Notowania

banki
17.05.2019 12:18

Kurator w Idea Banku bezterminowo. Będzie miał szerokie uprawnienia

Bankowy Fundusz Gwarancyjny jako kurator będzie miał wstęp na obrady wszystkich organów Idea Banku. KNF czeka na przedstawienie planu naprawy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Główny właściciel Idea Banku Leszek Czarnecki.

- Nie określono ram czasowych działania kuratora - podała Magdalena Potocka z BFG. Kurator będzie urzędował w banku aż do momentu, gdy zostanie odwołany przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Czyli na razie nie wiadomo jak długo. KNF oczekuje teraz przedstawienia planu rozwiązania trudnej sytuacji banku w przypadku, gdyby nie udało się pozyskać inwestora.

Teoretycznie Idea Bank miał według dotychczasowych planów przejąć Getin Noble i potem dać się przejąć inwestorowi. Ale w kontekście ostatnich danych finansowych, gdy Idea utworzył gigantyczne rezerwy i wszystkie wymagane wskaźniki zeszły do krytycznych poziomów, to nic już nie jest pewne.

Zobacz też: Były prezes Idea Banku zatrzymany. "Spektakularne działanie, ale o ograniczonej treści"

Kurator ma między innymi pomóc zarządowi w opracowaniu wiarygodnego planu B na wypadek, gdyby poszukiwanego od lutego inwestora nie udało się znaleźć.

- Każdy bank powinien posiadać spójną strategię rozwoju oraz plany, określające szczegółowo, w jaki sposób wdroży ją w zmieniającym się otoczeniu. Realizacja strategii i planów jest w rękach banku, ale nadzorca musi brać pod uwagę wszystkie scenariusze - powiedział "Rzeczpospolitej" Jacek Barszczewski, rzecznik KNF.

- Plan jest przez bank aktualnie opracowywany i będzie przedmiotem dyskusji z KNF - poinformowało biuro prasowe banku.

Za zgodą KNF kurator będzie mógł zwołać nadzwyczajne walne zgromadzenie banku. Przysługiwać mu będzie też prawo uczestniczenia w posiedzeniach organów banku, czyli zarządu i rady nadzorczej. Będzie miał też dostęp do "wszelkich informacji niezbędnych do wykonywania jego funkcji". Co więcej, uprawnienia przewidują zaskarżanie uchwał walnego zgromadzenia.

Kurator składa KNF kwartalne sprawozdania ze swojej działalności zawierające ocenę sytuacji finansowej banku lub realizacji przez zarząd banku planu naprawy.

Zarząd banku oficjalnie traktuje kuratora jako wsparcie przez KNF i BFG poprawy i ustabilizowania sytuacji.

- Nie ma to związku i pozostaje bez wpływu na bieżącą pracę banku oraz świadczenie usług na rzecz klientów - podało "Rzp" biuro prasowe Idei.

Wstępny plan alternatywny do pozyskania inwestora przewiduje skokowe zmniejszenie aktywów ważonych ryzykiem poprzez sprzedaż portfela leasingowego. Później bank zajął by się jego odbudową, dzięki spółce Idea Getin Leasing, w której ma połowę udziałów. To zmniejszyłoby wymóg kapitałowy i podniosłoby współczynniki wypłacalności.

Odpytywany przez gazetę Andrzej Powierża, analityk DM Citi Handlowego, zgłasza jednak wątpliwości. Jak informuje, po sprzedaży portfela leasingowego w banku zostaną głównie kredyty dla mikrofirm, czyli kredyty ze sporym ryzykiem.
Analityk wskazuje, że choć bank już zmniejsza skalę działalności, to przychody spadają szybciej niż koszty. W ten sposób coraz trudniej o zyski i odbudowę finansów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: banki, ida, idea bank, giełda, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-05-2019

WojtasDolary przeciw orzechom że złodziejskie imperium Leszka Cz. padnie.

17-05-2019

ChwytakLeszek, nie pękaj!

17-05-2019

JPLCz miej honor oddaj moje pieniądze

Rozwiń komentarze (11)