Notowania

GPW obsuwa się pod własnym ciężarem

Szansę na powrót lepszej koniunktury na naszym rynku upatrywać można również w utrzymujących się dobrych nastrojach inwestycyjnych w otoczeniu zewnętrznym.

Podziel się
Dodaj komentarz

Większość indeksów krajowego rynku akcji rozpoczęło nowy tydzień od niewielkiego cofnięcia. Słabsze nastroje inwestycyjne to przede wszystkim efekt ostrożniejszego podejścia inwestorów do akcji sektora bankowego, w przeddzień wyborów parlamentarnych. Ciężarem dla indeksu WIG20 podczas poniedziałkowej sesji był również kurs KGHM dyskontujący niższe ceny miedzi na rynku surowcowym.

Na uwagę zasługuje wartość obrotów odnotowana podczas pierwszej sesji tego tygodnia. Aktywność graczy na blue chips poniżej poziomu 500 mln zł wskazuje, iż rynek obsuwa się pod własnym ciężarem, co wynika z cofnięcia się strony popytowej, a nie presji sprzedających. Bieżący układ sił może się jednak zmienić w momencie testowania przez indeks WIG20 ważnego technicznego wsparcia na poziomie 2.100 pkt.

Szansę na powrót lepszej koniunktury na naszym rynku upatrywać można również w utrzymujących się dobrych nastrojach inwestycyjnych w otoczeniu zewnętrznym. Wczoraj globalni inwestorzy przetrawili porcję istotnych danych makro z chińskiej gospodarki. Opublikowane statystyki wskazują na stabilizację sytuacji w Państwie Środka po okresie wcześniejszego spowolnienia.

Indeks WIG przygotowany do próby wzrostu

Również na szerokim rynku naszego parkietu okresowi kilkudniowej konsolidacji towarzyszy spadek wolumenów obrotów. Indeks WIG pozostaje w obszarze niewielkiej zmienności ograniczonej poziomami 51,0 tys. pkt. od dołu i 52,0 tys. od góry. GPW będzie obecnie bardzo wrażliwa na to co dzieje się w otoczeniu zewnętrznym. Ewentualne pogorszenie globalnych nastrojów może spowodować realizację lokalnego potencjału spadkowego wynikającego z siedmiodniowej formacji podwójnego szczytu. Oznaczałby to przedłużenie spadkowej korekty w rejon poziomu 50,0 tys. pkt. Optymistyczny wariant zakłada natomiast wybicie indeksu WIG górą i wzrost w rejon górnego ograniczenia kreślonego od połowy sierpnia br. kanału wzrostowego (53,0 tys. pkt.). Z danych makro warto wspomnieć, iż wczorajsze publikacje GUS (produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna za wrzesień) wskazują, iż wzrost gospodarki w naszym kraju nie przyśpieszył w trzecim kwartale 2015 roku.

Niewygodny układ techniczny indeksu S&P500

Okres szczytu publikacji wyników finansowych amerykańskich spółek zbiegł się w czasie z ważnymi rynkowymi decyzjami z punktu widzenia analizy technicznej. Perspektywa realizacji wyrysowanej na wykresie dziennym indeksu S&P500 formacji podwójnego dna z linią szyi na poziomie 2 tys. pkt. wydaje się być zbyt optymistyczna. Tym bardziej, że układ ten jest zbyt duży w porównaniu do przeceny z połowy sierpnia br. Przed indeksem S&P500 stoi obecnie trudne zadanie sforsowania strefy oporu w przedziale 2.050-2.070 pkt. Wall Street tydzień rozpoczęła w spokojnym tonie dyskontując dane z chińskiej gospodarki. PKB Państwa Środka w trzecim kwartale wyniósł 6,9 proc., wobec prognoz ekonomistów na poziomie 6,8 proc., jednak poniżej oficjalnej prognozy rządowej celującej w 7,0 proc.

OrangePL – wysokie ceny w aukcji częstotliwości

W aukcje LTE prowadzonej przez Urząd Komunikacji Elektronicznej Orange Polska złożyła najwyższe oferty na dwa bloki z pasma 800 MHz. Łączna wartość tych dwóch ofert to 3,051 mld zł - podał UKE w komunikacie. Po jednym bloku wygrały NetNet, P4 i T-Mobile Polska.

Jak informuje zarząd nabycie częstotliwości w paśmie 800MHz oraz 2600MHz stanowi realizację strategii OrangePL w zakresie poprawienia pozycji spółki w zakresie posiadanych częstotliwości radiowych oraz poszerzenia możliwości rozwoju usług telefonii komórkowej. Kurs akcji OrangePL stracił w poniedziałek na wartości blisko 2 proc. i pozostał w średnioterminowej tendencji spadkowej. Na rynku pojawiły się obawy, że z powodu wysokich cen w aukcji, spółka nie wypłaci dywidendy za 2015 rok. Z aukcji najbardziej zadowolony jest Urząd Komunikacji Elektronicznej, oceniając, iż częstotliwości zostały podzielone w sposób efektywny. Do budżetu państwa z tego tytułu ma wpłynąć ponad 9,2 mld zł, przy cenach wywoławczych na poziomie 1,6 mld zł.

Action – trudny okres w branży dystrybutorów IT

Action obniża tegoroczną prognozę zysku netto do 40,06 mln zł z 62,1 mln zł, a przychodów do 5,3 mld zł z 5,68 mld zł - podała spółka w komunikacie.

Do korekty rocznej prognozy spółki zmusiły zarząd wyniki wypracowane w pierwszym półroczu 2015 r. Pod uwagę brane były również perspektywy działalności całej grupy w drugiej połowie roku. Action odczuwa skutki znacznie mniejszego od spodziewanego popytu na rynku branży IT będącego efektem nasycenia rynku i braku premier innowacyjnych produktów. Cała branża odczuwa ponadto rosnącą konkurencję cenową oraz spadek marż w ważnych segmentach sprzedażowych. Obciążeniem dla wyników spółki w tym roku będą również koszty, które zarząd zamierza ponieść w związku z konieczną restrukturyzacją. Akcje spółki Action pozostają w fazie kilkumiesięcznej silniej fali spadkowej.

Tagi: komentarz giełdowy, giełda, komenatrze giełdowe, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarze
Źródło:
ING DM
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz