Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

MI: Uprawnienia do kierowania pojazdami nie tracą ważności w trakcie pandemii

0
Podziel się

Dokumenty, uprawnienia i szkolenia, których termin upłynął w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii zachowują ważność w chwili obecnej i w ciągu 60 dni od daty zakończenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, przypomina Ministerstwo Infrastruktury (MI).

MI: Uprawnienia do kierowania pojazdami nie tracą ważności w trakcie pandemii
bDmxhONx

18 kwietnia 2020 r. weszła w życie nowelizacja przepisów ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw. Zawierana ona regulacje, zaproponowane przez Ministerstwo Infrastruktury, a dotyczące przedłużenia ważności:

o prawa jazdy (w tym zagranicznego prawa jazdy);

o pozwolenia na kierowanie tramwajem;

bDmxhONz

o zezwolenia na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym lub pojazdem przewożącym wartości pieniężne;

o świadectwa kierowcy;

o legitymacji instruktora nauki jazdy;

o legitymacji egzaminatora;

bDmxhONF

o zaświadczenia o wpisie do ewidencji instruktorów techniki jazdy (świadectwa instruktora techniki jazdy);

o uprawnień do kierowania pojazdami,

o wpisu w prawie jazdy kodu 95 potwierdzającego uzyskanie kwalifikacji wstępnej, kwalifikacji wstępnej przyspieszonej, kwalifikacji wstępnej uzupełniającej, kwalifikacji wstępnej uzupełniającej przyspieszonej albo ukończenie szkolenia okresowego.

"Oznacza to, że wszystkie te dokumenty, uprawnienia i szkolenia, których termin upłynął w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii pozostaną ważne i będą ważne także w okresie 60 dni od daty zakończenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii" - przypomina Ministerstwo w komunikacie.

bDmxhONG

Po zakończeniu stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, osoby posiadające dokumenty, czy uprawnienia będą musiały w ciągu 60 dni wszystkie zaległe badania i szkolenia wykonać lub odnowić i przedłużyć terminy ważności dokumentów.

W czasie epidemii zawieszone jest też wykonywanie szkoleń okresowych w transporcie drogowym.

Dodatkowo, zgodnie z przepisami ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniemCOVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych w okresie stanu zagrożenia epidemicznego, zostały zawieszone obowiązki dotyczące badań okresowych kierowców.

Oznacza to, że w tym czasie kierowcy wykonujący przewozy drogowe nie są zobowiązani do przechodzenia i dostarczania okresowych badań lekarskich i psychologicznych do pracy na stanowisku kierowcy.

bDmxhONH

"Po odwołaniu staniu epidemii kierowcy będą musieli odbyć te badania w terminie do 60 dni od daty odwołania stanu epidemii" - przypomina MI.

bDmxhOOa
Źródło:
KOMENTARZE
(0)