Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

PAŻP rozpoczęła testy systemu koordynacji lotów dronami

0
Podziel się:

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) rozpoczęła testy produkcyjne systemu PansaUTM, wspomagającego cyfrową koordynację lotów dronami. To już ostatnia faza testowania systemu przed implementacją. Wdrożenie operacyjne systemu przyspieszy proces wydawania zgód i warunków lotu Bezzałogowych Statków Powietrznych (BSP), usprawni komunikację pomiędzy operatorami dronów a służbami PAŻP oraz pozwoli na wykorzystanie narzędzi analitycznych do weryfikacji miejsca planowanych misji BSP, podała Agencja.

Dron
Dron (Pixabay.com)

"Celem testów jest znalezienie ewentualnych nieprawidłowości i błędów podczas nieprzerwanego użytkowania systemu w dłuższym okresie i przy wykorzystaniu wszystkich modułów PansaUTM. Testy polegają na równoległym wykonywaniu czynności dotychczas realizowanych przez operatorów dronów i służby PAŻP w sposób analogowy oraz cyfrowy, przy wykorzystaniu modułów systemu PansaUTM" - czytamy w komunikacie.

Testy prowadzone są przez Dział Zarządzania Operacjami Bezzałogowych Statków Powietrznych PAŻP, kontrolerów ruchu lotniczego TWR Poznań oraz informatorów służby informacji powietrznej FIS Gdańsk. PAŻP liczy także na aktywny udział operatorów dronów, podano także.

PansaUTM to koncepcja cyfrowej koordynacji lotów bezzałogowych statków powietrznych i zarządzania wnioskami oraz zgodami na loty w polskiej przestrzeni powietrznej. Składają się na nią autorskie rozwiązania operacyjne PAŻP oraz część systemowa dostarczana przez partnerów technologicznych - Hawk-e Sp. z o.o. i DroneRadar Sp. z o.o., przypomina Agencja.

PansaUTM ma szereg funkcjonalności kluczowych dla operatora drona i realizowanej przez niego misji. Informuje operatora BSP o możliwości wykonania lotu w jego lokalizacji i w danym czasie oraz określenie warunków wykonania tego lotu, pozwala na złożenie dronowego planu lotu (digital Flight Plan - dFPL), a także analizę kolizyjności rejonu wykonywania lotów z istniejącymi strukturami przestrzeni powietrznej.

Służbom PAŻP system PansaUTM pozwala na zarządzanie informacjami niezbędnymi do koordynacji lotów, m.in. przez identyfikację i weryfikację użytkowników systemu (operatorów, uprawnień oraz bezzałogowych statków powietrznych) czy zarządzanie danymi aeronautycznymi oraz danymi bezpośrednio powiązanymi z koordynacją lotów BSP.

System PansaUTM posiada także funkcjonalności obsługujące taktycznie loty BSP, takie jak zgłoszenie przez operatora lotu w chwili operacji przed zintegrowaną z systemem aplikacją DroneRadar 2, obsługa przez służby ruchu lotniczego lotu BSP (od momentu zgłoszenia, wsparcie w trakcie lotu aż do jego zakończenia), czy dwukierunkową niewerbalną, elektroniczną komunikację (CDDLC) pomiędzy służbami PAŻP a operatorem BSP.

PAŻP jest jedyną instytucją w Polsce, która szkoli i zatrudnia cywilnych kontrolerów ruchu lotniczego. W chwili obecnej Polska Agencja Żeglugi Powietrznej zatrudnia ponad 570 kontrolerów ruchu lotniczego.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)