Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

PGG może mieć kłopot, gdyż Bruksela nie spieszy się z odesłaniem odpowiedzi rządowi

14
Podziel się:

Polski rząd już w marcu wysłał do Komisji Europejskiej wniosek notyfikacyjny w sprawie systemu wsparcia dla krajowego sektora wydobywczego węgla kamiennego. Bruksela jednak wciąż nie odpowiedziała na to pismo. Zwłoka stwarza pewne ryzyko dla Polskiej Grupy Górniczej, co zauważa sama spółka w swoich dokumentach finansowych.

PGG może mieć kłopot, gdyż Bruksela nie spieszy się z odesłaniem odpowiedzi rządowi
Węgiel. Rząd czeka na odpowiedź Komisji Europejskiej w sprawie pomocy publicznej związanej z PGG (zdj. ilustracyjne) (iStock.com, iStock.com)

Szczegółowym dokumentom finansowym PGG oraz opinii biegłego rewidenta przyjrzała się "Rzeczpospolita". Dziennik pisze, że "istnieje niepewność co do zdolności kontynuacji działalności spółki". Wszystko przez opieszałość Brukseli.

KE nie odpowiedziała na notyfikację polskiego rządu

Dziennik przypomina, że KE już 4 marca otrzymała wniosek notyfikacyjny od polskiego rządu, który dotyczy systemu wsparcia dla sektora wydobywczego węgla kamiennego. Sytuację na krajowym rynku jednak zmieniła wojna za naszą wschodnią granicą.

W związku z inwazją na Ukrainę Ministerstwo Aktywów Państwowych zwróciło się do PGG o czasowe zwiększenie wydobycia. Tymczasem, jak podaje "Rz", kroki podejmowane przez rząd "nie mogą powodować zwiększenia zapotrzebowania na środki z budżetu państwa przeznaczone na finansowanie dopłat do redukcji zdolności wydobywczych".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sprowadzenie węgla do Polski to za mało? "Może dotrzeć za późno"
Koszty takich działań nie mogą przekraczać poziomu założonego w dokumentach notyfikacyjnych – informuje spółka, cytowana przez "Rz", w swoim sprawozdaniu za 2021 r.

Sytuację poprawiają rosnące ceny węgla

PGG jednak zauważa, że rosnące ceny cen węgla wpływa pozytywnie na płynność finansową spółki, gdyż rosną przychody ze sprzedaży surowca. Od początku roku za węgiel trzeba zapłacić coraz więcej, choć w ostatnich dniach daje się zaobserwować korektę cen w dół.

Spółka jednak prognozuje pogorszenie się sytuacji w kolejnym roku. Utrudni ją ewentualna odmowa KE na pomoc publiczną. "Rz" zapytała PGG o notyfikację rządu oraz sytuację spółki. Grupa odpowiedziała, że przedstawiciele rządu prowadzą negocjacje w Brukseli, lecz stabilność jest uzależniona od sytuacji międzynarodowej i polityki energetycznej.

"Powoduje konieczność zmiany podejścia do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego w kierunku większej dywersyfikacji i niezależności" – wyjaśnia biuro prasowe spółki w odpowiedzi na pytania "Rz".

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
energetyka
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(14)
healer
3 tyg. temu
co tam węgiel. Ważne że Rosjanie non stop "ponoszą klęski" "uciekają" i "wpadają w pułapki" a Ukraińcy "triumfują", miażdżą" i "pokazują Rosjanom". UWAGA - to sarkazm....
Taka sytuacja
3 tyg. temu
Czy ktoś oprócz nas również nie kupuje węgla z Rosji, czy tylko my jesteśmy tacy zawzięci, że będziemy gila wciągać zimą, bo samorządy mają czas ze sprzedażą węgla do 31 grudnia, czyli będą sprzedawać 30grudnia, a jak ktoś nie zdąży, to trudno?
robo
3 tyg. temu
To kopalnie są rentowne czy nie ?
Fm123
3 tyg. temu
Precz z Unią
ciocia jagoda
3 tyg. temu
NAROBILI