Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

MR: Apelujemy do KE o wsparcie dla sektora motoryzacyjnego

23
Podziel się:

Polska razem z 11 innymi państwami członkowskimi UE zaapelowała do Komisji Europejskiej (KE) o wsparcie powrotu do pełnej działalności sektora motoryzacyjnego. Ze strony polskiej list podpisała wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, podał resort.

MR: Apelujemy do KE o wsparcie dla sektora motoryzacyjnego
(Pixabay)

"Należy mieć na uwadze znaczenie przemysłu samochodowego dla gospodarki unijnej. Poza mocnymi wskaźnikami ekonomicznymi, sektor ten realizuje też kluczowe inwestycje ukierunkowane na zrównoważony model mobilności, co pomaga w procesie przekształcania naszej gospodarki na bardziej zrównoważoną" - powiedziała Emilewicz, cytowana w komunikacie.

"Dlatego europejski plan odbudowy powinien także zawierać dedykowany program ukierunkowany na motoryzację z silnym wsparciem finansowym - stosownym do znaczenia tego sektora dla gospodarki unijnej" - dodała.

Przemysł samochodowy jest jedną z kluczowych gałęzi gospodarki: przynosi 7% PKB Unii Europejskiej; zatrudnia 6% europejskich pracowników; generuje 12% wartości eksportu, dając nadwyżkę ponad 84,4 mld euro; corocznie inwestuje środki prywatne w badania i rozwój w kwocie 57,4 mld euro co stanowi 28% wartości nakładów unijnych na B+R, przypomina resort.

Ze względu na pandemię COVID-19 sektor motoryzacyjny przerwał całkowicie swoją produkcję na dwa miesiące. Należy zapewnić szybki powrót do pełnej działalności tej branży - postulują autorzy listu. Poniosła ona znaczące straty, sięgające także zatrudnionych pracowników.

"Pilne wsparcie, po dokonaniu analizy powstałych w wyniku pandemii strat, winno zapewnić nie tylko powrót do sytuacji sprzed pandemii, ale także dalszy zrównoważony rozwój tego sektora. Jest to branża wiodąca dla przemysłu, stymulująca rozwój innych sektorów. Sektor motoryzacyjny zapewnia utrzymanie łańcucha wartości, zgodności ze środowiskowymi i cyfrowymi celami oraz dąży do wytworzenia pojazdów zeroemisyjnych" - czytamy także.

List do Komisji Europejskiej podpisali ministrowie 12 państw członkowskich (ES, BG, CZ, HU, IT, LV, MT, PL, PT, RO, SK, SI).

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(23)
Justyna
4 lata temu
Kapitał Łukasza Szumowskiego to doświadczenie lekarskie i ponadprzeciętne zaangażowanie
Aska
4 lata temu
Z opublikowanego w piątek badania CBOS „Stosunek do polityków” wynika, że Lukasza Szumowskiego zaufaniem darzyło 46 proc. badanych. Jak podaje CBOS, oznacza to wzrost w stosunku do wyników kiedy to minister zdrowia cieszył się zaufaniem 19 proc. badanych.
pOl
4 lata temu
Zdaniem ekspertów od wizerunku i marketingu politycznego wzrost Szumowskiego jest uzasadniony, bo wszystkie decyzje komunikuje czytelnie i spójnie, a ogromnym jego atutem jest bogate doświadczenie lekarskie, przez co nie jest traktowany przez społeczeństwo jako typowy polityk.
Bobo
4 lata temu
Prof Góralczyk: Łukasz Szumowski ze skokowym wzrostem zaufania społecznego. „Jest traktowany jak lekarz, a nie typowy polityk”
mar
4 lata temu
Najstarszy Syn Jarosława - dla niego chwała, chałwa i sława
...
Następna strona