Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|
aktualizacja

Libet z zyskiem pierwszy raz od 2014 roku. Mniejszy może więcej

27
Podziel się:

Największy producent kostki brukowej w Polsce przełamał się. Przez ostatnich kilka lat biznes przynosił straty, ale 2019 rok Libet zakończył z zyskiem. Pomogła temu sprzedaż części aktywów.

Thomas Lehmann od lat stoi na czele Libetu.
Thomas Lehmann od lat stoi na czele Libetu. (LIBET, Libet)

Libet wstępnie podsumował wyniki 2019 roku. Choć na oficjalne sprawozdanie spółki trzeba poczekać do końca kwietnia, zarząd postanowił wcześniej pochwalić się osiągnięciami. A jest czym. Pierwszy raz od 2014 roku udało się spółce osiągnąć zysk na koniec roku.

W całym 2019 roku Libet odnotował 200 mln zł przychodów ze sprzedaży. To przełożyło się na 41,6 mln zł zysku operacyjnego (EBITDA). Po uwzględnieniu m.in. podatków na czysto wyszło nieco ponad 17 mln zł zysku netto.

Tym samym największy producent kostki brukowej w Polsce powoli odrabia straty, które przez ostatnie lata mocno narosły. Tylko w 2018 roku spółka była na minusie prawie 31 mln zł. Dodając do tego straty z lat 2015-2017 wychodzi w sumie ponad 60 mln zł.

Zobacz także: Budowlanka. "Będą upadłości, firmy będą porzucały kontrakty"

Zarząd Libetu w komunikacie wskazuje, że znaczący wpływ na wyniki, w tym poziom EBITDA miały istotne zdarzenia o charakterze jednorazowym. Mowa o sprzedaży w pierwszym półroczu 2019 niektórych aktywów spółki (sprzedaż zakładów). Dało to wpływy na poziomie 15,6 mln zł.

Tym samym widać, że w przypadku Libetu odchudzenie biznesu, przynajmniej chwilowo, poprawiło wyniki finansowe. A na tym nie koniec. Kilka tygodni temu spółka dostała oferty z dwóch spółek na sprzedaż kolejnych aktywów. Propozycje opiewają w sumie na około 33 mln zł.

Środki pozyskane z ewentualnej transakcji mogłyby zostać przeznaczone na spłatę zadłużenia, w szczególności zadłużenia wobec banków, które ostatnio szacowano na około 66 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(27)
POLAK
4 lata temu
dlaczego takie glupoty piszcie,, jaki krol? jaki najwiekszy? ta wasz propaganda ,,,,
Król
4 lata temu
Jest nagi
Dzień dobry
4 lata temu
Miesiąc temu pisaliście jak najgorzej, a dziś taka zmiana? Czy braliście udział w spekulacji akcjami?
Marci
4 lata temu
Zysk? Jaki zysk? Brak faktycznej koncepcji rozwojowej firmy. Totalna nieudolność zarządu.
Kokaro
4 lata temu
Brukbet 17 milionów to wydaje na klub piłkarski!
...
Następna strona