Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

MSWiA: Obywatele UE i EOG uprawnieni do przejazdu przez terytorium Polski

0
Podziel się

Do wjazdu na terytorium Polski uprawnieni są także kierowcy podróżujący tranzytem w celu odbioru odpoczynku lub po odebraniu odpoczynku, zagraniczni uczniowie i studenci oraz obywatele Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego przejeżdżający przez nasz kraj, poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA).

MSWiA: Obywatele UE i EOG uprawnieni do przejazdu przez terytorium Polski
(Gallo Images)
bErrqsDF

Nowelizacja rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie czasowego ograniczenia ruchu granicznego na określonych przejściach granicznych ukazała się już w Dzienniku Ustaw.

"Zmiana rozporządzenia rozszerza katalog osób uprawnionych do wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej o:

  • kierowców wykonujących transport międzynarodowy, podróżujących tranzytem przez terytorium RP innymi środkami transportu niż pojazd, którym jest wykonywany transport drogowy (w celu odbioru odpoczynku lub po odebraniu odpoczynku);
  • uczniów i studentów pobierających naukę w Rzeczypospolitej Polskiej;
  • obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) lub Konfederacji Szwajcarskiej w celu przejazdu przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej do miejsca zamieszkania lub pobytu (trwającego nie dłużej niż 12 godzin liczonych od momentu przekroczenia granicy RP) oraz ich małżonków i dzieci" - podało MSWiA.
bErrqsDH

Osoby te są zwolnione z odbywania obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny (obowiązek ten nakłada rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii).

"Potrzeba uwzględnienia uczniów i studentów wśród kategorii osób uprawnionych do przekraczania granicy państwowej wynika z przyjętego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej harmonogramu egzaminów zewnętrznych dla uczniów, którzy ukończyli naukę w polskich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych (w okresie od 8 czerwca do 28 sierpnia br.)" - zaznaczyło MSWiA.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Polska zdecydowała o przedłużeniu tymczasowej kontroli granicznej, wprowadzonej w związku z epidemią koronawirusa o kolejne 30 dni - do 12 czerwca br.

bErrqsDN

Tymczasowa kontrola graniczna na granicy Polski z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją ma obowiązywać do 12 czerwca br. Tak jak dotychczas granicę będzie można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach. Kontrole będą też nadal prowadzone w portach morskich i na lotniskach.

Granicę wewnętrzną można przekraczać w 42 wyznaczonych miejscach na lądzie: z Czechami - 18, ze Słowacją - 5, z Niemcami - 16, z Litwą - 3. Kontrola graniczna jest też prowadzona w portach morskich oraz na kilkunastu lotniskach.

W ruchu osobowym granicę państwową mogli dotychczas przekraczać jedynie: Polacy, ich małżonkowie i dzieci, szefowie misji dyplomatycznych oraz członkowie personelu dyplomatyczno-konsularnego, osoby posiadające prawo stałego pobytu, a także wykonujący pracę na terytorium Polski i kierowcy dokonujący przewodu osób i towarów, kiedy wykonują czynności zawodowe.

bErrqsEi
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)