Notowania

technologie
25.04.2019 10:20

Operator Chmury Krajowej będzie miał 100 mln zł kapitałów na koniec br. 

Warszawa, 25.04.2019 (ISBnews) - Operator Chmury Krajowej do końca roku będzie dysponował kapitałem wysokości 100 mln zł wobec 25 mln zł obecnie. Spółka prowadzi rozmowy z 20 podmiotami instytucjonalnymi i korporacyjnymi, licząc na pierwsze przychody jeszcze w tym roku, poinformował ISBnews wiceprezes PKO Banku Polskiego Adam Marciniak. 

Podziel się
Dodaj komentarz

"Dalsze inwestycje to efekt postępujących prac. Dofinansowanie Operatora Chmury Krajowej przez PKO Bank Polski oraz Polski Fundusz Rozwoju pozwoli na realizację kolejnych faz projektu. Obecnie spółka zasilona jest kwotą 25 mln zł" - powiedział Marciniak w rozmowie z ISBnews.

W październiku ub. r. PKO Bank Polski podpisał umowę z Polskim Funduszem Rozwoju (PFR) dotyczącą utworzenia polskiej chmury obliczeniowej (w podziale na 50% udziałów każdy). Rozwiązanie ma być ważnym elementem rozwoju nie tylko sektora bankowego, ale i całej gospodarki. Podano wówczas, że pierwsze pilotażowe usługi zostaną udostępnione szerszej grupie klientów w drugiej połowie 2019 roku. Pełna oferta dostępna dla wszystkich użytkowników zostanie wdrożona w 2020 roku.

"W pierwszym roku swojej działalności, Operator Chmury Krajowej dysponować będzie kwotą 100 mln zł. Wraz z rozwojem projektu kapitał spółki będzie wzrastać. Ponieważ dążymy do pozyskania odpowiedniej liczby kontrahentów, która pozwoli na samofinansowanie projektu Chmury Krajowej, aktywnie rozwijamy portfel naszych klientów. Obecnie rozmawiamy z 20 podmiotami - zarówno korporacyjnymi, instytucjonalnymi, jak i rządowymi" - powiedział wiceprezes.

Marciniak zwrócił też szczególną uwagę na aspekty prawne. Współtworząc Chmurę Krajową, bank bierze pod uwagę wymogi regulacyjne, które dotyczą działalności prowadzonej przez użytkowników końcowych, pochodzących z różnych branż.

"Dostarczając usługi dla firm i instytucji, chcemy aby były one w pełni dopasowane do konkretnego typu klienta. Również pod względem prawnym. Za przykład mogą stanowić usługi powszechne, które będą spełniać wymogi regulacji RODO" - dodał.

Wiceprezes podkreślił, że zapewnienie odpowiedniej infrastruktury jest kluczowe z punktu widzenia rozwoju innowacyjności w Polsce, a celem banku jest dywersyfikacja usług i źródeł przychodów.

"Jako lider technologiczny sektora bankowego, podjęliśmy decyzję o zainicjowaniu prac nad projektem Chmury Krajowej. PKO Bank Polski potrzebuje usług chmurowych na własny użytek, ale już na wczesnym etapie planowania założyliśmy, że docelowym klientem rozwiązania będzie nie bank, a polskie firmy i instytucje, w tym także klienci banku" - powiedział.

Wskazał również, że próbując zobrazować wpływ wykorzystania rozwiązań chmurowych na innowacyjność danego kraju, wystarczy spojrzeć na indeksy innowacyjności UE. Zestawienia te wprost wskazują, że im mniejsza jest absorpcja chmury w ramach szeroko rozumianej gospodarki, tym indeks rozwoju przedsiębiorstw jest niższy, podsumował.

PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego. Aktywa razem banku wyniosły 324,25 mld zł na koniec 2018 r. Akcje banku od listopada 2004 r. notowane są na GPW.

Agnieszka Morawiecka

Tagi: technologie, media, telekomunikacja, finanse, bankowość, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz