Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|
aktualizacja

PGNiG odkryło złoże gazu na Podkarpaciu. Roczne wydobycie liczone w milionach

421
Podziel się:

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) dokopało się do gazu i to nawet dużych złóż surowca. W gminie Wiązownica w powiecie jarosławskim rocznie może być produkowane około 5 mln metrów sześciennych gazu ziemnego.

Jerzy Kwieciński stoi na czele PGNiG.
Jerzy Kwieciński stoi na czele PGNiG. (East News)

Sukcesem zakończyły się prace wiertnicze PGNiG. Spółka odkryła spore złoże gazu. Odwiert rozpoznawczy "Zapałów-3K" jest zlokalizowany w miejscowości Wólka Zapałowska w gminie Wiązownica na Podkarpaciu.

W trakcie testów produkcyjnych uzyskano z niego gaz w ilościach uzasadniających przemysłową eksploatację - wskazują przedstawiciele PGNiG. Specjaliści szacują, że wydajność odwiertu wyniesie około 5 mln metrów sześciennych wysokometanowego gazu ziemnego rocznie.

Zobacz także: mBank webinar: Jak w 48 h zacząć sprzedawać przez internet?

- To potwierdzenie, że ten region ma wciąż duży potencjał, jeśli chodzi o rozwój krajowego wydobycia gazu. Dzięki naszemu doświadczeniu i umiejętnościom, jesteśmy w stanie budować bezpieczeństwo energetyczne kraju w oparciu o eksploatację własnych zasobów - podkreśla prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.

Wybór lokalizacji otworu "Zapałów-3K" poprzedzony został dokładną analizą archiwalnych informacji geologiczno-geofizycznych. Dane zebrane w trakcie wiercenia odwiertu posłużą teraz do oszacowania zasobności nowego złoża i zaplanowania kolejnych prac w tym rejonie, aby optymalnie wykorzystać jego potencjał.

Odwiert "Zapałów-3K" znajduje się na większym terenie Lubaczów-Zapałów, gdzie PGNiG poszukuje złóż ropy naftowej i gazu ziemnego. Koncesja, która przyznaje PGNiG wyłączność na prowadzenie prac poszukiwawczych i eksploatację złóż węglowodorów na tym obszarze, obejmuje prawie 900 kilometrów kwadratowych na terenie 11 gmin.

PGNiG poszukuje ropy i gazu nie tylko w kraju, ale też za granicą. Na początku roku pisaliśmy o tym, że firma otrzymała trzy nowe koncesje na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(421)
obywatel
4 lata temu
Ciekawe czy PiS widział wcześniej o tych złożach nim podpisał umowę na dostawę gazu skroplonego z USA za duże pieniądze. Kiedyś zależni od Rosji a teraz od USA.
prawda
4 lata temu
Znalezli gaz i co z tego , jak nie bedą ,wydobywać bo nie widzialni zabronią ( wiadomo kto )jak wiele innych bogactw w Polsce
Marian
4 lata temu
Teraz dopiero ten region pójdzie do przodu. Opozycjoniści z PSL,SLD,PO,Wiosna, atakujący Polskę w UE oraz dezorganizują rozwój kraju, dostaną zero głosów w Polsce. Już Polacy nie dadzą się,zmanipulować i nabrać Tuskowi, Trzaskowskiemu, czy Budce nie mówiąc o Biedroniu czy Millerze.Opozycyjne partie to zakała naszego kraju.Polacy zagłosujcie w najbliższych wyborach na Prezydentów miast, radnych w miastach na Zjednoczoną Prawię, oni dają nam rozwój kraju wraz z Andrzejem Dudą, naszym Polskim Prezydentem
nickx
4 lata temu
No nie wiem czy się cieszyć z tego powodu, za chwilę okaże się że ziemie należą do jakiejś diaspory i tyle zobaczycie, już nawet niejaki Pompeo nawet przyleciał do Polski żeby wszystko biegło w dobrym kierunku bo narasta zniecierpliwienie w USA.
piqul
4 lata temu
NO TO ZARAZ UE, NIEMCY I RUSKIE ZNÓW STWIERDZĄ, ŻE TEN GAZ ZAGRAŻA EKOLOGII, PARTNERSTWU I COŚ JESZCZE WYMYŚLĄ-WEZMĄ SIĘ ZA TO, JAK ZA WSZYSTKO INNE.
...
Następna strona