Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Richter: Powrót do normalności na GPW

0
Podziel się:

Komentarz analityka do wydarzeń na giełdzie w mijającym tygodniu.

Richter: Powrót do normalności na GPW

Miniony tydzień upłynął pod znakiem powrotu do normalności, co europejskim indeksom udało się jedynie połowicznie. Konsolidacja, jaką zanotowały w ciągu ostatnich kilku sesji wciąż nie pozwala odpowiedzieć na pytanie, czy zeszłotygodniowe dołki zostaną jeszcze przebite.

Pomimo że najważniejsze w tym tygodniu rynkowe dane zaskoczyły negatywnie - amerykańska gospodarka wytworzyła 173, a nie, tak jak się spodziewano, 220 tysięcy nowych miejsc pracy - ogólny odczyt uznać trzeba za pozytywny. Jest tak dlatego, że inne dane dotyczące rynku pracy w USA zaskoczyły bardzo pozytywnie - dynamika płac wzrosła z 0,2 do 0,3 proc., stopa bezrobocia spadła z 5,3 do 5,1 proc. i to przy niezmienionym wskaźniku partycypacji. Takie dane na pewno sprzyjają zwolennikom podwyżek, gdyż pokazują że amerykański rynek pracy jest w bardzo dobrej kondycji.

Tydzień ten należał również do Europejskiego Banku Centralnego, gdyż posiedzenie, które odbywało się w czwartek, było drugim najbardziej wyczekiwanym wydarzeniem. Mario Draghi jednak nie zaskoczył rynków (choć głosy o możliwym rozszerzeniu QE były coraz głośniejsze), przy czym znaczną uwagę zwracał na fakt, że EBC jest w każdej chwili gotowe, by podjąć dodatkowe działania.

W mijającym tygodniu poznaliśmy dwie ważne informacje dotyczące polskiej gospodarki - wskaźnik PMI dla krajowego przemysłu, uraz decyzję RPP dotyczącą poziomu stóp procentowych. Wartość przemysłowego PMI spadła do poziomu 51,1 pkt, a więc bardzo blisko bariery rozgraniczającej recesję od ożywienia. Jest to informacja jak najbardziej negatywna, a na tak słaby odczyt wpłynęły praktycznie wszystkie komponenty wskaźnika.

RPP z kolei, zgodnie z szerokimi oczekiwaniami, nie zmieniła poziomy stóp procentowych w kraju. Są one obecnie najniższe w historii i najprawdopodobniej takie pozostaną przez najbliższe miesiące. Z tego też powodu posiedzenia RPP, zarówno niedawne jak i te przyszłe, mają bardzo mały wpływ na notowania akcji na GPW.

WIG20 osiągnął w poniedziałek bardzo silną strefę oporu, która zgodnie z oczekiwaniami ostudziła inwestorów, którzy przez 4 poprzednie sesje zdecydowanie kupowali. Tydzień kończy się jednak z powrotem w okolicach poziomu, na którym przed kilkoma dniami nastąpił odwrót.

Najważniejsze informacje z polskich spółek

Comarch zamierza przejąć w tym roku kolejną spółkę. Tym razem, po ThanksAgain, ma być to firma działająca w obszarze usług operatorskich, związanych z systemami lojalnościowymi. Jest to część planu stworzenia rozbudowanej platformy dla, w pierwszej kolejności amerykańskich i kanadyjskich, a później europejskich portów lotniczych.

Jastrzębska Spółka Węglowa znów bez prezesa, Edward Szlęk, który przed kilkoma miesiącami zastąpił Jarosława Zagórowskiego, złożył rezygnację z pełnionej funkcji z uwagi na stan zdrowia. Przez najbliższe dni funkcję prezesa będzie pełnił Józef Myrczek, dotychczasowy przewodniczący rady nadzorczej.

Rainbow Tours za ponad 1,6 mln euro kupiła hotel President na greckiej wyspie Zakynthos. Inwestycja ta zrealizowana została w ramach nowej strategii, która zakłada tworzenie własnych obiektów turystycznych w miejscach, do których spółka wysyła klientów.

Dwie ze spółek planują przeprowadzenie skupu akcji własnych, a są nimi Asbis i Comp. Pierwsza z firm zamierza skupić maksymalnie 1 mln akcji za maksymalnie 0,5 mln złotych. Druga z kolei zaoferowała akcjonariuszom odkup nie więcej niż 158 640 akcji za 64,3 PLN.

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)