Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Mennica Skarbowa sprzedała dwie tony złota. Rekordowe ponad pół miliarda złotych

59
Podziel się:

Złoto było jednym z hitów inwestycyjnych 2020 roku, co skutecznie wykorzystała Mennica Skarbowa. Podwoiła sprzedaż kruszcu. Do klientów trafiły ponad 2 tony złota. Przełożyło się to na rekordowe wyniki finansowe.

Mennica Skarbowa sprzedała dwie tony złota. Rekordowe ponad pół miliarda złotych
Złoto było jednym z hitów inwestycyjnych 2020 roku, co wykorzystała Mennica Skarbowa. (Adobe Stock, spacetech)

Mennica Skarbowa sprzedała 2,1 tony złota w całym 2020 roku w porównaniu do 1,1 tony rok wcześniej - podała spółka. W ciągu 12 miesięcy wypracowała rekordowe 529,7 mln zł przychodów (wzrost o 127 proc.) i 18,2 mln zł zysku netto (wzrost o ponad 420 proc.).

"Analizując strukturę sprzedaży, warto zauważyć, że 19 proc. przychodów spółka uzyskała ze sprzedaży online (poprzednio była to wartość 14 proc.). Najchętniej kupowanymi produktami były sztabki złota o wadze 1g i 100g, a także uncjowe monety bulionowe" - czytamy w komunikacie.

- Zanotowaliśmy rekordowe wyniki w historii spółki. Z jednej strony to efekt przede wszystkim wzrostu kursu złota, ale także coraz większej popularności tego kruszcu jako lokaty kapitału - przyznaje prezes Jarosław Żołędowski.

Zobacz także: Znana sieć restauracji na krawędzi. "Kilka tygodni"

Tłumaczy, że przy takim trendzie spółka zarabia więcej zarówno na sprzedaży, jak i skupie złota. Z drugiej zaś strony wpływ na kondycję spółki miał rozwój sieci stacjonarnej i zwiększenie zapasów złota tak, by były dostępne w każdej chwili dla klientów.

Prezes szacuje, że w Polsce w 2020 roku sprzedało się ponad 8 ton złota. I mowa tu o całkowitej sprzedaży realizowanej także przez inne mennice i firmy obracające złotem.

- To jest historyczny rekord. Polacy dostrzegli siłę nabywczą tego kruszcu w momencie, kiedy nie opłaca się oszczędzać w banku, inwestować w lokaty czy kupować obligacje - podkreśla prezes.

- Ten zwiększony popyt na złoto obserwujemy także na początku 2021 roku, co niewątpliwie wpłynie korzystnie na naszą kondycję w okresie średnioterminowym - dodaje.

Mennica Skarbowa uruchomiła ostatnio m.in. sklep outletowy, w którym można nabyć złoto inwestycyjne w atrakcyjnych cenach, a także poszerzyła sieć sprzedaży.

Dodatkowo, na początku tego roku, w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie ze strony klientów spółka uruchomiła nową usługę - możliwość przechowywania złota w skrytce Bezpiecznego Skarbca, czyli w jednym z najnowocześniejszych i najbardziej bezpiecznych skarbców w Polsce.

Mennica Skarbowa podkreśla, że cały czas skupia się na gromadzeniu złota inwestycyjnego, uzupełniając zapasy sztabek i monet, co potencjalnie pozwolić ma na zaspokojenie popytu na złoto inwestycyjne, a pozwoli na zwiększanie udziału w rynku i generowanie pozytywnych wyników finansowych.

"W najbliższych miesiącach prowadzone będą także intensywne prace nad giełdą złota online, która powinna zostać uruchomiona do lipca bieżącego roku. (...) Spółka podejmie także decyzje związane z przejściem na główny parkiet warszawskiej GPW oraz uchwaleniem polityki dywidendowej" - czytamy w komunikacie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
giełda
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(59)
ziemianin
10 miesięcy temu
Złoto obłożone 23 % VAT nie jest żadną inwestycją. Zarabiają na nim tylko firmy zajmujące się handlem metalami szlachetnymi. Ciułacze zawsze przepłacają kupując...
bud
rok temu
Szkoda tylko że ta spółka to oszuści. Niedawno komornik im wszedł na konta i w ten sposób byli pracownicy odzyskują należne pieniądze za pracę sprzed kilku lat. A ci się bezczelnie promują w mediach i chwalą sukcesami.
TKM
rok temu
nie napisaliście że ten prezes jest odpowiedzialny za kradzież dorobku życia ludzi i jak zmieni się rząd powinien wisieć za zbrodnie urzędnicze.
jaa
rok temu
Podczas inwestowania w cokolwiek ryzyko utraty pieniędzy zawsze istnieje. Wszystko podlega wahaniom (nawet złoto) i zależy od tego kiedy się kupi i kiedy sprzeda. Inwestując w obligacje skarbowe (patrz Cypr, Grecja) a zwłaszcza korporacyjne można wszystko stracić. Złoto też potrafi tanieć. Jak się okazuje, nawet na lokacie można stracić – patrz Amber Gold. Dlatego tak istotna jest wiedza finansowa. Przynajmniej na podstawowym poziomie, by umieć ocenić to ryzyko i pułapki oszustów. Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna , Jest o zarządzaniu pieniędzmi i budowaniu majątku mimo niedużej pensji.
Student
rok temu
Bardzo dziwią mnie komentarze ludzi, bo pokazują ze nie maja zielonego pojęcia o własnościach firm , a własnościach Państwa - finansach i ekonomii = jak klasyk vincenty = POrażka... Pytam !!?? - A jaki macie w tym interes ,,chłopaczki'' wypowiadający się tutaj, podważając i dyskredytując niewątpliwą słuszność władz Mennicy Skarbowej !? - Same bzdury i kłamstwa tu piszą !? co za paranoja płaskoziemców, masakra... zapytajcie Tuskawki to on wam wyjaśni jak się okrada Polskę i Polaków przez POwiązanych... KOmbinatorów... POKO-komunistów...
...
Następna strona