Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Likwidacja OFE. Rząd na początek zabierze więcej

37
Podziel się:

Początkowo zakładano, że obie transze opłaty będą wynosiły po 50 proc. Rząd zmienił jednak zdanie i środki z OFE, które mają do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych podzieli stosunkiem inaczej. Pierwszą transzę opłaty przekształceniowej zwiększył do 70 proc.

Likwidacja OFE. Pierwszą transzę opłaty przekształceniowej zwiększono do 70 proc.
Likwidacja OFE. Pierwszą transzę opłaty przekształceniowej zwiększono do 70 proc. (East News, Aleksandra Szmigiel/REPORTER)

OFE do likwidacji. Decyzja zapadła

Specjalistyczny fundusz inwestycyjny otwarty (SFIO) z wydzielonymi subfunduszami, który ma powstać w wyniku przekształcenia otwartych funduszy emerytalnych (OFE) przekaże do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) środki odpowiadające wartości zobowiązania z tytułu opłaty przekształceniowej w dwóch częściach: 70 proc. powyższego zobowiązania do 31 października 2020 r., a 30 proc. tego zobowiązania do 31 października 2021 r., podano w zaktualizowanym projekcie ustawy dotyczącej przekształceń OFE. W poprzedniej wersji planowano, że obie transze opłaty będą wynosiły po 50 proc.

Jak podano w uzasadnieniu ustawy, proponowane rozwiązanie wpisuje się w postulaty zgłaszane na etapie konsultacji projektu, aby transfer środków w ramach opłaty przekształceniowej był możliwie neutralny z punktu widzenia wpływu na rynek kapitałowy, a przy tym aby SFIO nie musiały utrzymywać wysokiej rezerwy gotówkowej z przeznaczeniem na płatność drugiej transzy tej opłaty (stąd obniżenie drugiej transzy do 30 proc.).

"W celu zapewnienia większej elastyczności projektowanych rozwiązań najpóźniejsze daty, do których będzie mogła nastąpić płatność zostały określone na 31 października 2020 r. oraz 31 października 2021 r. (rok i odpowiednio dwa lata od wejścia w życie ustawy). Jednocześnie należy podkreślić, że modyfikacja trybu przekazania środków na opłatę przekształceniową ma charakter wyłącznie operacyjno-techniczny i nie zmienia w żaden sposób zakresu zobowiązania z tego tytułu po stronie OFE, a następnie SFIO, ani nie ma wpływu na sytuację poszczególnych członków OFE" - czytamy w uzasadnieniu.

Likwidacja OFE. "W PiS jest ktoś od wymyślania pięknych nazw: opłata zamiast podatek"

Porządek obrad dzisiejszego posiedzenia Rady Ministrów obejmował m.in. Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z OFE na indywidualne konta emerytalne (IKE). Dziś na godz. 15:00 zapowiedziano konferencję prasową ministra finansów, inwestycji i rozwoju Jerzego Kwiecińskiego w tej sprawie.

Jak zapowiadano wiosną, projektowana ustawa zakłada przekształcenie OFE w fundusze inwestycyjne zarządzające IKE zasilone aktywami zgromadzonymi w OFE (łącznie było to - wg danych podanych w maju br. - ok. 162 mld zł). Każdy ubezpieczony (tj. ok 15,7 mln członków OFE) będzie miał prawo wyboru - domyślną opcją będzie przeniesienie środków z OFE na w pełni prywatne IKE z możliwością jego dalszego zasilania, już zupełnie dobrowolnego (na IKE nie będzie trafiała żadna część składki emerytalnej; obecnie średnie saldo na rachunku członka OFE to 10 233 zł). Jednocześnie w przypadku osób, które zdecydują o przejściu w całości do I filaru, środki przez nich zgromadzone w OFE zostaną zapisane na indywidualnym koncie prowadzonym w ZUS, a odpowiadające im aktywa trafią do Funduszu Rezerwy Demograficznej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(37)
kik
4 lata temu
Złodzieje!
Hhhh
4 lata temu
Gdzie kancelarie prawnicze, prawnicy czy tylko orzekają w sprawach frankowiczów?
Tre
4 lata temu
15 % za przelew dobre
Hej ty
4 lata temu
Redaktorzy zróbcie wywiad z kancellariami prawnymi. Czekam na artykuły
Bankster
4 lata temu
Ludzie gdzie są nie skorumpowani sędziowie. Przyglądają się tylko. 15 % opłaty za przelew? W jakim banku są takie przelewy? Dajcie w banku który jest rzekomo Polski zarobić na lokacie 15%
...
Następna strona