Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|
aktualizacja

Kredyty w bankach. Jest szansa na mniejsze restrykcje

8
Podziel się:

W pierwszej połowie roku banki zaostrzyły politykę kredytową. W efekcie trudniej było dostać pieniądze np. na zakup mieszkania. Z ankiety przeprowadzonej przez NBP wynika, że banki mogą w najbliższym czasie nieco złagodzić kryteria.

Kredyt nie jest tak łatwo dostać.
Kredyt nie jest tak łatwo dostać. (East News)

W polityce kredytowej banków i popycie na kredyty pogłębiły się tendencje z pierwszych trzech miesięcy tego roku. Zdecydowana większość banków w pierwszej połowie roku zaostrzyła - często w znacznej skali - kryteria polityki kredytowej. Nie tylko jest trudniej o kredyty, ale też pogorszyły się warunki ich udzielania.

W opinii banków ankietowanych przez NBP niepewność co do dalszych gospodarczych i społecznych skutków rozprzestrzeniania się pandemii koronawirusa silnie obniżyła popyt na kredyty. Szczególnie te dla małych i średnich przedsiębiorstw i kredyty konsumpcyjne.

Ci, którzy jednak starają się o uzyskanie pieniędzy z banku, np. na zakup mieszkania, mogą jednak dostrzec światełko w tunelu. Bankierzy w ankiecie sygnalizują, że w trzecim kwartale tego roku dojdzie do odwrócenia tendencji i nieznacznego łagodzenia polityki kredytowej.

Zobacz także: Zmiany w Kodeksie pracy. Duża nowelizacja już jesienią

Mogą być nieco niższe kryteria udzielania kredytów, czyli ustalone przez bank minimalne standardy zdolności kredytowej, jakie musi spełnić kredytobiorca, aby uzyskać kredyt. Lepsze mogą być też warunki udzielania kredytów. A mowa o marży odsetkowej, pozaodsetkowych kosztach kredytu, maksymalnej kwocie kredytu, wymaganych zabezpieczeniach czy maksymalnym okresie kredytowania.

Banki prognozują pojawienie się większego popytu na kredyt dla dużych oraz małych i średnich przedsiębiorstw: wyraźnie silniejszego na kredyty krótkoterminowe niż długoterminowe. Tylko pojedyncze banki oczekują spadku popytu we wszystkich kategoriach kredytów.

Ankieta została przeprowadzona na początku lipca 2020 roku wśród 24 banków, których łączny udział (wg. kryterium należności) w portfelu sektora bankowego wynosi około 88 proc.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(8)
obserwator
4 lata temu
A ja radze aby BANKSTEROM nie UFAĆ!!! Sami znależli się w sytuacji bez wyjścia wpadając w sidła swojej zachłanności. Teraz następny krok należy do społeczeństwa aby nie ufali BANKSTEROM i nie brali pożyczek oraz ograniczyli wkłady swoich oszczędności w depozytach bankowych.Pamietajcie iż banki w Polsce nie są Polskie.
słoik
4 lata temu
dużo ostatnio informacji w necie jak to banki podniosą za chwilę opłaty, oprocentowania kredytów i utrudnienia w ich uzyskaniu. Opłaty za karty płatnicze, itd. Prosty wniosek - REZYGNACJA z usług banków.!!!Nie ma sensu trzymać u nich pieniędzy, bo oprocentowania są żadne (za chwilę ujemne!). To poproszę pensję albo do ręki albo natychmiast ją wypłacam i płacę gotówką. A banksterzy niech się bujają!
bbbb
4 lata temu
Do banków jakoś nie dociera, że jeżeli stać mnie zebrać 1/3 wartości mieszkania to po co mi kredyt? I chyba prawdą jest, tak jak ktoś tu napisał, że kredyt dostaniesz jak udowodnisz, że nie jest ci on wcale potrzebny.
Pol
4 lata temu
Polska to taki dziwny kraik republika bananowa bo nie tylko banki komercyjne ale tez panstwowe aaaa za picu narodowe odsetki od depozytow max 0.5 procenta. A kredyt odsetki max czyli 7.2 plus tele samo marzy. Czego oni uzywajo do myslenia bo raczej nie mozgu tj banki a raczej bankowce
Kxx
4 lata temu
9% w Polsce, 0% w Niemczech tak wygląda kredyt samochodowy?