Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

MR: Tempo spadku sprzedaży detalicznej spowolni do -15% r/r w maju

0
Podziel się:

Tempo spadku sprzedaży detalicznej spowolni do ok. 15% r/r w maju, prognozują analitycy Ministerstwa Rozwoju (MR).

MR: Tempo spadku sprzedaży detalicznej spowolni do -15% r/r w maju
(Twitter)

"Zniesienie ograniczeń w odniesieniu do galerii handlowych i marketów budowlanych oraz napływające w tym kontekście stosunkowo pozytywne dane z badania aktywności w branży, dotyczące powrotu klientów do sklepów, pozwalają oczekiwać, że kolejne miesiące przyniosą wyhamowanie spadku sprzedaży detalicznej - do ok. 15%. Nadal najgłębszych spadków spodziewamy się w zakupach dóbr trwałego użytku, w tym samochodów" - czytamy w komentarzu resortu do danych GUS.

Jak podał dziś Główny Urząd Statystyczny (GUS), sprzedaż detaliczna (w cenach stałych) spadła o 22,9% r/r w kwietniu 2020 r. W ujęciu miesięcznym odnotowano spadek o 12,3%. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym sprzedaż detaliczna w cenach stałych w kwietniu 2020 r. była o 14,4% niższa w porównaniu z marcem 2020 r." - podał GUS. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących w kwietniu była niższa niż przed rokiem o 22,6% i spadła o 13,1% m/m. Na spadek sprzedaży detalicznej w kwietniu br. znaczny wpływ miały ograniczenia wprowadzone w związku z COVID-19. W kwietniu 2020 r. w porównaniu z analogicznym okresem 2019 r. sprzedaż detaliczna (w cenach stałych) spadła we wszystkich prezentowanych grupach.

Wśród grup o znaczącym udziale w sprzedaży detalicznej "ogółem" znaczne zmniejszenie sprzedaży wykazały podmioty handlujące pojazdami samochodowymi, motocyklami, częściami (o 54,4%) oraz paliwami stałymi, ciekłymi i gazowymi (o 32,9%). Niższą sprzedaż zaobserwowano także w grupie "pozostałe" (o 25,2%), jak również w jednostkach sprzedających żywność, napoje i wyroby tytoniowe (o 14,9%). Spośród grup o mniejszym udziale w sprzedaży detalicznej "ogółem" największy spadek sprzedaży odnotowano w grupie "tekstylia, odzież, obuwie" (o 63,4%).

forex
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)