesza upadła i IV Rzesza Niemiecka też upadnie
3400 zł/ tona
3 lata temu
A cena stali rośnie . Szkoda że Niemcy pręta zbrojeniowego nie przywożą do Lidla.
karol
3 lata temu
Tak Niemcy to miod i cud a u nas poniewaz rzadzi pis to syf i kila.Ale co madrego mozna przeczytac w w.p.?
drQQ
3 lata temu
Przecież wiadomo co się stanie po zniesieniu restrycji: euforia i hossa na rynkach.
True
3 lata temu
Nie zapomnijmy, że po Brexicie sporo firm i banków zainwestowało w DE i FR tego nikt nie bierze pod uwagę ? To przyspieszyło niektore gałęzie przemysłu i bankowosći
MONEY.PL na skróty

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.