Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Mercator Medical zyskał dzięki pandemii. Teraz ceny rękawic spadają

4
Podziel się:

Po wybuchu pandemii Mercator Medical szedł jak burza. Jednak najnowsze dane za drugi kwartał 2021 roku pokazują, że krakowski producent jednorazowych rękawic medycznych nieco wyhamował. Zysk netto okazał się mniejszy niż w analogicznym kwartale rok wcześniej, wynika z szacunków spółki.

Mercator Medical zyskał dzięki pandemii. Teraz ceny rękawic spadają
Mercator Medical pokazał szacunkowe wyniki za drugi kwartał 2021 rok. (Pixabay)

Zysk netto wyniósł 146,6 mln zł przy przychodach ze sprzedaży na poziomie 535,5 mln zł, podczas gdy w analogicznym kwartale rok temu spółka wypracowała zysk netto wysokości wobec 210,5 mln zł przy przychodach ze sprzedaży 375,2 mln zł.

- Sygnalizowany przez nas wielokrotnie trend zniżkujących cen rękawic skłania klientów do ostrożniejszych zakupów – powiedział członek zarządu Mercator Medical Witold Kruszewski.

Dodał, że spółka obserwuje reakcje klientów na zmiany otoczenia rynkowego. W piątek Mercator poinformował o dwóch renegocjowanych kontraktach długoterminowych. Jednak członek zarządu podkreślił, że cała produkcja znajduje odbiorców po akceptowanych przez spółkę cenach.

Zobacz także: Odmowa urlopu. Kiedy pracodawca może tak zrobić? Ekspert wyjaśnia

W całym pierwszym półroczu Mercator Medical wypracował blisko 1,1 mld zł przychodów. Prezentowane wyniki mają charakter szacunkowy. Raport za pierwsze półrocze 2021 roku ma zostać opublikowany 15 września.

Po wybuchu pandemii wzrósł popyt na rękawice medyczne, których ceny poszły w górę, a zyski Mercatora wystrzeliły, podobnie jak cena akcji spółki.

Na początku 2020 roku akcje tej stosunkowo niewielkiej krakowskiej spółki można było kupić na giełdzie po około 10 zł za sztukę. W szczytowym momencie (w październiku 2020 roku) chodziły nawet po 770 zł za sztukę.

Obecnie cena akcji Mercatora wynosi ok. 250 zł. W piątek kurs akcji spada o ponad 5 proc. i jest to najmocniejszy spadek wśród dwudziestu największych spółek na warszawskiej giełdzie skupionych w indeksie WIG20. Krakowska spółka dołączyła do indeksu WIG20, czyli do giełdowej elity, w marcu 2021 roku.

wykres dla: MRC
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
Tylko nie PiS
10 miesięcy temu
Dzieci polskiego kapitalizmu biedne!
Toki
10 miesięcy temu
Czyli to jest jedna z tych firm,która zerowala na pandemii
Dolejlama
10 miesięcy temu
Do 10 zł za ramkę prędko nie wrócą.
Aaaa
11 miesięcy temu
Kreatywna księgowość wychodzi na jaw. Tak to jest jak do bieżącego bilansu wpisuje się prognozowane zyski za kilka przyszłych lat. Kurs rośnie i można dobrze sprzedać własne akcje. Potem w kolejnych latach przeszacowuje się te przyszłe zyski. Kurs spada i można odkupić sprzedane wcześniej akcje po niższej cenie , a w portfelu zostaje górka.