Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MC: Uruchomiono rządową chmurę obliczeniową, na razie są w niej dwa systemy

3
Podziel się:

Dwa pierwsze systemy administracji publicznej: mObywatel oraz Otwarte Dane są obsługiwane przez rządową chmurę obliczeniową, podało Ministerstwo Cyfryzacji (MC). Wkrótce do chmury dołączą kolejne.

MC: Uruchomiono rządową chmurę obliczeniową, na razie są w niej dwa systemy

"Chmura to projekt realizowany przez Ministerstwo Cyfryzacji przy udziale Centralnego Ośrodka Informatyki. Usługa polega na dostarczaniu mocy obliczeniowej (serwerów, oprogramowania, baz danych, sieci, analiz itp.) za pośrednictwem internetu. W nowoczesnych koncepcjach rozwoju informatyzacji sektora publicznego, to właśnie przetwarzanie w chmurze obliczeniowej postrzegane jest jako najwygodniejsze, najpewniejsze oraz najbardziej optymalne pod względem ekonomicznym. Dlatego chmury obliczeniowe dla administracji powstają licznie w państwach UE" - czytamy w komunikacie.

Rządowa chmura obliczeniowa została stworzona w oparciu o dotychczas posiadane przez Ministerstwo Cyfryzacji zasoby IT i jest zarządzana przez Centralny Ośrodek Informatyki. Chmura rządowa jest bezpiecznym rozwiązaniem dedykowanym dla istotnych z punktu widzenia państwa systemów, w tym rejestrów państwowych. Aktualnie w chmurze umieszczone są dwa systemy: mObywatel oraz Otwarte Dane.

mObywatel to bezpłatna i oficjalna rządowa aplikacja na smartfony. Dzięki niej użytkownik zyskuje szybki dostęp do swoich mDokumentów takich jak mTożsamość, mLegitymacja szkolna czy mLegitymacja studencka, przypomina resort.

Z kolei portal Dane.gov.pl jest źródłem wiarygodnych, na bieżąco aktualizowanych danych udostępnianych bezpłatnie do ponownego wykorzystywania. Do korzystania z serwisu nie jest wymagana licencja ani nawet rejestracja.

"Wkrótce do rządowej chmury obliczeniowej trafią kolejne systemy administracji publicznej" - zapowiedziano w materiale.

media
telekomunikacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(3)
Prawienormaln...
5 lata temu
"... przetwarzanie w chmurze obliczeniowej postrzegane jest jako najwygodniejsze, najpewniejsze ". Niestety, już są dowody na łatwiejsze dojście do danych. Poważne firmy odchodzą od przechowywania danych w chmurze. Oby nie było potem problemów z wyciekiem danych.
Tor
5 lata temu
Wkrótce dowody i dane osobowe trafią na sprzedaż w deep web.
Wieńce złóżmy...
5 lata temu
Dobrze, że Komuna Paryska zmusiła obywateli do noszenia DO.