Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

Zbudują rurociąg z Finlandii przez Polskę do Niemiec. Popłynie nim "paliwo przyszłości"

14
Podziel się:

Planowanym Nordycko-Bałtyckim Korytarzem Wodorowym z Finlandii przez kraje bałtyckie i Polskę do Niemiec, do 2040 r. może być transportowane ok. 2,7 mln ton odnawialnego wodoru rocznie – poinformował w poniedziałek fiński operator Gasgrid. Wodór nazywany jest paliwem przyszłości

Zbudują rurociąg z Finlandii przez Polskę do Niemiec. Popłynie nim "paliwo przyszłości"
Wodór może stać się paliwem przyszłości i alternatywą dla ropy (Adobe Stock, Tomasz Parys)

Rurociąg wodorowy z Finlandii do Niemiec, przez Estonię, Łotwę, Litwę i Polskę, ma być jednym z pierwszych takich transgranicznych projektów w Europie – podkreślono w komunikacie.

Planowana średnica rury to 1,2 metra, a na odcinku 2,5 tys. km zlokalizowanych będzie kilka stacji kompresorowych – wynika z przygotowanego wstępnego studium wykonalności projektu korytarza wodorowego Nordic-Baltic Hydrogen Corridor (NBHC), który został wpisany na listę priorytetowych inwestycji w UE.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polak przejął firmę logistyczną od Niemców, która dziś generuje ponad 2 miliardy zł przychodów.

W pierwszej fazie przedsięwzięcia, do którego operatorzy sześciu krajów przystąpili wiosną tego roku, skoncentrowano się na aspektach technicznych, legislacyjnych oraz gospodarczych. W raporcie wskazano na potencjał państw położonych nad Bałtykiem w zakresie produkcji ekologicznego wodoru powstałego z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, tj. słonecznej i wiatrowej.

"W Finlandii jest doskonały system przesyłu energii i odgrywamy w projekcie kluczową rolę, a kraje UE położone nad Bałtykiem mają duże doświadczenie w infrastrukturalnej współpracy regionalnej, w tym w zakresie przesyłu gazu czy energii elektrycznej" – powiedział dyrektor Gasgrid Olli Sipila.

Budowa korytarza wodorowego wpisuje się w transformację energetyczną i dekarbonizację unijnej gospodarki, w której wodór będzie jednym z kluczowych paliw. Oprócz Gasgrid Finland w projekt zaangażowani są operatorzy: Elering (Estonia), Conexus Baltic Grid (Łotwa), Amber Grid (Litwa), GAZ-SYSTEM (Polska) i ONTRAS (Niemcy).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(14)
WYRÓŻNIONE
Win7
miesiąc temu
Niema taniego ruskiego gazu dla Szwabów.t To teraz już gaz jest zły ale 10 lat temu błękitne ekologiczne paliwo????
Adler
miesiąc temu
Po co przez Polskę aby znowu został wysadzony?
Jaś
miesiąc temu
Jaka wielka dziura będzie jak sie "sprawa rypnie" ?
NAJNOWSZE KOMENTARZE (14)
Win7
miesiąc temu
Niema taniego ruskiego gazu dla Szwabów.t To teraz już gaz jest zły ale 10 lat temu błękitne ekologiczne paliwo????
evrr
miesiąc temu
Finlandia nie ma złóż wodoru a produkcja wodoru kosztuje gigantyczne pieniądze i olbrzymią ilość energii. 1 kg wodoru zajmuje ponad 19m3. Wodór ma 12 razy mniej energii w m3 niż gaz ziemny. A poza tym że go nie ma i nie będzie to jest ekologiczny. Choć nie tak na 100%
W.S.
miesiąc temu
Rosjanie są bardzo zadowoleni z tej informacji i czekają na szczegółowy plan przebiegu. Potem będą już tylko dziwne wycieki lub pożary.
tylko
miesiąc temu
Tak naprawdę to my tego fińskiego gazu duzo nie POtrzebujemy naprawimy raczej nostrim II
Freedom77
miesiąc temu
A my oczywiscie za darmo będziemy transmitowac przez nasz kraj ten gaz niemczurom . Jeszxze nie dawno Niemieckie " elity " w Brukseli mówiły : że tylko OZE - wiatr i słońce wystarczą ! A sami ciągną gaz i otwierają kolejne kopalnie !! Wszak Niemiec nigdy nie przyzna ze zrobił źle , że sie pomylił . A już zwłaszcza przed Polakiem . Podobnie było z Nord Stream ; gaz jak twierdzili to eko błękitna energia od odwiecznych przyjaciół z Rosji ... ale jak szatański projekt upadł - to każą Polakom usuwać piecyki gazowe bo nagle to brudna energia . Ciekawe ,kto tym razem bedzie niemieckim kandydatem na peezydenta RP ???