Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
ANA
|
aktualizacja

Kredyty we frankach. Międzynarodowa instytucja zabiera głos

86
Podziel się:

Banki w Polsce powinny współpracować z kredytobiorcami, aby osiągać dobrowolne porozumienia w zakresie walutowych kredytów hipotecznych, uważa Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW).

Kredyty we frankach. Międzynarodowa instytucja zabiera głos
Kredyty we frankach. Banki powinny współpracować z kredytobiorcami, ocenia MFW. (Adobe Stock)

W najnowszym raporcie dotyczącym Polski MFW zwraca uwagę, że wprawdzie wartość kwestionowanych kredytów stanowi wciąż niewielką część wszystkich kredytów hipotecznych, w ubiegłym roku liczba spraw sądowych wzrosła ponad dwukrotnie.

Ponadto, ryzyko związane z hipotekami walutowymi odpowiadało za ok. jedną trzecią rezerw sektora bankowego w 2020 roku.

"Skala potencjalnych strat będzie zależała od ostatecznych wyroków sądowych oraz wolumenu zakwestionowanych kredytów, jak również prawdopodobnie od porozumień pozasądowych" - czytamy w raporcie MFW.

Zobacz także: Rząd może się cieszyć. Budowa dróg tańsza niż zakładał

Autorzy raportu zwracają uwagę, że jest to większe wyzwanie dla niektórych małych i średnich banków ze znaczną ekspozycją na walutowe kredyty hipoteczne. I choć to ryzyko jest dobrze identyfikowane zarówno przez banki, jak i przez władze, jedni i drudzy powinni zachować czujność i dostosować swoje strategie tak, aby być przygotowanym na skutki wyroków sądowych.

"W szczególności banki powinny proaktywnie współpracować z kredytobiorcami, aby osiągać dobrowolne porozumienia, rozstrzygające spory prawne" - czytamy w raporcie.

Obecnie trwają prace nad propozycją Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) dotyczącą zawierania przez banki ugód z klientami posiadającymi kredyty hipoteczne w walucie obcej.

Według propozycji przewodniczącego KNF Jacka Jastrzębskiego, banki powinny zacząć proponować frankowiczom ugody, ale bez faworyzowania ich względem klientów, którzy mają kredyt hipoteczny w polskiej walucie. Punktem wyjścia ma być kredyt złotowy oprocentowany według stawki WIBOR powiększonej o marżę stosowaną dla kredytów złotowych w czasie, w którym udzielony został kredyt walutowy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(86)
mikibluaj
3 lata temu
patrząc na wyroki do 2020 r i orzeczenia TSUE zastanawia jak sądy krajowe czytają prawo. zgoła odmiennie niż Trybunał Sprawidliwości. trochę to przerażające skoro same przepisy się nie zmieniły a wyroki owszem o 180 stopni. oby SN wziął to pod uwagę podczas odpowiadania na pytania tak by nie trzba było znowu odkręcać wszystkiego
nickkko
3 lata temu
Wiele krajów zrobiło już porządek ze swoimi banksterami z związku z kredytami frankowymi. Tylko w Polsce zamieciono temat pod dywan. A PiS dodatkowo wykorzystał ten problem i kłamstwem wyborczym - obiecując rozwiązanie problemu - na garbie głosów frankowiczów doszedł do władzy. Bankowiec został premierem. A ludzie zostali pozostawieni samym sobie w walce z wielkimi pazernymi bankami. Na szczęście ludzie przestali się bać i poszli do sądów. Szala się w tej chwili przechyla bo nie może być inaczej. Banksterzy oszukiwali kredytobiorców stosując niezgodne z polskim prawem klauzule i czuli się bezkarni. No bo kto wielkiemu bankowi podskoczy? Od wielu lat stosowali czarny PR wobec frankowiczów nazywając ich cwaniakami. Szczując złotówkowiczów przeciwko nim. A tu nie ma żadnego związku. Zwyczajnie należy stosować prawo i tyle. W umowach frankowych były oszukańcze zapisy i oszust musi ponieść karę. Tylko tyle.
tu i teraz
3 lata temu
gdyby kurs chf był przyzwoity a nie bandycki to frankowicze i ich kredyty spłacałyby się bez tego niepotrzebnego szumu. A tak jest to frankowe niewolnictwo XXI wieku
Frankowicz
3 lata temu
ŻADNEJ UGODY!!! Banki muszą pokryć wszystkie szkody!!!
E80
3 lata temu
Czy biorący kredyty we frankach nie wiedzieli o ryzyku związanym ze zmianą kursu? Chcieli mieć tańszy kredyt podejmując ryzyko , którę większości z nich się nie opłaciło.
...
Następna strona