Notowania

giełda
19.02.2020 21:24

Mały ZUS bez limitu przychodów. Rzecznik MŚP chce zmian w uldze

Zniesienie limitu przychodu upoważniającego do objęcia tzw. małym ZUS-em to priorytet, o który w 2020 roku chce walczyć Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz. (Fot: ateusz Grochocki/East News)

Uzależnienie wysokości płacy minimalnej od sytuacji gospodarczej w powiecie, a także skrócenie do 6 miesięcy postępowań gospodarczych i utworzenie Rady Odwoławczej jako organu doradczego w sprawach skarbowych po wyrokach sądów administracyjnych I instancji - to kolejne postulaty na liście Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców na 2020 rok.

Mały ZUS Plus, który jest pomysłem ministerstwa Jadwigi Emilewicz, ma zacząć obowiązywać od 1 lutego.
Mały ZUS Plus od lutego. Ma objąć 320 tys. osób

Mały ZUS Plus to system ulg przez przedsiębiorców, którzy osiągnęli przychód z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej nie wyższy niż 120 tys. zł rocznie.

Zdaniem rzecznika Adama Abramowicza kryterium powinien być jednak dochód.

- Jeżeli chodzi o możliwości zapłacenia składki, niczym się nie różni przedsiębiorca, który ma 3 tys. dochodu i 9 tys. przychodu od przedsiębiorcy, który ma 11 tys. przychodu i 3 tys. dochodu. To jest ten sam poziom dochodu, z którego płaci się składkę - powiedział Abramowicz podczas konferencji prasowej.

Mały ZUS i Mały ZUS plus: Rozwiązania, z których niewielu przedsiębiorców będzie mogło skorzystać

Dodał, że z szacunków wynika, że stopniowe znoszenie tego ograniczenia do roku 2023 kosztowałoby w tym właśnie roku ponad 1 mld zł.

Płaca minimalna połową średniej płacy

Rzecznik zaznaczył także, że "chcąc uzyskać konsensus ze związkami zawodowymi" zgadza się, by płaca minimalna stanowiła połowę średniej płacy. "Zapiszmy to w ustawie na sztywno - jeżeli płaca minimalna ma wynosić tys. zł, to płaca średnia płaca musi wynosić 8 tys. zł - powiedział.

Dodał jednak, że w jego ocenie, inna sytuacja jest w Warszawie, inna w Ustrzykach Dolnych, pod Suwałkami czy pod Koszalinem.

Mały ZUS dla nielicznych. "Państwo ściąga podatki przekraczające dochody"

- Przeprowadzimy taką analizę, już nasi eksperci to robią, żeby płacę minimalną dostosować dostosowana do rozwoju gospodarczego w powiecie. Oczywiście, na zasadzie, że firma ma tam produkcję, albo usługi, a nie że jest zarejestrowana - powiedział Abramowicz.

- Gdyby ten plan udało nam się przeprowadzić, wywołałoby to efekt specjalnych stref ekonomicznych, albo efekt w skali globalnej - wyrównywanie rozwoju gospodarczego. W sytuacji, gdy powiat byłby z niską średnią, płaca minimalna byłaby mniejsza i zachęcałoby to do inwestycji w tym powiecie - dodał.

Priorytetem Rzecznika jest także skrócenie czasu w postępowaniach gospodarczych maksymalnie do 6 miesięcy, a także ograniczenia stosowania tymczasowego aresztowania wobec przedsiębiorców i zastępowanie tymczasowych aresztowań dozorem elektronicznym. I w tym roku zamierza wnioskować o zmianę regulacji w tym zakresie.

Potrzebny nowy organ

Rzecznik zapowiedział też, że będzie też zabiegał o powołanie nowego organu - Rady Odwoławczej. W jej skład weszliby przedstawiciele przedsiębiorców z Rady Dialogu Społecznego, Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, Krajowej Administracji Skarbowej, Ministerstwa Finansów oraz Ministerstwa Rozwoju. Zadaniem Rady byłoby rozpatrywanie spraw w okresie po nieprawomocnym wyroku sądu I instancji (niezależnie od sądowego postępowania odwoławczego), która mogłaby rekomendować nieskładanie odwołania.

- Dzisiaj jest sytuacja taka, że dyrektorzy Izb Skarbowych obawiają się zakończyć sprawę na etapie wyroku Wojewódzkiego Sadu Administracyjnego, jeżeli wynik jest pozytywny dla przedsiębiorcy i odwołują się do Naczelnego Sądu Administracyjnego. My proponujemy takie rozwiązanie: dyrektor ma wyrok, nie jest pewny, boi się rozstrzygnąć tych niejasności, których się nie da usunąć zgodnie z konstytucją biznesu na korzyść przedsiębiorcy, to odwołuje się do takiej rady - powiedział Abramowicz.

Rzecznik chce też wprowadzenia możliwości zmian w zakresie przepisów prawa gospodarczego, wprowadzających obowiązki dla przedsiębiorców, z 6-miesięcznym vacatio legis oraz likwidację wszelkich obowiązków dla mikrofirm.

Tagi: giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-02-2020

DanielBoże tylko po co to wszystko? Wystarczy obniżyć wydatki tj skasować 500 plus na 1 dziecko, podwyższyć wiek emerytalny do np 63 dla kobiet ,65 mężczyzn … Czytaj całość

19-02-2020

Pol...Ot ekonomia się kłania

20-02-2020

Dziadek.Ktoś czyta przed opublikowaniem? Przecież błąd na błędzie...

Rozwiń komentarze (9)