Notowania

giełda
28.10.2016 16:43

Przełom w indeksie WIG20

Po raz pierwszy od wielu tygodni najważniejszy z polskich indeksów znalazła się powyżej poziomu 1800 punktów.

Podziel się
Dodaj komentarz

Po raz pierwszy od wielu tygodni najważniejszy z polskich indeksów znalazła się powyżej poziomu 1800 punktów, co może być dla niego przełomowym momentem. Już w czwartek WIG20 był jednym z najsilniejszych na rynku, a dziś tylko potwierdził przewagę byków na GPW.

Wybicie oporu na poziomie 1800 punktów otwiera nowe perspektywy przed kupującymi, których celem może stać się obecnie poziom 2000 punktów. Wzrost WIG20 to zasługa przede wszystkim trzech spółek: Eurocash, Pekao oraz PZU. W przypadku dwóch ostatnich, potwierdzone zostało rozpoczęcie procesu due diligence banku. W procesie tym bierze udział także Polski Fundusz Rozwoju. Wspomniane działania związane są z potencjalnym zakupem PEKAO S.A przez PZU.

Przed tego typu transakcją stoi jednak swego typu bariera czasowa. Na początku grudnia przeprowadzone zostanie referendum we Włoszech, a strony transakcji pragną dopiąć szczegóły przejęcia przed tym wydarzeniem. Z tego względu możemy oczekiwać, że więcej na temat potencjalnego przejęcia Pekao dowiemy się w najbliższych dniach. Przypomnijmy, że PZU chce zakupić 20 proc. udziałów w banku, a PFR 13 proc.

Europejskie indeksy przeżyły dziś prawdziwy rollercoaster, co było zasługą sporych ruchów na rynku obligacji. O poranku niemiecki DAX spadał o ponad 100 punktów, by w ciągu 4 godzin handlu odrobić większość strat. Spadające ceny obligacji to wyższe stopy rentowności, a co za tym idzie niższe wyceny akcji. Wraz z odrobieniem strat przez niemieckie bundy straty odrobił też niemiecki indeks. Za oceanem inwestorzy żyli dwoma wydarzeniami: publikacją danych o PKB w USA za III kwartał tego roku oraz rezultatami spółek w trakcie sezonu wyników. Wzrost gospodarczy okazał się być najwyższy od wielu kwartałów, a także przebił oczekiwania analityków (po raz pierwszy od 2014).

W przyszłym tygodniu rynki giełdowe będą żyły kilkoma niezwykle istotnymi wydarzeniami, w tym przede wszystkim posiedzeniem FED. Po dzisiejszych danych rynek w 85 proc. wycenia podwyżkę stóp w grudniu, dlatego też możemy spodziewać się jastrzębiego komunikatu ze strony Rezerwy Federalnej.

Tagi: giełda, komenatrze giełdowe, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarze
Źródło:
X-Trade Brokers
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz