Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Richter: Słaby tydzień na giełdach. Nie tylko przez Chiny

0
Podziel się:

Komentarz do wydarzeń na giełdzie w mijającym tygodniu.

Richter: Słaby tydzień na giełdach. Nie tylko przez Chiny

Najważniejsze dane zaskakiwały negatywnie i z tego też powodu parkiety w Europie zanotowały bardzo słaby tydzień. Spadki na DAXie i CAC40 wyniosły ok. 4 proc. z kolei parkiety we Włoszech i Hiszpanii straciły po 2 proc. Całkiem pozytywnie na tym tle wypadł polski WIG20.

Najwięcej problemów wywołały informacje napływające z Chin. W pierwszej kolejności poznaliśmy bardzo słabe dane o bilansie handlowym, jednak prawdziwe zamieszanie na parkietach giełdowych wywołała decyzja o dwukrotnym osłabieniu chińskiej waluty przez tamtejszy bank centralny. Taka decyzja po pierwsze wpływa na spadek konkurencyjności dóbr produkowanych przez wszystkie pozostałe kraje, a z drugiej strony wskazuje z jak ogromnym problemem mierzą się teraz Chiny. Obawy o twarde lądowanie tamtejszej gospodarki wciąż silnie wpływają na zachowanie inwestorów, w dodatku potwierdzane są co jakiś czas przez napływające stamtąd dane.

Najważniejsze dane, jakie poznaliśmy w przypadku gospodarki europejskiej dotyczyły przede wszystkim inflacji i wzrostu gospodarczego. O ile inflacja w strefie euro nie zaskoczyła analityków, o tyle wzrost gospodarczy rozczarował zarówno w przypadku całej Wspólnoty, jak i jej dwóch największych gospodarek, czyli Niemiec i Francji. Z opublikowanych danych wynika, że gospodarka Francji zanotowała w drugim kwartale stagnację, z kolei gospodarka Niemiec wzrosła jedynie o 0,4 proc. k/k. Z tego też powodu wzrost gospodarczy w całej strefie euro spadł z 0,4 proc k/k w pierwszym kwartale do 0,3 proc. k/k obecnie.

W piątek opublikowane zostały także dane o PKB w Polsce. Wzrost gospodarczy w kraju również spowolnił, mimo iż oczekiwano utrzymania się dynamiki wzrostu PKB na poziomie z zeszłego kwartału, czyli 3,6 proc. Z danych GUS wynika, że w drugim kwartale tego roku PKB było o 3,3 proc. większe, co jest wartością oczywiście cały czas bardzo pozytywną, szczególnie na tle innych państw Europy.

Jeżeli chodzi o polską gospodarkę, ważnymi danymi, które zaskoczyły pozytywnie były te o inflacji. Okazało się bowiem, że zarówno ogólny wskaźnik CPI jak i inflacja w formie bazowej wykazały w lipcu poprawę, gdyż z jednej strony inflacja ogólna wzrosła z -0,8 proc. do -0,7 proc., kolei inflacja bazowa z 0,2 proc. do 0,4 proc.

Najważniejsze informacje z polskich spółek

Obecnie trwa sezon publikacji wyników finansowych za drugi kwartał tego roku. W mijającym tygodniu raporty opublikowały między innymi spółki należące do czołówki na GPW. Wśród nich znalazł się KGHM, PGNiG, Lotos i PKO. Wszystkie, za wyjątkiem banku, poprawiły swoje wyniki względem zeszłego roku. PKO BP za to zarobiło w tym okresie nieco ponad 700 mln złotych, co jest wartością o 18 proc. mniejszą niż w tym samym kwartale w roku poprzednim. Bank za tą sytuację wini niskie stopy procentowe, co odbiło się na zysku z tytułu odsetek.

W należących do PKN Orlen zakładach chemicznych w Czechach doszło do awarii, która wywołała pożar. Sytuację szybko udało się opanować, jednak akcje naftowej spółki straciły tego dnia ponad 2,5 proc.

Hawe nie wykupiło wygasających w poniedziałek obligacji o łącznej wartości 20 milionów złotych. To wywołało dynamiczną wyprzedaż jej akcji, choć papiery spółki wyprzedawane są już od tygodni. W celu jak najszybszej spłaty wierzycieli Hawe ma zamiar sprzedać część swojej infrastruktury telekomunikacyjnej.

Na GPW jeszcze w tym roku ma pojawić się Grodno, czyli notowany obecnie na NewConnect dystrybutor artykułów elektronicznych. Prospekt emisyjny w tej sprawie został złożony w połowie lipca, a spółka ma zamiar przenieść swoje akcje bez przeprowadzania nowej emisji.

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)