Notowania

Najbliższe sesje zadecydują o dalszej koniunkturze

Optymistyczne scenariusze aspirują do podniesienia indeksu WIG20 w rejon obszaru 1.850-1.900 pkt.

Podziel się
Dodaj komentarz

Warszawski parkiet wykorzystał poprawę klimatu inwestycyjnego na świecie i kolejny raz w ostatnich tygodniach pokazał, iż jest w stanie dotrzymać kroku zachodnim giełdom, a nawet utrzymać relatywną siłę. Popyt w dalszym ciągu koncentruje się przede wszystkim na dużych spółkach, jednak podstawowym mankamentem aprecjacji jest niski wolumen obrotów. Wczoraj na akcjach zgrupowanych w indeksie WIG20 aktywność graczy nie była w stanie sięgnąć poziomu 400 mln zł. Fakt ten jednak możemy częściowo tłumaczyć zamkniętą giełdą na Wall Street i przedłużonym weekendem amerykańskich inwestorów.

Najbliższe dni mogą okazać się kluczowe dla koniunktury na naszym rynku do końca miesiąca. Optymistyczne scenariusze aspirują do podniesienia indeksu WIG20 w rejon obszaru 1.850-1.900 pkt. Po drodze popyt musi jednak uporać się z najbliższym technicznym oporem znajdującym się na poziomie 1.800 pkt. Krótkoterminowa niepewność może powodować podwyższoną zmienność rynku, tym bardziej, iż płynność nawet największej dwudziestki naszego rynku, pozostawia wiele do życzenia. Niestety w mocy nadal pozostaje opcja, w której obecny potencjał wzrostowy indeksu blue chips wyczerpie się pod poziomem 1.800 pkt. Wówczas czeka nas odwrót w kierunku poziomu 1.750 pkt. z ryzykiem spadku do minimum w rejonie 1.700 pkt.

W wolnym tempie postępuje odbudowa indeksu WIG

Warunkiem poprawy sentymentu na szerokim rynku jest obecnie ustawienie nastrojów na największych spółkach naszego parkietu. W momencie, kiedy inwestorzy przekonają się, iż można liczyć na dłuższe uspokojenie nastrojów, popyt z większym zainteresowaniem sięgnie do segmentu małych i średnich przedsiębiorstw. Dla indeksu WIG najbliższe wyzwanie stanowi maksimum z początku lutego br. na poziomie 44.9 tys. pkt. i wstępna spadkowa linia trendu pociągnięta ze szczytu z końca grudnia ub. r. (45,0 tys. pkt.).

Już dzisiaj jest szansa, iż indeks WIG podejmie próbę uporania się z tymi barierami podażowymi. Jednak warunkiem realizacji tego optymistycznego scenariusza jest utrzymanie poprawnych nastrojów inwestycyjnych na świecie. Z technicznego punktu widzenia rynek amerykański jest w stanie kontynuować wzrostowe odreagowanie. W znacznie trudniejszym położeniu jest niemiecki DAX, po załamaniu ważnego wsparcia na poziomie 9.300 pkt.

Powrót Wall Street po dłuższym weekendzie

Po dniu świątecznym związanym z obchodzeniem Dnia Washingtona, do gry wracają dzisiaj inwestorzy za oceanem. Nastroje są umiarkowanie pozytywne. Kontrakt na S&P500 zyskuje blisko 0,3 proc. Lepszy klimat inwestycyjny panuje również na rynku surowców. Kontynuowana jest krótkoterminowa tendencja wzrostowa notowań ropy naftowej (Brent +2,23% do 34,79 USD za baryłkę). Wyższy jest również kurs miedzi. W kalendarzu makro na pierwszy plan wysuwa się jutrzejsza publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia zarządu Rezerwy Federalnej (FOMC Minutes).

OrangePL – wysokie nakłady inwestycyjne i niższa dywidenda

Grupa Orange Polska w czwartym kwartale 2015 r. wypracowała 584 mln zł zysku przed opodatkowaniem z wyłączeniem kosztów amortyzacji (EBITDA) wobec 660,5 mln zł EBITDA zakładanej przez konsensus. Przychody grupy sięgnęły 2,93 mld zł i były zgodne z konsensusem rynkowym.

Komentarz: W całym 2015 r. wynik EBITDA spółki wyniósł 3,52 mld zł. Zarząd prognozuje poziom zysku EBITDA w tym roku w przedziale 3,15-3,3 mld zł. Powrót do wzrostów przychodów i zysku EBITDA oczekiwany jest w 2018 r. Orange spodziewa się wysokich nakładów inwestycyjnych w kolejnych latach, które dotyczą m.in. projektu budowy sieci światłowodów do klienta i sięgać mogą kwoty ok. 2,2 mld zł. Z wypracowanego zysku w ubiegłym roku zarząd zarekomendował wypłatę dywidendy w kwocie 0,25 zł na akcję. W ubiegłym roku spółka wypłaciła akcjonariuszom 0,50 zł na akcję.

Kredyt Inkaso – trwają prace nad strategią dalszego rozwoju

Kredyt Inkaso koncentruje się na rozwoju organicznym, rozważa jednak emisję akcji o wartości około 150 mln zł, uruchomienie programu emisji obligacji o wartości 300 mln zł i wejście na rynek hiszpański - poinformował prezes Paweł Szewczyk.

Zarząd jest w trakcie opracowywania strategii dalszego rozwoju po tym jak Kredyt Inkaso wypowiedział umowę o współpracy z firmą Best. Główna strategia opiera się o rozwój organiczny, jednak niewykluczona jest również opcja oparta o emisję akcji i obligacji. Przedstawiciele spółki informują, iż po wprowadzeniu podatku bankowego, wzrosło zainteresowanie banków sprzedażą portfeli nieregularnych. Już teraz szacuje się ok. 15 proc. wzrost sprzedaży tych portfeli w całym 2016 roku.

Tagi: komentarz giełdowy, giełda, komenatrze giełdowe, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarze
Źródło:
ING DM
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz