Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PGNiG notuje spadek zysków. Wyzwaniem niższe ceny gazu i droższa ropa

Kontrolowana przez państwo grupa PGNiG miała 1,3 mld zł zysku netto w pierwszym półroczu 2019 roku. To o prawie połowę mniej niż rok temu. Prezes Piotr Woźniak przyznaje, że nie był to dla firmy łatwy czas.

Podziel się
Dodaj komentarz
Grupa PGNiG pokazała wyniki za pierwsze półrocze.

Narodowy czempion pokazał wyniki za pierwsze półrocze. Zyski są pokaźne, ale znacznie niższe niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Zysk netto spadł o prawie miliard złotych do 1,31 mld zł, a zysk EBITDA (zysk operacyjny przed potrąceniem odsetek, podatków i amortyzacji) z 4,3 mld do 3,12 mld zł.

Co ciekawe, grupa PGNiG zarobiła zdecydowanie mniej, choć znacząco wzrosła jej sprzedaż. Przychody po półroczu wynosiły 22 mld 624 mln zł w porównaniu do 20 mld 886 mln zł rok wcześniej.

Zdecydowanie słabszy był drugi kwartał od pierwszego. Sprzedaż stanowiła niewiele ponad jedną trzecią całości. Od kwietnia do czerwca zysk netto wyniósł 248 mln zł, a zysk EBITDA 961 mln zł.

Dodatkowe 1,5 mld m3 gazu rocznie za kilka lat. PGNiG wydobędzie gaz ze złóż węgla

- Mimo trudnych warunków zewnętrznych i sezonowości drugiego kwartału EBITDA wyniosła w nim blisko 1 mld zł, a w całym pierwszym półroczu ponad 3,1 mld zł, co jest dla nas satysfakcjonujące - komentuje wyniki Piotr Woźniak, prezes PGNiG.

- Drugi kwartał tego roku był dla nas wyzwaniem, głównie za sprawą spadających cen gazu ziemnego oraz rosnących cen ropy naftowej na rynku spot. Niższe ceny gazu mają bezpośredni wpływ na nasze przychody ze sprzedaży tego paliwa - przyznaje prezes.

Woźniak wskazuje, że równocześnie w 2019 roku firma odnotowała wzrost kosztu pozyskania gazu w kontrakcie jamalskim, który jest powiązany z ceną ropy i produktów ropopochodnych, a te osiągnęły znacznie wyższy poziom niż w 2018 roku.

W pierwszym półroczu na Towarowej Giełdzie Energii (TGE) odnotowano spadek cen średnio o 20,8 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2018 roku. Jeszcze większą dynamikę spadku zaobserwowano na kluczowych europejskich rynkach, na których cena spot gazu ziemnego spadła o 23,5 proc., ze średniego poziomu 21,31 euro za MWh do 16,30 euro.

Przychody segmentu "Poszukiwanie i wydobycie" wyniosły 2,99 mld zł, co oznacza spadek o 18 proc. w skali roku. Na taki wynik wpływ miały niższe niż przed rokiem ceny gazu ziemnego oraz spadek wielkości sprzedaży ropy naftowej - w całym segmencie o 23 proc.

Średnia cena ropy Brent była niższa od średniej ceny w analogicznym okresie 2018 roku o 7 proc., natomiast jej 9-cio miesięczna średnia, wpływająca na koszt pozyskania gazu z kierunku wschodniego, wzrosła w tym okresie o 23 proc.

Grupa PGNiG zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej. Prawie 72 proc. akcji PGNiG jest w posiadaniu państwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: górnictwo, hutnictwo, giełda, wiadomości, giełda na żywo, pgn, pgnig, wyniki
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-08-2019

zigorPodpisanie wymuszonego kontrakty z najdroższą ceną jakiej nikt nie płaci, raczej nie pomaga ale czego nie robi się dla sojuszników.

23-08-2019

Baca z północyCo to za tłumaczenie? Mniejsze zyski, bo ceny gazu spadły? Mnie jakoś na rachunkach nie spadły...

22-08-2019

RK..no to może mniej na wynagrodzenia, mniej sponsoringu - a ZYSK BĘDZIE TAKI SAM, A MOŻE I WIĘKSZY NAWET...

Rozwiń komentarze (4)