Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dalsza przecena WIG20 z grecką tragedią w tle

0
Podziel się:

Podsumowanie najważniejszych wydarzeń tygodnia na rynkach finansowych.

Dalsza przecena WIG20 z grecką tragedią w tle

- UE i EBC, bez MFW, rozszerzą pomoc finansową dla Grecji - choć informacja niemieckiego Die Zeit pozostała niezdementowana jedynie przez chwilę, zdążyła mocno wpłynąć na rynki finansowe w Europie. Miniony tydzień nie różnił się więc pod tym względem od pozostałych.

Poza głównym tematem ostatnich miesięcy w tym tygodniu odbyło się także posiedzenie Komitetu Otwartego Rynku, które nie przyniosło żadnego zaskoczenia, choć jeszcze kilka miesięcy temu analitycy giełdowi oraz instytucje finansowe uważały, że czerwiec będzie pierwszym miesiącem z podwyżką stóp procentowych od około 10 lat. Nie wskazywały na to jednak żadne dane opublikowane w 2015 roku i przez to przed dzisiejszym posiedzeniem nie istniała żadna presja na to, by z ust Yellen usłyszeć jastrzębie słowa.

Zgodnie z wszelkimi przewidywaniami dowiedzieliśmy się, że gospodarka jest jeszcze zbyt słaba by rozpocząć normalizację polityki monetarnej, jednak FED wciąż jest na drodze w kierunki podwyżki stóp procentowych jeszcze w tym roku. Czy tak rzeczywiście się stanie dowiemy się naturalnie podczas posiedzenia, podczas którego FED podejmie tę decyzję, jednak prawdopodobieństwo że rzeczywiście odbędzie się ono w 2015 roku z tygodnia na tydzień spada.

Amerykański bank centralny jednocześnie mocno zrewidował w dół prognozy gospodarcze dotyczące gospodarki Stanów Zjednoczonych, i tak w 2015 roku wzrost PKB ma wynieść 1,8 - 2,0 procent (a nie 2,3 - 2,7 proc., jak wcześniej oczekiwano), z kolei stopa bezrobocia utrzyma się w okolicach 5,2 - 5,3 (rewizja z 5,0 - 5,2).

Jeżeli chodzi z kolei o Grecję, to w jej przypadku, również zgodnie z oczekiwaniami, nie dowiedzieliśmy się o wypracowaniu porozumienia między władzami tego kraju, a europejskimi kredytodawcami. Sytuacja gospodarcza tego kraju pogarsza się z każdym miliardem euro, który odpływa z greckiego systemu bankowego (w tym tygodniu depozyty skurczyły się o 3 miliardy euro). Jeżeli Grecja nie dogada się z EBC, PE i MFW by otrzymać kolejny pakiet wsparcia, zbankrutuje 30 czerwca, gdyż na ten dzień przypada termin skonsolidowanej płatności na rzecz MFW za cały miesiąc, której, jak wynika z ust szefowej Funduszu, nie będzie się dało w żaden sposób przesunąć w czasie.

Im bliżej ostatecznych terminów, tym mocniej plotki wpływają na notowania europejskich instrumentów finansowych, w szczególności notowań euro i głównych indeksów giełdowych.

Deflacja w kraj zwalnia, jednak słabiej niż oczekiwano

Niemal wszystkie dane dotyczące polskiej gospodarki, które opublikowane zostały w tym tygodniu zaskoczyły negatywnie. Co prawda spadek cen w maju zwolnił do poziomu -0,9 proc. r/r, jednak analitycy spodziewali się, że deflacja wyniesie jedynie 0,7 proc. Inflacja z kolei nie uległa poprawie, i nadal wynosi 0,4 proc r/r. Słabiej rosną za to płace, które w kwietniu wzrosły o 3,7 proc. a w maju już o 3,2 proc. w ujęciu rocznym.

W czwartek poznaliśmy z kolei dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w kraju. Dynamika obydwu wielkości poprawiła się względem kwietnia, jednak analitycy spodziewali się, że produkcja przemysłowa wzrosła o 4,1 proc r/r, nie zaś 2,8 proc., jak się ostatecznie okazało. Sprzedaż detaliczna za to nie zawiodła, a publikacja wykazała, że wzrosła ona w maju w ujęciu rocznym o 1,8%.

Kolejny tydzień to dla warszawskich inwestorów kolejny spadek do niżej położonej strefy wsparcia. Przecena zapoczątkowana pod koniec kwietnia przyczyniła się do spadku WIG20 o ponad 8 procent swojej wartości. Wciąż jest więc mniejsza niż ta, którą obserwujemy na parkietach w Europie, warto jednak pamiętać że spadki Daxa czy CAC40 poprzedził okres silnych wzrostów, z kolei WIG20 już od miesięcy porusza się w konsolidacji. Obecny spadek niemal w całości zniósł to, co udało się zarobić w marcu i kwietniu. Zachowanie indeksu w okolicach 2300 pkt dało co prawda sygnał do zatrzymania spadków, jest to jednak jedyny powód do odbicia.

Najważniejsze informacje z polskich spółek

JSW jednak nie wyemituje nowych akcji. Spółka opublikowała komunikat w którym zdementowała wcześniejsze słowa prezesa i przyznała, że zarząd nie prowadzi żadnych prac związanych z przeprowadzeniem emisji. Stwierdziła przy tym, że emisja akcji jest jednym ze źródeł uzyskania kapitału, jednak, w przeciwieństwie do tego co kilka dni wcześniej powiedział Edward Szlęk, spółka nie dostrzega zasadności takiego działania.

PKO BP dostało zgodę KNF na przejęcie SKOK Wesoła. Zapewni to pełne bezpieczeństwo środków zgromadzonych na rachunkach kasy, jako że ich wartość to jedynie 0,15 proc. wartości aktywów PKO BP. PKO BP był jedynym bankiem, który zgłosił ofertę przejęcia SKOKu - wcześniej taką możliwość miały inne kasy spółdzielcze, jednak KNF ocenił, że żaden z nich nie spełnia warunków udziału w restrukturyzacji Wesołej.

Sfinks ma zamiar przejąć pizzerię Da Grasso. Dzięki przejęciu 100 procent udziałów o wartości 55 milionów złotych znacząco zwiększy udział w rynku. Ostateczną decyzję poznamy do 14 lipca.

Polimex Mostotal chce przenieść swoje akcje z powrotem do notowań ciągłych. Spółka poinformowała w czwartek, że scali w tym celu swoje akcje w stosunku 50:1. Po tym zabiegu cena nowej akcji zwiększy się z 4 groszy obecnie do 2 złotych. Scalenie ma zostać przeprowadzone w lipcu, po ogłoszeniu nowej strategii spółki.

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)