Notowania

giełda
19.02.2020 15:41

Libet z zyskiem pierwszy raz od 2014 roku. Mniejszy może więcej

Największy producent kostki brukowej w Polsce przełamał się. Przez ostatnich kilka lat biznes przynosił straty, ale 2019 rok Libet zakończył z zyskiem. Pomogła temu sprzedaż części aktywów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(LIBET)
Thomas Lehmann od lat stoi na czele Libetu. (Fot: Libet)

Libet wstępnie podsumował wyniki 2019 roku. Choć na oficjalne sprawozdanie spółki trzeba poczekać do końca kwietnia, zarząd postanowił wcześniej pochwalić się osiągnięciami. A jest czym. Pierwszy raz od 2014 roku udało się spółce osiągnąć zysk na koniec roku.

W całym 2019 roku Libet odnotował 200 mln zł przychodów ze sprzedaży. To przełożyło się na 41,6 mln zł zysku operacyjnego (EBITDA). Po uwzględnieniu m.in. podatków na czysto wyszło nieco ponad 17 mln zł zysku netto.

Tym samym największy producent kostki brukowej w Polsce powoli odrabia straty, które przez ostatnie lata mocno narosły. Tylko w 2018 roku spółka była na minusie prawie 31 mln zł. Dodając do tego straty z lat 2015-2017 wychodzi w sumie ponad 60 mln zł.

Budowlanka. "Będą upadłości, firmy będą porzucały kontrakty"

Zarząd Libetu w komunikacie wskazuje, że znaczący wpływ na wyniki, w tym poziom EBITDA miały istotne zdarzenia o charakterze jednorazowym. Mowa o sprzedaży w pierwszym półroczu 2019 niektórych aktywów spółki (sprzedaż zakładów). Dało to wpływy na poziomie 15,6 mln zł.

Tym samym widać, że w przypadku Libetu odchudzenie biznesu, przynajmniej chwilowo, poprawiło wyniki finansowe. A na tym nie koniec. Kilka tygodni temu spółka dostała oferty z dwóch spółek na sprzedaż kolejnych aktywów. Propozycje opiewają w sumie na około 33 mln zł.

Środki pozyskane z ewentualnej transakcji mogłyby zostać przeznaczone na spłatę zadłużenia, w szczególności zadłużenia wobec banków, które ostatnio szacowano na około 66 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: giełda, wiadomości, giełda na żywo, libet, kostka brukowa, wyniki, zysk
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-02-2020

sdfNiektórzy to mają łeb, nabrać kredytów i otworzyć nierentowną firmę, ale oczywiście wypłacać sobie sowitą pensję prezesowską przez kilka lat, działać … Czytaj całość

18-02-2020

JacekA co to za zysk jeśli pochodzi praktycznie w całości ze sprzedaży aktywów, księgowość identyczna z działaniami naszego rządu, kreatywna księgowość, i … Czytaj całość

18-02-2020

halo pismaczkua od kiedy to libet jest najwiekszym producentem kostki, bo chyba nie w Polsce, jakie bzdury, to ciekawe co pismaczek pisze tutaj

Rozwiń komentarze (27)