Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

PKO BP nie będzie kredytował kopalni węgla. Padła data

5
Podziel się

Największy polski bank podąża z duchem czasu i chce być bardziej "eko". PKO BP zapowiedział, że nie będzie finansował firm związanych z wydobyciem węgla. Zobowiązał się też do redukcji emisji gazów cieplarnianych o 60 proc.

PKO BP nie będzie kredytował kopalni węgla. Padła data
PKO BP wyznaczył sobie nowe cele niefinansowe (Materiały prasowe)
bEqVqQIB

PKO Bank Polski postawił sobie nowe cele niefinansowe. Chce mocniej zaangażować się w ochronę środowiska i wspierać transformację energetyczną, która polega na odchodzeniu od węgla i przechodzeniu na odnawialne źródła energii.

Bank zobowiązał się do wyeliminowania ekspozycji na sektor wydobywczy węgla do 2030 roku, co oznacza, że już za 10 lat kopalnie i firmy związane z branżą węglową nie będą mogły liczyć np. na kredytowanie swojej działalności przez PKO BP.

Dodatkowo bank chce zwiększyć finansowanie przedsięwzięć związanych z "zieloną energią". Od 2021 roku ma rosnąć o co najmniej 5 proc. w skali roku.

bEqVqQID
Zobacz także: Niskie stopy procentowe wpędzą Polaków w długi? Ekspert: Jest takie ryzyko

Celem jest także ograniczenie emisji gazów cieplarnianych przez bank. Limit to 40 tys. ton w 2025 roku, czyli poziom o 60 proc. niższy niż odnotowany w 2019 roku.

bEqVqQIJ

"Bank wdrożył element oceny ryzyka ESG w procesie kredytowym dla klientów korporacyjnych, a zaktualizowana w 2020 roku polityka kredytowa banku dla sektora energii wysokoemisyjnej zaostrzyła kryteria finansowania oraz objęła szerszy zakres przedsiębiorstw, w tym działających w branżach okołowęglowych" - czytamy w komunikacie.

PKO BP zobowiązał się, że zaangażowanie w "zielone" finansowanie w relacji do aktywów banku będzie się utrzymywało na poziomie co najmniej trzy razy wyższym niż finansowanie sektorów wysokoemisyjnych.

W kontekście ograniczania gazów cieplarnianych bank już może się pochwalić redukcją emisji ze 100,7 tys. ton do 65,7 tys. ton, czyli o prawie 35 proc. Przyczyniło się do tego przyspieszenie cyfryzacji, pozyskanie gwarancji pochodzenia energii elektrycznej ze źródeł niskoemisyjnych oraz projekty modernizacyjne ukierunkowane na poprawę efektywności energetycznej.

bEqVqQIK

PKO BP zapowiada też, że do końca trzeciego kwartału tego roku zaktualizuje politykę zakupową. Przeprowadzi ankiety wśród swoich kluczowych dostawców, a do końca marca przyszłego roku przygotuje Kodeks Etyki Dostawcy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEqVqQJe
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(5)
yimsha
1 tyg. temu
Dlatego w USA i Chinach śmieją się z tych ''emisji węglowych'' - mają ubaw z baranów :)
2man
1 tyg. temu
Na to JSW czy PGG powiedzą sprawdzam.... Ciekawe co z Hutami przecież też trują ile wlezie
victor
1 tyg. temu
...niemiec odchodzi o atomu najwyrazniej z powody Japnii i postawil na wegiel...to jak ze stoczniami polskimi, ktore pozamykal Tusk, a prezes obiecal otworzyc ale slowa nie dotzymal.
bEqVqQJf
ooo
1 tyg. temu
może niech w banku wyłączą klimatyzację
victor
1 tyg. temu
Po co Polsce kopalnie wegla, ta mania wielkosci jezeli elektrownia weglowa jest w Berlinie.