Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KBB
|
aktualizacja

Kanał Sueski zablokowany. Paczki z Chin przyjdą później

67
Podziel się:

Nawet 2 dni może potrwać odwracanie gigantycznego statku, który przechylił się na bok i zablokował kanał Sueski. Przez tę wąską, sztuczną szczelinę między kontynentami przepływa 10 proc. światowego handlu.

Kanał Sueski zablokowany. Paczki z Chin przyjdą później
Jeden z największych na świecie kontenerowców zablokował cały ruch w egipskim Kanale Sueskim (Planet Labs Inc./Associated Press/East News)

Wykopany 150 lat temu Kanał Sueski to najkrótsza droga wodna pomiędzy Wschodem z Zachodem. Łączy Morze Czerwone z Morzem Śródziemnym. Gdyby nie on, statki z Chin, Indii płynące do Europy musiałyby opłynąć całą Afrykę.

Kanał jest obecnie zablokowany - ogromny statek towarowy MV Ever Given obrócił się bokiem, kompletnie tamując ruch na tej kluczowej dla świata drodze wodnej. To jeden z największych na świecie kontenerowców.

Zobacz także: Unik rzecznika Andrzeja Dudy. Padło pytanie o szczepionkę z Chin

Egipscy urzędnicy podejrzewają, że statek został zepchnięty przez silny wiatr. Załoga utraciła kontrolę nad jednostką, MV Ever Given oparł się rufą o jeden z brzegów kanału i osiadł na mieliźnie.

Obecni trwają gorączkowe prace, których celem jest wypchnięcie statku z powrotem na kanał żeglugowy. Sytuacji nie ułatwiają gigantyczne gabaryty MV Ever Given. Statek zbudowany w 2018 roku ma długość prawie 400 metrów i szerokości 59 metrów i jednorazowo może przewozić około 20 000 kontenerów.

Blokada kanału może mieć poważny efekt domina dla globalnej żeglugi. Kontenerowce i tankowce w tej chwili nie dostarczają żywności, paliwa i towarów przemysłowych do Europy, a europejskie towary nie są eksportowane z Europy na Daleki Wschód.

Doba przestoju w Kanale Sueskim oznacza zatrzymanie ok. 50 statków i 2,5 mln ton ładunków. Planowany przestój zmniejszy wolumen globalnego handlu o nieco ponad 1 proc. w 2021. "To presja nie tylko na ceny, ale na polskie obroty handlowe" - zaznaczają analitycy PKO BP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(67)
Wiedza
rok temu
ile prawdy w tym co piszą, zatrzymanie dostaw czy aby nie było celowe
Steward
rok temu
A co robi radiooficer ?
Pismak
rok temu
powiela nazwę z tweeta, że to Ever Given, a na zdjęciu jest Ever Green !! :) Wy w tej WP zatrudniacie tylko "kopiarki" na dwóch nogach?,..tylko kopiuj-wklej, bez myslenia ?
DarioB
rok temu
To jest sabotaż. Egipskie władze podały, że wiatr spowodował zepchnięcie statku na bok. Tak wiatr zepchnie takiego kolosa załadowanego po brzegi.
Brayan
rok temu
Nasza produkcja nie była na rękę zachodnim sąsiadom. Dlatego już nie wiele produkujemy. A małym producentom bez sieci handlowych ciężko się wybić. Przemysł ciężki dogorywa, a lekkiego mało. Tylko nisze zostały, lub produkcja dla koncernów.
...
Następna strona