Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Agata Kalińska
|
aktualizacja

Paliwa. Orlen chce w 2022 r. rozpocząć produkcję paliwa wodorowego

14
Podziel się:

W 2022 r. rozpoczniemy produkcję paliwa wodorowego we Włocławku - ogłosił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Paliwa. Orlen chce w 2022 r. rozpocząć produkcję paliwa wodorowego
Orlen będzie produkował paliwo wodorowe za dwa lata - ogłosił prezes Orlenu Daniel Obajtek (NurPhoto via Getty Images, NurPhoto)

- Równolegle z inwestycjami wzmacniamy nasz udział w organizacjach branżowych. Poprzez współpracę z czołowymi ośrodkami badawczymi i wymianę wiedzy chcemy budować pozycję regionalnego lidera technologii wodorowych - wskazał szef Orlenu na Twitterze.

To nie pierwsza deklaracja prezesa dotycząca wodoru. - Wodór to paliwo przyszłości, które będzie znajdować szerokie zastosowanie nie tylko w transporcie, ale również w energetyce - mówił w zeszłym tygodniu, kiedy Orlen rozpoczął przetarg na wykonawcę hubu wodorowego we Włocławku.

Zobacz także: Nowe podatki. "Pytanie, czy przeciętny Kowalski to zobaczy"

- Już teraz intensyfikujemy prace nad rozwojem technologii wodorowych, tak by od 2022 roku zajmować silną pozycję konkurencyjną w tym segmencie. W pełnym wykorzystaniu szans rynkowych związanych z popularyzacją paliw alternatywnych wesprze nas także ogłoszone niedawno przystąpienie koncernu do Europejskiego Sojuszu na rzecz Czystego Wodoru – mówił wtedy Obajtek.

Nowa instalacja we Włocławku docelowo ma wytwarzać do 600 kg doczyszczonego wodoru na godzinę. Na pierwszym etapie moce produkcyjne instalacji będą wynosiły ok. 170 kg na godzinę, jednak jej konstrukcja modułowa pozwoli na elastyczne zwiększanie produkcji wraz ze wzrostem popytu.

Paliwo będzie przeznaczone w pierwszej kolejności przede wszystkim dla transportu publicznego i towarowego. Koncern podpisał już kilka porozumień z samorządami - w tym z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią, Krakowskim Holdingiem Komunalnym i Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Krakowie oraz Miastem Płock - będącymi potencjalnymi odbiorcami wodoru. Zakończenie inwestycji planowane jest w pierwszym półroczu 2022.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
energetyka
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(14)
Polak patriot...
2 lata temu
Jak coś chce zrobić pis to tylko będzie nas sporo kosztować jako jedyny efekt.
Robert
4 lata temu
Reakcja połączenia wodoru z tlenem jest tzw. reakcją piorunującą jak zabezpieczono się przed jej wystąpieniem. Co będzie w silniku na wodór źródłem pracy mechanicznej i jaki typ silnika przekaże tę pracę do układu napędowego pojazdu.
Bart
4 lata temu
Tylko samochody na wodór! Autka na baterie to zabawa, trucie środowiska i wyrzucanie pieniędzy w błoto.
zenek
4 lata temu
Brawo
47
4 lata temu
wycena tej firmy mówi sama za siebie